Češka přenesla pyramidy do Evropy. Unikátní dílo Magdaleny Jetelové

Věděli jste, že se české umělkyni podařilo domestikovat pyramidy? Připomeňte si unikátní konceptuální instalace uznávané výtvarnice Magdaleny Jetelové, dlouhodobě žijící v Německu.

Domestikace pyramid je série dechberoucích instalací z let 1992 až 1994. Pyramidu úctyhodné velikosti nechala umělkyně umístit do několika evropských galerií, nevyjímaje Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni, Národní muzeum současného umění ve Varšavě nebo Muzeum moderního umění v Dublinu.

Instalace se vyznačovaly lávovitým povrchem, především ale svým nepatřičným umístěním: vytvářely dojem, že procházejí skrze zdi hal a výstavních síní. Termín domestikace měl v tomto případě sloužit jako metafora pro západní zvyk umisťovat prvky významného světového umění do budov galerií a muzeí.

Magdalena Jetelová se narodila v roce 1946 a za svou uměleckou kariéru sesbírala množství prestižních ocenění. Od roku 1985 žije v Německu a v současné době je profesorkou výtvarné akademie v Mnichově. Průřez její prací můžete najít na jejích oficiálních stránkách.

Češka přenesla pyramidy do Evropy. Unikátní dílo Magdaleny Jetelové
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*