Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Češka přenesla pyramidy do Evropy. Unikátní dílo Magdaleny Jetelové

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

6. 5. 2013

Věděli jste, že se české umělkyni podařilo domestikovat pyramidy? Připomeňte si unikátní konceptuální instalace uznávané výtvarnice Magdaleny Jetelové, dlouhodobě žijící v Německu.

Domestikace pyramid je série dechberoucích instalací z let 1992 až 1994. Pyramidu úctyhodné velikosti nechala umělkyně umístit do několika evropských galerií, nevyjímaje Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni, Národní muzeum současného umění ve Varšavě nebo Muzeum moderního umění v Dublinu.

Instalace se vyznačovaly lávovitým povrchem, především ale svým nepatřičným umístěním: vytvářely dojem, že procházejí skrze zdi hal a výstavních síní. Termín domestikace měl v tomto případě sloužit jako metafora pro západní zvyk umisťovat prvky významného světového umění do budov galerií a muzeí.

Magdalena Jetelová se narodila v roce 1946 a za svou uměleckou kariéru sesbírala množství prestižních ocenění. Od roku 1985 žije v Německu a v současné době je profesorkou výtvarné akademie v Mnichově. Průřez její prací můžete najít na jejích oficiálních stránkách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Češka přenesla pyramidy do Evropy. Unikátní dílo Magdaleny Jetelové