Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Česká nakladatelství vyšší DPH nezastrašilo. Knihy většinou nezdražují

Ruce plné penězOd ledna platí vyšší DPH, které se přes všechny demonstrace a petice týká také knih. Co nová sazba DPH znamená pro česká nakladatelství? Jsou už knihy dražší?

Ruce plné peněz

Bude třeba kvůli vyššímu DPH sahat hlouběji do kapsy? Zdroj: sxc.hu

Česká nakladatelství na vyšší DPH zareagovala různě. Někteří knihy mírně zdražili, jiní ceny zachovali. Někteří oznamují menší počet titulů, jiní chtějí fungovat tak, jako fungovali doposud.

Vyšší DPH za čtenáře doplatí nakladatelství

Největší česká nakladatelská skupina Albatros Media už v prosinci oznamovala, že své knihy v novém roce zdražovat nebude. „Jako lídr českého knižního trhu jsme se rozhodli vyjít vstříc svým zákazníkům i obchodním partnerům a ani přes zvýšení sazby DPH nezvýšit u žádného nakladatelství naší skupiny doporučené maloobchodní ceny knih,“ řekl výkonný ředitel společnosti Václav Kadlec.

Čtěte také: Demonstrace na obranu knih: Zvyšovat DPH je blbost!

„Vzhledem k naší více než šedesátileté tradici jsme rozhodnuti udělat maximum pro další rozvoj české vzdělanosti, a protože čtení je se vzdělaností nerozlučně spjato, cítíme povinnost udržet knihy pro naše čtenáře cenově dostupné,“ zdůvodnil své rozhodnutí Kadlec.

FOTO: DPHráz

Na protest proti vyššímu DPH loni na Karlově mostě vyrostla knižní barikáda , Zdroj: DPHráz

Naopak nakladatelství Paseka kvůli DPH zvýšilo ceny přibližně u osmdesáti titulů, což představuje zhruba pět procent jejich nabídky. „Ceny v průběhu roku již nebudeme navyšovat. Naopak některé tituly plánujeme zlevnit, a to ještě v 1. kvartále,“ sdělil Filip Mikeš z obchodního oddělení nakladatelství. Adekvátně ke zvýšenému DPH ceny knih zvýšil také Portál.

Zdražovat nebude Jota, Mladá fronta ani brněnský Host. „Pokud jde o ceny, zatím se snažíme je nezvyšovat. Spíš bych řekl, že se možná s cenami trochu pohne v průběhu roku na základě informací o tom, jak se změnily tržby a celkově situace na trhu, případně jaké jsou další záměry vlády ohledně výše daní,“ řekl pro TOPZINE.cz Tomáš Reichel, ředitel nakladatelství Host.

Zájem o knihy je stále velký

Lidé z knižního průmyslu celý loňský rok upozorňovali, že kvůli novým daním ubude titulů, především těch kvalitních. Budou nakladatelství snižovat produkci svých knih?

„Budeme více přihlížet k aktuální situaci na trhu a některé tituly, které jsme loni plánovali vydat, musíme odložit. Počet vydaných titulů v roce 2012 bude oproti roku 2011 nižší,“ sdělil Filip Mikeš z Paseky.

Opatrný bude také Fragment. „Skladovou produkci zdražovat nebudeme, to bereme na sebe, ale s novinkami budeme opatrnější. Snížíme množství titulů a uvidíme,“ přiznal spolumajitel nakladatelství Pavel Nýč.

Demonstrace

Červnová demonstrace na obranu knih, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

DPH nijak neovlivnilo počet připravovaných knih v Portálu, Hostu ani Jotě. Zhruba 160 nových knih stejně jako loni vydá také Mladá Fronta.

Podle nakladatelů mají Češi zájem o knihy i v novém roce. „Příjemně nás překvapují prodeje prvního měsíce po zvýšení DPH. Například kniha Hugo a jeho velký objev je knihou objemnou, stojí nad 300 korun, a přesto o ni mají distributoři velký zájem. Už objednáváme dotisk,“ prozradila Magdaléna Potměšilová z Mladé fronty.

Pokud prodej knih neklesne, nakladatelé slibují, že s cenami v průběhu roku už hýbat nebudou. Takže to vypadá, že na čtenáře zas tak negativní rok nečeká.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česká nakladatelství vyšší DPH nezastrašilo. Knihy většinou nezdražují