Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Česká Lípa: Město, které v roce 1989 zachránila sametová revoluce

Redakce

Redakce

19. 8. 2010

FOTO: Česká Lípa, zahrada Augustianského klášteraV České Lípě a jejím okolí  se v 50. letech minulého století velmi úspěšně rozvíjel uranový průmysl, který byl bohužel doprovázen prudkou panelovou výstavbou. Nový potřebný prostor byl získáván tak, že se bouralo staré město.  Díky revoluci v roce 1989 byla utlumená těžba  a podařilo se citlivě restaurovat historické jádro, které bylo už v roce 1991 vyhlášeno památkovou zónou.

FOTO: Česká Lípa, zahrada Augustianského kláštera

Česká Lípa, zahrada Augustianského kláštera, Zdroj: Wikipedia.cz

Krátce z dávné historie

První zprávy o osadě Lipná pod hradem Lipý se objevily již kolem roku 1263. Po získání privilegia od Hynka Berky z Dubé se Česká Lípa stává městem v roce 1337. Město vlastnilo Žitavské právo – právo na vlastní hradby, právo trhu, mílové a várečné.  V 15. století patřilo město mezi nejvýznamnější poddanská města království. V roce 1426 vstoupila Česká Lípa do husitského městského svazu. Po roce 1515 kdy bylo město rekonstruováno po požáru získalo renesanční ráz.

Kulturní život

V průběhu celého roku je možné navštívit různé koncerty, festivaly a divadelní představení, které připravuje město v Kulturním domě Crystal, Jiráskově divadle, Akademii Jana Amose Komenského, ve Vlastivědném muzeu a galerii nebo na hradě Lipý, který byl veřejnosti znovu zpřístupněn po mnoha letech v roce 2003. Hrad je možné obdivovat při různých prestižních společenských a kulturních akcích. Na hradě je také možné si prohlédnout expozici, která pojednává o cukrovarnictví, které významným způsobem v 19. století ovlivnilo vývoj města. V nedalekém okolí je možné také navštívit Podbezdězí – kraj Karla Hynka Máchy.

Sportovní možnosti

FOTO: Česká Lípa, tělocvična Pátovy školy

Česká Lípa, tělocvična Pátovy školy

Českolipsko nabízí mnoho regionálních cyklistických a turistických cest, ale také celoročně splavnou Ploučnici. Nachází se zde i několik zajímavých naučných stezek, které jsou využívány nejen cyklisty a turisty, ale i rodiči s kočárky. Mimo jiné jsou zde  například Hubertova naučná stezka, naučná stezka Špičák a pak také jedinečná národní přírodní památka Peklo – lužní les, skalní pískovcové stěny  s potoční nivou Robečského potoka. Každé jaro tu můžeme obdivovat tisíce rozkvetlých bledulí jarních. Nejvzácnějším místním savcem je ohrožená vydra říční. Uprostřed hlubokých lesů Lužických hor můžeme také objevovat poklidnou krajinu plnou krásných údolí a soutěsek.

Ploučnice

Pramení u obce Osečná a je jedním z nejvydatnějších prameništ v celé střední Evropě. Mezi vodáky je velmi oblíbená, protože ani v období sucha nemá  problém se splavností. Ploučnice je 105 km dlouhý pravobřežní přítok Labe.  Na řece nejsou žádné jezy, ale díky romantickým zákoutím meandrů budete mít na řece stále co objevovat. Ploučnice bude zajímavá i pro ty, kteří nemají rádi příliš komerční způsob vodáctví. Ten je dnes rozšířen hlavně na Vltavě, kde je člověk nucen vyhýbat se při sjezdu nekonečnému množství lidí a v kempech to spíše připomíná Václavské náměstí, než poklidnou přírodu.

FOTO: Ploučnice

Ploučnice

Na sjezd Ploučnice je nutné si zabalit dostatek jídla, pití, věci na kempování včetně stanu a teplého oblečení.  Obvyklé začátky plavby jsou na Průrvě, v Mimoni u skautské loděnice nebo u mostu, u mostu na Borečku, u mlýna v Brenné, z Kerama v Žizníkově, z Malé Veleně a z Březiny. Nejfrekventovanější je horní část Ploučnice z Průrvy na Keramo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česká Lípa: Město, které v roce 1989 zachránila sametová revoluce