Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Česká kultura je v ohrožení. Zachrání ji dopis pro ministryni kultury?

Pro rok 2013 vyčlenila vláda na podporu živé kultury zhruba o sto miliónů korun méně než loni. Pro některá periodika či kulturní akce to znamená likvidační stav. Zástupci literárních a kulturních časopisů proto napsali otevřený dopis ministryni kultury Aleně Hanákové.

FOTO: Literaturu bylo třeba pozvednout a získat pro ni širší publikum.

V ohrožení jsou nejen literární periodika. Zdroj: sxc.hu

V dopise si zástupci stěžují na historicky minimální výši státní podpory živé kultury, přestože rozpočet ministerstva se zvýšil. Na rok 2012 vyčlenilo ministerstvo kultury na kulturní služby a podporu živého umění 372 248 000 korun.

Snížení podpory české kultury

Letos je to pouze 280 410 000 korun, což znamená mimo jiné pokles obnovy kulturních památek, podpory kultury národnostních menšin nebo vydávání nekomerčních knih. Pod otevřený dopis odeslaný 24. ledna 2013 se podepsali např. šéfredaktor časopisu Tvar, Host či Souvislosti.

Pisatelé dopisu upozorňují na to, že výše letošního rozpočtu je likvidační pro velkou část kulturních aktivit, ať už jde o periodika, kulturní akce nebo knihovny.

Jestliže loňská celková suma určená živé kultuře byla stanovena na hranici přežití, výše té letošní je likvidační pro podstatnou část kulturních aktivit (časopisů, akcí, projektů, knihoven atd.). Nadto je likvidační efekt snížení státní podpory živé kultury významně umocněn i zvýšenou spodní sazbou DPH z loňského roku a jejím navýšením i v roce letošním. Česká republika po dvaceti letech své existence prakticky opouští tradici státní podpory kultury (běžné ve většině zemí EU), a ministerstvo tak zřejmě hodlá zlikvidovat mnoho celoevropsky i celosvětově respektovaných kulturních aktivit. Pokládáme to za skandální!

Výňatek z dopisu ministryni kultury. Celé znění naleznete na stránce: http://www.advojka.cz/archiv/2013/2/otevreny-dopis-ministryni-kultury-cr-alene-hanakove

K otevřenému dopisu se připojila také iniciativa Za Česko kulturní, která apeluje na členy odborných komisí zodpovědných za rozdělení určených částek, aby naléhali na ministryni a zasadili se tak o navýšení prostředků živé kultury.

Co hrozí české společnosti?

Publicista a kritik Josef Chum pro MF Dnes řekl, že se zánikem některých periodik, popřípadě jejich přechodem do elektronické podoby, může dojít ke zplošťování vnímání společnosti. „Bude se vytrácet společná kulturní paměť a také schopnost formulovat. Zúží se alternativní kulturní a myšlenkový prostor, zeslábne povědomí o hodnotové hierarchii,“ uvedl Chum.

Periodika, kterým hrozí toto nebezpečí, jsou informačním a argumentačním základem pro tzv. opinion leadery, jako jsou učitelé a další významní činitelé v mnoha oborech. Ti mají zásadní vliv na utváření myšlenkového, kulturního i hodnotového prostředí státu.

Chcete i Vy připojit svůj podpis? Více naleznete zde: Zachraňte kulturu 2013

Jaroslav Balvín, šéfredaktor Portálu české literatury, celou záležitost okomentoval slovy: „Výší a úrovní podpory své živé kultury vysílá stát zahraničí zprávu o tom, jak je civilizovaný. Je to právě živá kultura, která vytváří přirozené podhoubí pro vznik trvalých kulturních hodnot, jimiž se stát zpravidla zaštiťuje,“ řekl Balvín.

Česká republika si podle něj takto hýčká např. svého Kafku. „Jenže Kafka u nás není jen turistickou ikonou, Kafka je u nás evidentně živější než živá kultura. To, že je v posledních letech nutné střídajícím se ministrům kultury význam živé kultury donekonečna vysvětlovat, je totiž jedna velká kafkárna,“ dodal.

Zdroj: www.czechlit.cz/vyzvy/otevreny-dopis-ministryni-kultury-cr-alene-hanakove/

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česká kultura je v ohrožení. Zachrání ji dopis pro ministryni kultury?