Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Česká filharmonie doprovodí světového barytonistu Thomase Hampsona

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

19. 1. 2011

Dva koncerty v pražském Rudolfinu 20. a 21. ledna představí uznávaného barytonistu Thomase Hampsona za doprovodu České filharmonie. Šéfdirigent Eliah Inbal nastudoval s jedním z nejlepších českých hudebních těles a americkým barytonistou cyklus Písně o mrtvých dětech skladatele Gustava Mahlera. Rudolfinem zazní Mahlerovy skladby na počest 150. výročí jeho narození a stého výročí úmrtí.

FOTO: Thomas Hampson

Světový barytonista Thomas Hampson představí společně s Českou filharmonií dílo Gustava Mahlera, Zdroj: Oficiální foto umělce

Nedávno jmenovaný člen Americké akademie umění, držitel titulu Žijící legenda udělovaného Kongresovou knihovnou, americký barytonista Thomas Hampson patří mezi umělce, jejichž nádherný hlas znají ve všech důležitých koncertních sálech celého světa. Tento pěvec má za sebou spolupráci s předními světovými dirigenty, orchestry i hudebníky. Jeho umělecký zájem se soustřeďuje na německou romantickou píseň, zároveň je otcem projektu Píseň Ameriky.

Tuto sezónu věnuje Thomas Hampson vzpomínce na geniálního rakouského skladatele Gustava Mahlera. Právem je totiž označován za předního interpreta jeho tvorby, společně s tělesy, jako jsou Vídeňská filharmonie, Newyorská filharmonie, NDR Simphonieorchester či již zmiňovaná Česká filharmonie, představuje Mahlerovo dílo ve světových metropolích.

Gustav Mahler, skladatel rakouský i český

Dětství prožil Hampson ve státě Washington, jeho diskografie v porovnání s diskografií populárních zpěváků připomíná spíše dlouhý telefonní seznam. Na kontě má tento pěvec 150 alb, čestnou cenu Grammy a řadu dalších ocenění. Navíc nesmíme opomenout, že je čestným členem Královské hudební akademie v Londýně.

Na koncertě k uctění památky Gustava Mahlera zazní cyklus Písně o mrtvých dětech, což je cyklus pěti zhudebněných básní autora Rückerta ze sbírky Kindertotenlieder. Smutnou shodou okolností je, že ve vybraných básních se spisovatel pokoušel vyrovnat se smrtí dvou svých dětí, což bohužel Mahler zažil tři roky po uvedení cyklu, a to v roce 1907, kdy umřela jeho dcera.

Druhou částí programu je zcela instrumentální Symfonie č. 5 cis moll, rovněž od Gustava Mahlera. Ani zde se nevyhneme truchlivé tematice, skladatel v této pětivěté symfonii naplno využívá možností symfonického orchestru, a tak se v uších posluchače střídá tragika s nadějí, napětí s uvolněním. Podle pořadatelů je to obraz dramatického autorova nitra v kontextu se světem, instrumentální drama, které je lemováno vypjatými pocity bolesti a radosti.

Zajímavostí může být, že Gustav Mahler je rakouský skladatel, který se narodil a žil na Vysočině. Můžeme jej částečně považovat i za českého umělce, a to nejen díky rodišti, ale rovněž i tomu, že inspiraci pro svá díla hledal také v české lidové hudbě. Dnes je považován za jednoho z nejlepších a nejvýznamějších rakouských symfoniků.

Koncerty s Thomasem Hampsonem a Českou filharmonií v atmosféře děl Gustava Mahlera se konají 20. a 21. ledna, a to vždy od 19.30. První z koncertů bude navíc živě vysílán v Českém rozhlasu 3 Vltava.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česká filharmonie doprovodí světového barytonistu Thomase Hampsona