Menu
TOPZINE.cz
Sport

Češi sahali po senzaci, Španělé ji ale během čtyř minut odmítli: Španělsko – ČR – 2:1

Martin Slabý

26. 3. 2011

Ještě dvaadvacet minut před koncem měli čeští fotbalisté v utkání kvalifikace o mistrovství Evropy nakročeno k senzaci. Coby outsider vedli před vyprodaným hledištěm v Granadě nad úřadujícími mistry světa a Evropy 1:0. Španělé však svou pověst potvrdili, když jim na zvrat stačily pouhé čtyři minuty.

David Villa proměňuje penaltu

Rozhodující okamžik zápasu, David Villa proměňuje penaltu a otáčí na 2:1 Zdroj: youtube.com

Sázkové kanceláře nikdy nevypsaly na vítězství českých fotbalistů tak vysoký kurs. Šance na zisk tří bodů byla vyčíslena až na 15:1. Čech a spol. ale málem postavili všechny prognózy na hlavu.

Favorizovaní Španělé se do svého soupeře pustili od úvodního hvizdu. Během prvních pěti minut to hned třikrát před českou brankou zavánělo gólem. Petr Čech byl však v pohotovosti a naše šance na úspěch podržel. Podržel je i v pětadvacáté minutě, kdy Villa trefil centr z pravé strany, ale namířil jen do českého gólmana.

Pak už přišla euforie na druhé straně. Hráči v bílých dresech se snad poprvé vydali na výlet do hloubi soupeřovy poloviny, Plašil napřáhl ke střele a přesnou trefou k tyči zmrazil vyprodaný stadion Los Cármenes. A mohlo být pro Španěly ještě hůře. Za pět minut to před jejich brankou opět vřelo, ale po přímém kopu se neurodilo. A protože Petr Čech dvě minuty před přestávkou parádním zákrokem vytáhl střelu Villy, odcházelo se do šaten za příznivějšího stavu pro české hráče.

Druhý poločas, do kterého místo Xabiho Alonsa naskočil spoluhráč Petra Čecha z Chelsea Fernando Torres, se nesl v podobném duchu jako ten první. Španělé dobývali branku hostí, ale důsledná česká obrana je dlouho k ničemu vážnějšímu nepouštěla. Vážné nebezpečí pro nulu na kontě obdržených branek přišlo po hodině hry, když Ramosovi chyběl po přímém kopu ke srovnání stavu jen krok.

Španělsko – Česká republika – 2:1 (0:1)

Branky: 69. a 73. z penalty Villa – 29. Plašil

ŽK: Alonso, Arbeloa – Pospěch, Rezek

Diváci: 16 200

Španělsko: Casillas – Arbeloa, Ramos, Piqué, Capdevila (58. Cazorla) – Busquets, Xavi, Alonso (46. Torres) – Navas (86. Marchena), Iniesta – Villa

ČR: Čech – Pospěch, Hubník, Sivok, Kadlec – Hübschman – Rezek (84. Necid), Rosický, Plašil, Pudil (78. Hloušek) – Baroš

V 69. minutě už ale bylo zle. Villa si celkem bez problémů položil naše stopery a podobně jako v prvním poločase Plašil, ani on nedal brankáři soupeře šanci – 1:1. Brankou do Čechovy sítě se osamostatnil na čele historických tabulek španělské reprezentace, když v národním dresu vstřelil už 45 gólů.

A za čtyři minuty přišel šestačtyřicátý. Rezek ve vlastním pokutovém území použil na Iniestu to nejhorší, co použít mohl, a po skluzu zezadu nemohlo přijít nic jiného než penalta. K míči se postavil opět Villa a se štěstím desítku proměnil, ačkoliv Petr Čech vystihl směr střely a k úspěšnému zákroku mu chyběly snad milimetry.

Španělská čtyřminutovka stačila, aby naděje českého týmu na bodový zisk ze Španělska vzaly za své. Ve zbytku zápasu už se Španělé do větších útočných manévrů pouštět nemuseli a jen si pohlídali tříbodový zisk za výhru 2:1.

Češi tak ze čtyř zápasů podruhé ve skupině prohráli, za Španělském zaostávají na druhém místě o šest bodů a mají dvoubodový náskok před Skoty a Litevci, kteří ale mají zápas k dobru. V úterý hraje reprezentace v Českých Budějovicích proti Lichtenštejnsku.

1. Španělsko                4    4 0 0    12:4    12

2. ČR                           4    2 0 2    4:3    6

3. Skotsko                    4    1 1 2    4:5    4

4. Litva                        4    1 1 1    2:3    4

5. Lichtenštejnsko       3    0 0 3    1:8    0