Sport

Češi hráli jako Barcelona a jsou ve čtvrtfinále MS 2011

Martin Slabý

7. 5. 2011

Čeští hokejisté dál prochází šampionátem jako nůž máslem. V očekávaném derby porazili hokejisty Slovenska 3:2 a definitivně si zajistili postup do čtvrtfinále. Naopak Slováci jsou na domácím MS v ledním hokeji 2011 na pokraji vyřazení.

Martin Havlát

Jednu z branek českého týmu vstřelil i Martin Havlát Zdroj: iihf.com

Oba dva týmy nastupovaly do vzájemného střetnutí v rozdílném rozpoložení. Zatímco čeští hokejisté doposud všechny zápasy na turnaji vyhráli, Slováci si do osmifinálové skupiny nepřinesli ani bod. Karty tak byly rozdány celkem jasně. Náš soupeř potřeboval bodovat.

OBR: Speciál k MS v ledním hokeji 2011: Slovensko

Utkání ale zvládli lépe Češi a to po všech stránkách. Po volnějším začátku získali hráči v červených dresech převahu, kterou už do konce zápasu nepustili.

Na první gól se čekalo do osmnácté minuty, kdy Židlický šikovně tečoval střelu Eliáše. Další šance, včetně té Romana Červenky ještě z konce prvního dějství, zůstaly nevyužity, a tak Slováci trestali.

Ve třetí minutě druhé třetiny napřáhl z dálky Nagy a puk na cestě do branky překonal všechny překážky – 1:1. Stejný stav panoval i po čtyřiceti minutách, přestože Češi jasně kralovali ve střelecké statistice. Druhá třetina skončila drtivým poměrem střel 20:7.

Česká republika – Slovensko – 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

B: 18. Židlický, 42. Havlát, 45. Eliáš – 23. Nagy, 58. Surový

ČR: Pavelec – K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava – Jágr, Plekanec, Červenka – Havlát, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Marek, Rolinek – Frolík, Novotný, Hubáček (41. Průcha)

Uklidnění do řad českých fanoušků vnesli Havlát s Eliášem, kteří se na začátku třetí dvacetiminutovky postarali o rozhodující náskok. Nejprve Havlát ve dvaačtyřicáté minutě s pomocí slovenského gólmana vstřelil rozdílovou branku na 2:1, třetí gól přidal o tři minuty později Patrik Eliáš. Na české výhře už nic nezměnila ani branka Surového z 58. minuty.

Ohlasy po zápase byly z české strany pochopitelně pozitivní. Například Jaromír Jágr přirovnával hru českých hokejistů k fotbalu. „Hráli jsme jako Barcelona, jen nám chyběl Messi,“ řekl po utkání s úsměvem.

Češi se tedy mohou radovat z postupu do čtvrtfinále, Slováci naopak boj o postup nemají ve svých rukách. Pokud chtějí být mezi nejlepšími osmi týmy, musejí oba dva zápasy (nad Finskem a Dánskem) vyhrát a spoléhat na pomoc Rusů v zápase s Finskem.