Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Červnovou Pevnost rozváží Enterprise

Jan Nohovec

Jan Nohovec

7. 6. 2009

Měsíc se s měsícem sešel a opět do novinových stánků a poštovních schránek předplatitelů dorazilo další číslo časopisu Pevnost. Jeho obálka je tentokrát laděna do stylové modři, aby vyhovovala trojici známých tváří a jednomu velkému logu – Star Trek.

4 Fantastická aréna

„Na Kavčích horách bude něco shnilého,“ stěžuje si šéfredaktor Tomáš Němec v editorialu. Česká televize totiž odstartovala velice zajímavou soutěž s názvem Kniha mého srdce, ale když se člověk začne poohlížet po nějaké té žánrové skupině, objeví jen nemilé překvapení.

Protože se mílovými kroky blíží začátek prázdnin a s ním spojený Festival fantazie, soutěží se tentokrát o dva volňásky na pět dní tohoto největšího českého setkání fanoušků fantastiky. Kromě nich můžete zkusit i štěstí v soutěžích o deskovou hru Mágové z Hexanu a zeměplošské audioknihy.

Rubrika Co se děje informuje tentokrát o amatérském literárním serveru SASPI, květnovém HříčConu, srpnovém Parconu a obnovení Klubu Terryho Pratchetta.

V anketě na otázku „Pod kterým star-trekovským kapitánem byste nejraději sloužili?“ odpovídaly celebrity mezi českými trekkies, Petr Macek, Jan Pavlík a Radim Rouče.

6 Téma – Star Trek

Jak už bylo výše naznačeno, tématem červnové Pevnosti je Star Trek. A to jak nový film J. J. Abramse, kterému Ďuro Červenák ve své na můj vkus až moc vychvalující recenzi udělil 90%, tak četná knižní zpracování známého universa, na jejichž zoubek se podíval o stránku dál Radim Rouče.

10 Bulvár Alfa Ralfa

Darth Zira se zmiňuje v perexu pro tuto pravidelnou rubriku, že květen býval vždy měsícem trochu útlumovým pro všemožné fantastické akce. Tentokrát tomu ale tak nebylo, jak dosvědčuje množství krátký reportáží z Pragoconu, Slavconu, Animefestu, Mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy a mnoha dalších.

12 Fantasy ságy – Mistborn

Druhým tématem červnové Pevnosti je temná legenda zrozená uprostřed mlh, románová fantasy trilogie Mistborn amerického spisovatele Brandona Sandersona. Na tu se ve vyčerpávajícím a jako vždy výborném článku podíval Martin Fajkus, který připravil i rozhovor o stránku dál, kde autor série s úsměvem tvrdí: „Bývám obviňován z toho, že jsem chronický optimista!“

16 Literární novinky 06/2009

Martin Šust nám v pravidelné rubrice představí četná knižní zpracování herního světa Asterionu, o která se zasloužili nakladatelství Straky na vrbě a Zbyněk Holub, a trojici právě vydávaných knih – Accelerando Charlese Strosse, Koralinu Neila Gaimana a nové vydání Líhně Miroslava Žambocha. Koukneme se i na fantasy do edičních plánů různých nakladatelství a jako vždy vezmeme letem světem i nějaké ty krátké aktuality. Ve svém sloupku se pak redaktor pozastaví nad předpremiérou nového Star Treku a neskutečnou atmosférou, která v kinosále panovala.

18 Unikátní projekty – Ondřej Jireš (ed.): Memento mori

Mou oblíbenou rubriku Perly z moře fantastiky tentokrát vystřídaly Unikátní projekty, kde se Jiří Popiolek rozepisuje na téma nové antologie Ondřeje Jireše. Memento mori tu dostalo sympatických 80%.

20 Knižní recenze

Robert Silverberg: UMÍRAT V NITRU (Staré dobré kusy, Jiří Popiolek, 80%)

Stephenie Meyerová: ROZBŘESK (Martin Fajkus, 50%)

Jim Starlin & kol.: BATMAN – DESET NOCÍ KGBEASTA (Vojtěch Čepelák, 50%)

Petr Heteša: DÉMONI JSOU VĚČNÍ (Petr Holan, 60%)

Luboš Y. Koláček: UTAJENÝ NÁSLEDNÍK (Leoš Kyša, 30%)

Terry Pratchett: NA CESTU/NA NEPŘÍTELE/NA SHLEDANOU (Jakub Zahradník, 70%)

Garth Ennis, Darick Robertson: FURY MAX – BŮH OCHRAŇUJ VÁLKU (Jakub Zahradník, 70%)

Justin Somper: VAMPIRÁTI 1 – MOŘŠTÍ DÉMONI (Petr Holan, 40%)

Roger Zelazny: VLÁDCE SNŮ (Jiří Popiolek, 70%)

Charlaine Harrisová: MRTVÍ DO SOUMRAKU (Martin Fajkus, 60%)

Douglas Clegg: MORDRED – ARTUŠŮV BASTARD (Otomar Dvořák, 60%)

Jacqueline Careyová: KUSHIELOVA STŘELA (Petra Neomillnerová, 60%)

R. Scott Bakker: PRVNÍ PŘICHÁZÍ TMA (Kniha měsíce, Ondřej Jireš, 90%)

Patrick McCabe: ZIMNÍ LES (Jiří Popiolek, 40%)

Ondřej S. Nečas: O PRINCEZNĚ TROCHU ZAKLETÉ (Jakub Zahradník, 60%)

25 Knižní novinky 11. dubna – 10. května

Tradiční seznam knižních novinek. Za redakci doporučují Martin Fajkus, Leoš Kyša a Petra Neomillnerová.

27 Povídky

I povídky jsou tentokrát stoprocentně sladěné s tématy čísla. Jan Hlávka se tu v novele Výměna vydává do světa Star Treku, aby nám očima tajného agenta Hvězdné flotily vylíčil, jak probíhá výměna rukojmích mezi dvěma mocnostmi, které stojí na opačných stranách konfliktu, a přesto jsou si nápadně podobné. Stejně jako v jedné z již publikovaných autorových povídek ze star-trekovského universa se znovu setkáváme s postavou Sagot. Akčně laděný text příjemně plyne a zanechá po sobě pocit kvalitního čtení, který rozjitřují pouze dvě skutečnosti. Ze začátku se čtenář špatně rozkoukává, protože spadne hned do děje a vůbec neví, co se před ním odehrává. Tou druhou je fakt, že na dokončení příběhu si budeme muset počkat až do příštího čísla Pevnosti.

Druhá povídka Naděje Elantris nás zavádí do světa, který popsal Brandon Sanderson ve svém debutovém románu Elantris. Zde nás autor seznamuje s chůvou Matisse, která se náhle stává svědkem pádu silného města, kam nedávno uprchla do bezpečí. Fanoušky knihy zcela jistě potěší tento krátký příběh parazitující na zmíněném románu a neznalým čtenářům naopak nabídne seznámení se s tvorbou amerického spisovatele.

Příjemným překvapením v povídkové sekci je celostránková ilustrace ke každému z textů, protože dosud tak bylo pouze vždy u jednoho z nich.

54 Retro – Výjimečné antologie minulosti

Na místě, které je v časopise tak trochu zastrčené mezi povídky a Dech draka, ale většinou skrývá velice zajímavé texty, tentokrát Martin Šust informuje ve velice zajímavém článku o souborech s účastí anglo-amerických autorů, které u nás vycházely mezi lety 1962 až 1988. Mnohé z těchto knih již jsou nedocenitelnými klasikami, které se dají sehnat jen velmi těžko, a proto alespoň jejich přehled udělá radost každému fajnšmekrovi.

58 Profíci radí – Astonova literární dílna

Workshop Ondřeje Neffa se nese opět ve znamení vetřelcovských textů. Otištěni byli Vnitřní vetřelec Jiřího Pečínky a Vetřelec III. Venduly Šafránkové.

60 Profíci radí – Spisovatelská alchymie

Alexandra Pavelková píše tentokrát o tom, jak se vlichotit nakladateli a sponzorům s vaším čerstvě napsaným dílkem. Nutno říct, že některé rady se skutečně hodí.

62 Listárna

Jak už je v červnové listárně zvykem, probírá se opakované vítězství Pevnosti v cenách Akademie SFFH. Kromě kompletní listiny nominovaných a vítězů se v dopisech čtenářů podíváme za prvním úspěchem amatérské spisovatelky, nikdy neusínající kauzou Stmívání, problémem povídek ve slovenštině z minulého čísla, komiksové sérii Laurel K. Hamiltonové či připravovaným filmem Death Note.

64 Rozhovor

V Pohledu za scénu si Martin Šust povídal se zřejmě nejznámějším česko-anglickým překladatelem Petrem Kotrlem, autorem traskriptu Carda, Holdstocka, Le Guinové, Egana, Simmonse nebo Ashera do jazyka naší malé kotliny.

65 Dech draka

V tomto čísle Dechu draka nalezneme obsáhlou jeskyni s názvem Lví řev od Davida „Setha“ Rozsívala a teorii Plnohotnotného roleplayingu od Sebastiana Chuma. Černobílé stránky nejsou nafukovací a víc se do nich už nevešlo.

86 Deskové & karení hry

Martin Šust se v krátké recenzi podívá na deskovou hru Battlestar Galactica, která od něj dostala 70%. Radek „Miloush“ Novák tentokrát představuje v karetních WoWkách Blood Gladiators a Michal Ekrt se pár slovy zmíní o začátečnických edicích Magiců.

87 PC hry

Dvě herní minirecenze zasvětil Krel Wolf tentokrát 70%nímu Wolwerinovi a 50%nímu Kmotrovi II.

88 Kniha vs. film

Andělé a démoni Dana Browna jsou teď momentálně aktuálním tématem populárním stejně jako Šifra mistra Leonarda před několika lety. Daniel Storch se podíval jak na knižní (70%), tak na filmové (60%) zpracování.

90 Kino & DVD

Terminator: Salvation sice ještě do kin nedorazil, to ale nezabránilo Ďurovi Červenákovi, aby neokomentoval alespoň to, co dosud o snímku víme. Index očekávání vyskočil na 70%.

Minirecenze nových filmů v kině tentokrát zaostřily na pokračování osvědčených trháků. X-men Origins: Wolverine dostal od Karla Stehlíka 60% a Noc v muzeu 2 od Daniela Řeháka 40%. Na DVD to jako vždy vypadá s hodnocením o něco lépe. 13: Hru smrti ohodnotil Daniel Storch 70% a snímek Franklyn 60%.

92 Televizní seriály

Aby toho Star Treku nebylo v červnové Pevnosti málo, podíval se na něj Jan Pavlík zase z trochu jiného úhlu. Přináší recenzi na seriál Star Trek: Nová Genereace a slibuje do příštích čísel probrat i jiné ST seriály.

94 Anime

Alexandra Pavelková se tentokrát v opět brilantní recenzi věnuje zajímavému snímku Snnen Džojú, hodinu a půl dlouhém dramatu o životním příběhu jedné herečky.

95 Hvězdný Star Trek kvíz

Za dvacítku zodpovězených otázek dostanou fanoušci ST série a filmů 5 triček, 3 myši s trekovskými podložkami, snímek Star Trek: Trekkies a 10 celovečerních ST filmů vydaných znovu s novým českým přebalem.

96 Filmové novinky

Ve filmových novinkách se s Ďurem Červenákem podíváme na nového Predátora Roberta Rodrigueze, hororový příběh Hansel and Gretel: Witch Hunters, natáčení Souboje Titánů, jak to vypadá s třetím filmem o Robertu Langdonovi s názvem The Lost Symbol a na natáčení snímku Cold skin režisére Davida Sladea podle úspěšného románu španělského Alberta Sancheze Pinola. Nechybí obvyklá záplava aktualit a ve svém sloupku tentokrát redaktor hodnotí nový fanouškovský film Lov na Gluma.

98 Věda ve fantazii

Ve čtvrtém dílu zajímavého teoretického seriálu o kolizích fantazie s realitou se s Natálií Martínkovou podíváme na nemoci a parazity, které se na planetě Zemi vyskytují už odedávna.

100 LARP

LARP to nejsou jen jednodenní bitvy, jak nám přibližuje Petra Lukačovičová. To jsou třeba i letní larpové tábory!

102 Magie

V Magii pokračujeme v seriálu Petry Neomillnerové v jízdě mezi astrologickými znameními. Tím červnovým se stali blíženci. Ve svém sloupku pak dala redaktorka prostor čtenářce Raven, kterou už možná znáte i z předchozích čísel.

104 Křížovka – Star Trek

No a na úplně posledních stranách nacházíme tradiční skladbu – křížovku vztahující se k tématu čísla a upoutávku na červencovou Pevnost spolu s další knihou z Edice Pevnost.

Celkově hodnotím šesté číslo letošního roku pozitivně. Jako asi jeden z mála čtenářů jsem neměl přehled jak o Star Trek universu, tak o Brandonu Sandersonovi a v tomto směru byly všechny články více než prospěšné. Nejen, že jsem objevil nového autora, který by mohl stát za přečtení, ale hlavně jsem získal alespoň vzdálené ponětí o tom, co to vlastně je ta bájná Hvězdná Cesta, která mi do dnešní doby naprosto unikala. A nemyslím si, že by všechny texty byly pouze pro neznalce. Když už nic nového skalní fanoušci obou témat neobjeví, alespoň si přečtou recenze na své modly a budou moci zaplesat či si zazuřit nad tím, co recenzent opomněl/strhal/vyzdvihl…

Jako příloha červnové Pevnosti Plus vyšla útlá dvousetstránková kniha Martiny Šrámkové Doba Krkavců s obálkou Karla Zemana a Lukáše Tumy.

Bojová vědma Jadwiga už nehodlá mít se svým krvavým řemeslem nic společného. Zabíjení pro cizí zájmy bylo dost. Chce prodávat amulety lásky, pomáhat rodičkám slehnout a hlavně v ústraní a v klidu žít svůj život. Staré časy ale vrhají dlouhé stíny a dávným přátelům je občas třeba pomoci. Někdy i mečem a jedem, když to nejde jinak. A tak se k zemi opět slétají krkavci, elfové se hlásí o svá práva a mrtvých přibývá…

(oficiální anotace)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Červnovou Pevnost rozváží Enterprise