×
TOPZINE.cz

Červená kniha Carla Gustava Junga čeká na dotisk

Červená kniha švýcarského psychoanalytika Carla Gustava Junga byla světu představena profesorem Sonem Shamdasanim ve Spojených státech v říjnu roku 2009. O rok později, tentýž měsíc, ji Shamdasani uvedl i v České republice, kde se o její vydání postaralo nakladatelství Portál. I přes vysokou cenu bylo fascinující dílo s neočekávanou rychlostí vyprodáno a momentálně čeká na dotisk, kterého se dychtící veřejnost dočká v dubnu.

FOTO: Ilustrace Liber Novus
Ilustrace Liber Novus Zdroj: www.cervenakniha.cz

Nejintimnějšímu dílu všech dob propůjčil Carl Gustav Jung své niterní prožitky, během nichž se střetl se svou vlastní lidskou podstatou a podvědomím. Kolem 40. roku života se sám uznávaný psycholog ocitl na pokraji duševního onemocnění a ovládaly ho vize, sny a představy, které označil jako temné. Jung se se svým podvědomím však rozhodl komunikovat a všechny prožitky vycházející z odvrácené strany svého já si začal roku 1913 zaznamenávat do velké červené knihy v kožené vazbě, kterou nazval Liber Novus (Nová kniha).

Při cestách svým nevědomím užíval i záměrného navozování transu či automatického psaní, aby tak prohloubil svá vidění a sny a mohl jim tak lépe porozumět. Zážitky z každé takové cesty zákoutími své mysli si pak zaznamenal právě do Liber Novus. Začal vznikat určitý deník, jehož obsah byl nanejvýš citlivý a který pak sám následně prozkoumával a diskutoval o něm i s ostatními psychoanalytiky (například s Freudem). Aby své fantazie zaznamenal co nejautentičtěji, začal svůj deník ilustrovat pomocí obrazů. Těch je v knize více než 200.

Znovuobjevení Liber Novus

Celé dílo je jedinečné nejen obsahově, ale i vzhledově. Jung sám si uvědomoval jeho hodnotu a význam, který pro něj mělo z psychologického hlediska. Přestože jeho prvotní záměr byl z deníku vytvořit celoživotní dílo, nakonec v roce 1929 Liber Novus odložil nedopsanou a od vydání odpustil ze strachu, že by kniha mohla poškodit jeho prestiž. Přesto z ní ve svém díle hojně čerpal a v závislosti na sepsaných vizích vytvořil i archetypy – vzory postav určitých vlastností, jichž pak ve svých dílech užíval. V rodinném trezoru zůstala Červená kniha až do roku 2000, kdy Jungovy potomky oslovil profesor Sonu Shamdasani zabývající se historií psychologie a psychiatrie.

Profesor Shamdasani rodině osvětlil své záměry a nadšení pro práci slavného psychoanalytika a jelikož se o rodinné dědictví zajímalo i samo potomstvo, byla Shamdasanimu kniha propůjčena k zhotovení kopie. Devět let poté Sonu Shamdasani rozsáhlé dílo uveřejnil pod názvem Červená kniha. Její česká podoba, vydaná nakladatelstvím Portál, je totožná se zahraničním vzorem. Skládá se z klíče, samotné faksimile (přesné kopie) Liber Novus psané v němčině za užití zkratek, předmluvy profesora Shamdasaniho, informací o životě a díle C. G. Junga a překladu Liber Novus doplněným odbornými poznámkami. Vznešená kniha má 372 stran, rozměry 294×390 mm a její doporučená cena je 3850 Kč.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..