Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cervantesovu cenu získal antibásník Nicanor Parra z Chile

Redakce

Redakce

16. 12. 2011

Nejvyšší ocenění španělsky mluvícího literárního světa letos patří chilskému básníkovi Nicanorovi Parrovi. Ve čtvrtek 1. prosince vyhlásil cenu v Madridu španělský ministr kultury Angeles Gonzalez-Sinde.

FOTO: Nicanor Parra je jedním z nejvýznamnějších básníků Latinské Ameriky

Nicanor Parra je letošním vítězem Cervantesovy ceny, Foto: youtube.com

Cervantesova cena bývá pravidelně udělována už od roku 1975, a to španělským nebo španělsky píšícím spisovatelům. Spolu s ní získá výherce i odměnu ve výši 125 000 € (v přepočtu cca 3,15 milionu korun). Výhru předává člen španělské královské rodiny vždy 23. dubna, v den výročí úmrtí Miguela de Cervantese, autora, jenž dal život legendárnímu Donu Quijotovi.

Staromódně soudobý básník-nebásník

Nicanor Parra letos oslavil sedmadevadesáté narozeniny a je tak nejstarším člověkem, který Cervantesovu cenu obdržel. V Latinské Americe je považován za jednoho z nejvýznamnějších básníků píšících ve španělském jazyce. Svou první sbírku vydal již v roce 1937 a od té doby publikoval řadu děl, jež se především ve zmíněné Latinské Americe těšila značné oblibě. Dvakrát vyhrál Národní literární cenu Chile. U nás vyšel výbor z jeho poezie pod názvem Básně proti plešatění.

Jeho tvorba se vyznačuje vtipností a netradičností. Sám se nazývá antibásníkem, jelikož se nedrží elegantní vytříbené poezie (pro Latinskou Ameriku tak typické), ale namísto toho kombinuje staromódní verše s hovorovějšími výrazy.

Loni získala cenu španělská autorka Ana Maria Matute, již mohou čeští čtenáři znát díky románům Mrtvé děti, Kramáři, Černý pasažér z Odyssea či Luční kobylka. Mezi ženami byla teprve třetí, která toto ocenění od jeho vzniku obdržela.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cervantesovu cenu získal antibásník Nicanor Parra z Chile