Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Černá Hora je neprávem podceňovaný klenot. Přesvědčte se na vlastní kůži

FOTO: Pobřeží Černé HoryNejmladší balkánský stát, Černá Hora, se v posledních letech stává vyhledávaným místem pro letní dovolenou. Na to, aby se vyrovnala destinacím jako je Itálie, Řecko či Španělsko, si ale ještě pár let počkáme.

FOTO: Pobřeží Černé Hory

Pobřeží Černé Hory, Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz

Proč tomu tak ale je? Nelze říci, že tato země nemá co nabídnout. Nenajdeme tu sice obrovské komplexy ani luxusně vybavené hotely, avšak méně nároční jedinci zde stráví dovolenou plnou vodních radovánek, pohodové atmosféry a navíc se mohou potěšit úchvatným pohledem na černohorskou krajinu.

 • Koupit zájezd můžete zde
 • Velkou dominantou Černé Hory je Skadarské jezero, které je jedním ze čtyř národních parků. Nachází se na hranicích Černé Hory a Albánie ( jedna třetina náleží Albánii a zbytek Černé Hoře). Můžeme zde navštívit ptačí rezervaci a prohlédnout si poslední přírodní stanoviště pelikánů v Evropě. Mezi další národní parky patří pohoří Lovćen a Durmitor, které se považuje za jedno z nejkrásnějších pohoří Černé Hory. Rovněž nejvyšší horu Bobotov kuk (2523 metrů), najdeme v tomto pohoří. Posledním národním parkem je Biogradská Gora v severovýchodní části země. Černá Hora oplývá obrovským přírodním bohatstvím. Není proto divu, že byla v roce 1991 vyhlášena prvním ekologickým státem.

  FOTO: pláž v Černé Hoře

  Foto: Monika Bukáčková,Topzine.cz

   

  Turismus se v Černé Hoře soustřeďuje hlavně u pobřeží. Důvodem je značná zaostalost vnitrozemních oblastí. Největším a zároveň také nejvyhledávanějším letoviskem bývá Budva. Najdeme zde sedmnáct nádherných pláží, historické centrum i společenské vyžití v podobě množství restaurací, barů a obchodů. Mezi další velká prázdninová střediska patří Bar, Ulcinj a Bečiči.

  Na Černé Hoře si užije chudý i bohatý, svobodný i se závazky

  Pokud ale navštívíte nějaké menší město, rozhodně se nebudete nudit. Příjemnou dovolenou zde mohou strávit jak rodiny s dětmi, tak mladí lidé toužící po zábavě. Doporučuji však dobrou fyzickou zdatnost. Jak už bylo řečeno, Černá Hora je země hornatá a místní obyvatelé vyřešili problém výstavby prázdninových komplexů za využití množství schodů. Běhěm dovolené se alespoň nemusíte obávat, že zlenivíte.

  Velmi dobrá zpráva pro ty, kteří mají omezené finanční prostředky. Černá Hora patří mezi velmi levné země. Z dovolené si tak můžete dovézt velké množství nejrůznějších suvenýrů, z nichž žádný nevyjde na více než jedno euro.

  FOTO: Černá Hora

  Městečko s promenádou a přilehlou pláží, Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz

  Na Balkáně nikdo nespěchá

  Na Balkánu dosahují letní teploty skutečně vysokých hodnot. Není proto divu, že se místní personál do práce moc nehrne. Chce to proto notnou dávku trpělivosti. Někdy za cenu neustálého opakování své objednávky poněkud znuděně se tvářící slečně, která vám s velkou pravděpodobností nerozumí ani slovo.

  Pokud disponujete jazykovými znalostmi, s klidným svědomím je zanechte doma. V Černé Hoře je velmi těžké se domluvit cizím jazykem. Nemějte ale strach. Srbština je podobná češtině (ještě více společného má se slovenštinou) a svou neznalost cizích jazyků místní obyvatelé vynahrazují velkou ochotou a milým chováním. Nakonec se vždy dozvíte, co potřebujete vědět.

  O Černé Hoře a o Balkáně se více dočtete v knize Křižovatka zvaná Balkán

  Klidné tempo balkánského života poznáme důkladněji, pokud navštívíme některou z autobusových zastávek. Obvykle zde najdeme skupinku lidí, kteří už od brzkého rána vyhlížejí svůj autobus. Možná se dočkají, možná ne. Rozhodně si tím nenechají zkazit náladu. Příjezd autobusu se odvíjí od počasí, řidičovy nálady a eventuelního zpoždění. Jestli však nemáte času na rozdávání, doporučuji využít taxi služby nebo organizovaných výletů, kterých je v každém letovisku na výběr velké množství.

   

  Ohodnoťte tento článek:
  0
  Právě čtete

  Černá Hora je neprávem podceňovaný klenot. Přesvědčte se na vlastní kůži