Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cenu německého festivalu Usedomské literární dny převezme Radka Denemarková

Redakce

Redakce

14. 3. 2011

FOTO: Radka DenemarkováAč německý literární festival Usedomské literární dny, jenž proběhne na přelomu března a dubna, ještě nebyl zahájen, hlavní cena již má vítěze. Tím se stala česká autorka Radka Denemarková s románem Peníze od Hitlera. 

FOTO: Radka Denemarková

Česká spisovatelka si pojede pro literární cenu do Německa, Zdroj: denemarkova.cz

Radka Denemarková se české literatuře představila romány A já pořád kdo to tluče, Peníze od Hitlera a faktografickým románem Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla. Za román Peníze od Hitlera, který vydalo brněnské nakladatelství Host, získala v roce 2007 cenu Magnesia Litera za nejlepší prózu, byla nominována na Cenu Alfréda Radoka či na cenu Angelus, která je udělována středoevropským autorům, jejichž romány byly přeloženy do polštiny nebo v ní přímo napsány. Její články a recenze jsou publikovány v Lidových či Hospodářských novinách anebo v časopise Česká literatura.

Pochopení českých dějin

Román Peníze od Hitlera vypráví příběh Gity Lauschmanové, jejíž osud se promítá ve dvou časových liniích. V roce 1945, kdy se vrací z koncentračního tábora, a o šedesát let později ,v roce 2005, kdy chce dosáhnout spravedlnosti, která ji po návratu z tábora byla upřena.

Porota v čele s německo-českým literárním kritikem Helmuthem Karaskem označila román za „klíč k úplnému pochopení českých dějin během a po druhé světové válce“. Mezinárodní literární cena je spojena také s finanční odměnou ve výši 5000 eur, jenž bude v tomto ročníku udělena vůbec poprvé. Společně s Radkou Denemarkovou se na festivalu představí překladatelka Eva Profousová, Jaroslav Rudiš anebo polská spisovatelka Olga Tokarczuková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cenu německého festivalu Usedomské literární dny převezme Radka Denemarková