Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cenu Littera Astronomica získal vysokoškolský pedagog a popularizátor astronomie Petr Kulhánek

Redakce

Redakce

22. 10. 2010

KOLÁŽ: Cesta na MěsícJednou z cen předávaných na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě je i Littera Astronomica. Česká astronomická společnost (ČAS) jí oceňuje osobnosti, které svým literárním dílem významně přispěly k popularizaci astronomie.

KOLÁŽ: Cesta na Měsíc

Ilustrační foto, Foto: Marián Luha, Topzine.cz

Česká astronomická společnost je dobrovolným sdružením nejen odborných a vědeckých pracovníků v astronomii, ale i amatérských astronomů a zájemců z řad široké veřejnosti. Dbá o rozvoj astronomie v českých zemích, ale spolupracuje i se zahraničními astronomickými společnostmi. Na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě můžete navštívit její stánek, kde na vás čeká nejen množství knih z nakladatelství Aldebran, ale i autogramiáda laureáta ceny Littera Astronomica Petra Kulhánka.

Slunce zrakem i poslechem

Cenu Littera Astronomica udílí ČAS už podeváté, letošním laureátem je vysokoškolský pedagog a astrofyzik Petr Kulhánek. Ten převezme cenu z rukou knihkupce Jana Kanzelsbergera, ředitelky letošního knižního veletrhu Markéty Hejkalové a předsedy ČASu Jana Vondráka. Doprovodným programem k slavnostnímu předání ceny je následná přednáška Petra Kulhánka na téma Jak vnímáme vesmír v roce 2010? Po celou dobu konání veletrhu bude návštěvníkům umožněno pozorování Slunce dalekohledem.

Prof. RNDr. Petr Kulhánek CSc. absolvoval studia na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Od roku 1996 působí na katedře fyziky Elektrotechnické fakulty ČVUT, od roku 2005 jako profesor aplikované fyziky. Zabývá se numerickými simulacemi, teorií plazmatu, turbulencemi, nestabilitami a helikálními strukturami. Je členem Rady Centra teoretické astrofyziky AV ČR, České astronomické společnosti a zakladatelem sdružení Aldebaran Group for Astrophysics. Vedle své rozsáhlé vědecké a pedagogické činnosti je i aktivním popularizátorem astronomie. Publikoval velké množství popularizačních článků, je častým hostem popularizačních pořadů a pronesl nespočet přednášek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cenu Littera Astronomica získal vysokoškolský pedagog a popularizátor astronomie Petr Kulhánek