Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cenu Bohumila Polana si odnesl básník Tomáš T. Kůs

Alena Nová

Alena Nová

27. 11. 2010

FOTO: Cena Bohumila PolanaV pátek 26. listopadu proběhlo v obřadní síni plzeňské radnice vyhlášení výsledků 10. ročníku literární soutěže o Cenu Bohumila Polana, která se uděluje za významné dílo spjaté se západočeským regionem buďto tematicky, nebo osobou autora. Jejím letošním držitelem se stal Tomáš T. Kůs se svou v pořadí již třetí básnickou sbírkou nazvanou Spižírna.

FOTO: Cena Bohumila Polana

Předávání cen Bohumila Polana za rok 2009 Zdroj: Topzine.cz, Foto: Alena Nová

Jubilejní desátý ročník Ceny Bohumila Polana se nesl ve znamení poezie. Do soutěže se přihlásilo osm autorů, z nichž pět se o cenu ucházelo se sbírkou básní. „Plzeň je podle mého názoru líhní básníků. Troufám si říct, že všechny přihlášené sbírky mají výbornou úroveň,“ ohodnotila autory básnířka a členka poroty Karla Erbová, která Cenu Bohumila Polana obdržela v roce 2003 a 2006.

Vítěz již dříve oceněný

Tomáš T. Kůs, vnuk básníka Josefa Hrubého, není na poli literárních soutěží nováčkem. Se svojí básnickou tvorbou uspěl například již v roce 2000 v regionální soutěži Literární Šumava v kategorii poezie do 25 let. „Každé ocenění je pro autora potvrzení, že pokračuje správnou cestou, a zároveň ho nabíjí energií pro další tvorbu,“ uvedl plzeňský rodák Tomáš T. Kůs.

FOTO: Kniha

Čtení ještě nikomu neuškodilo!, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Literární začátky autora jsou spjaté s Kulturní kavárnou Jabloň, kde několik let pracoval jako dramaturg. Jeho první básnická sbírka Teplo zima milovat vyšla v roce 2002, sbírka s názvem Příbytky o tři roky později. V současnosti žije v Praze, kde působí jako projektový manažer neziskové organizace a externí publicista.

Autor oceněné knihy získal odměnu 30 000 korun

Kromě hlavní ceny porotci udělili ještě dvě čestná uznání, která získali výtvarník, básník a prozaik Karel Trinkewitz za sbírku Tristium Rabí a plzeňský literát a středoškolský učitel Jan Sojka za sbírku Oči krále Havrana. Vítěz soutěže obdržel finanční odměnu ve výši třicet tisíc korun, každý z držitelů čestných uznání pak pět tisíc.

Cenu, pojmenovanou po plzeňském spisovateli, básníkovi a literárním kritikovi Bohumilu Polanovi, vyhlašuje Středisko západočeských spisovatelů pravidelně od roku 2001. Přihlásit je možné knihy poezie a prózy vydané v řádném nakladatelství v předchozím roce. Díla hodnotí odborná porota složená ze zástupců Obce spisovatelů, PEN klubu, Střediska západočeských spisovatelů a literárních kritiků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cenu Bohumila Polana si odnesl básník Tomáš T. Kůs