Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cena za lidskost: Netradiční pojetí (ne)slučitelných žánrů?

Redakce

Redakce

13. 8. 2010

Dům, ve kterém se vyskytuje lidská zlost prahnoucí po smrti a zároveň v sobě drží duchy minulosti, už tu byl. V našem domě zemřela mladá Annie. Má problém, je duch a nemůže přejít na druhou stranu. Každého, kdo se nastěhuje do jejího hnízdečka, zastraší. Je náhodou, že se k ní jednoho dne přistěhují dva chlápci, kteří jsou schopni ji vidět a komunikovat s ní? Možná to je tím, že oba dva mají jisté nadání. Nebo prokletí?

Vypadá to, že trend překonat zvíře uvnitř sebe se stává čím dál populárnějším. Upíři bez duše se chtějí přidat k lidem a kamarádit se s nimi. Teoreticky by měli umřít, protože díky krvi jsou schopni fungovat, ale v seriále Cena za lidskost se na jakákoliv pravidla spoléhat nemůžete. Žádná zde totiž neplatí. Ani vlkodlaci se tu nepoddávají své samotě, chtějí si založit rodinku a žít spokojeným životem. Novinkou je možná duch, který se chce stát znovu živým, protože za svého života moc neprožil.

Vtip je v tom, že se všichni tři podporují. Nesnášenlivost v jejich případě nehrozí, fungují jako černé ovce svých klanů. Nechtějí být přesně tím, co z nich udělali ostatní. Potřebují se vídat s živými lidmi a sami sebe přesvědčují, že se dokáží změnit.

Pilotní film jako ochutnávka

Pilotní celovečerní film navnadil britské publikum na nadějný fantasy seriál. Cena za lidskost působila výjimečně, protože spojovala tři odlišné světy. Charismatický upír Mitchell (Guy Flanagan) dokáže pomotat hlavu kdejaké ženě. Stačí pár slov, jeho nebezpečný pohled a má své oběti přesně tam, kde by si je každý upír přál mít.

Herci z pilotního filmu Zdroj: Forbiddenplanet.co.uk

Problém je v tom, že se mu nelíbí, jaký způsob života vede. Chce se změnit, a proto nabídne svému nejlepšímu příteli Georgeovi (Russell Tovey), který je mimochodem vlkodlak, společné bydlení. Nastěhují se tedy do domu, ve kterém kvůli záhadným událostem nechce nikdo bydlet. Ve všem má prsty právě Annie (Andrea Riseboroughová). Jediný, kdo je schopný říci, co se v domě děje, je Mitchell. Annie není první duch, kterého zná.

Seriál a nové obsazení

Seriál oproti pilotnímu filmu ztratil na přitažlivosti. Hlavním mínusem je jiné obsazení. Jediným původním a zároveň hlavním hercem zůstal Russell Tovey. Snad o něm jediném se dá mluvit jako o velmi talentovaném herci. Jeho postava prochází psychologickým vývojem, kde Russell ukazuje svůj herecký um jakožto stydlín, tvrďák i romantická duše skoro v jednom. Zbylí herci postrádají jakékoliv charisma svých předchůdců a nesahají jim ani po kolena.

V případě Annie, kterou ztvárnila Lenora Crichlowová, je to komplikovanější a možná by se daly přivřít oči, protože její postava nemá moc prostoru, kde by se herečka mohla v celé své kráse předvést. Získává si publikum svým jižním vzhledem a roztomilostí, v seriálu zastává spíše humornou roli – celý dům je kvůli ní plný hrníčků čaje či kávy i přesto, že nemůže pít ani jíst. Neustále zaplavuje nábytek hrníčky. Její velké plus je srozumitelná angličtina, s kterou se u její předchůdkyně určitě nesetkáme. Problém vidím v tom, že její role je celý seriál přehnaně naivní a optimistická nebo extrémně naštvaná a smutná, nic uprostřed neexistuje.

Role Mitchella (Aidan Turner) se ničím omlouvat nedá, Aidan rozhodně nezaujal. Celou roli vzal za špatný konec a možná by se lépe vyjímal na mole než ve filmech, protože působí jako kosmetický doplněk celého projektu. Škoda, že se v seriále nepočítalo s původním hercem, nebyl na první pohled sympatický, ale měl obrovské charisma a chopil se role jiným a příjemnějším způsobem.

Tři v jednom

V průběhu první série vás napadá, jestli byl záměr z vcelku zajímavého námětu udělat nepodařený vtip. Jestli čekáte seriózní upířino-vlkodlačí-duchovinu, nekoukejte na to. První sezónu celou prosmějete, připomíná parodii Scary Movie. Na oficiálních stránkách se dočtete, že to byl záměr. Bohužel, první trailery vyvolají úplně jiný dojem, seriál se tváří jako vážná věc. Divák je pak zklamán, protože očekával naprosto jiný žánr a první zdání z traileru znehodnocuje původní cíl. Pokud budete mít na paměti, že koukáte na komedii, určitě vás  Cena za lidskost potěší. V opačném případě vás seriál zklame.

Mitchell s Georgem poslouchají Annie Zdroj: Fanpop.com

Při prvních šesti dílech se budete popadat za břicho, ale ne kvůli suchému britskému humoru, ale kvůli přemíře použití klišé. Mluvím hlavně o dialozích, v nichž jsou snad všechny přitroublé fráze, které se kdy vyskytly v romantických filmech. Míním ty špatně použité repliky. Jestli to byl tvůrčí záměr, scénáristé mohou slavit úspěch.

Kvantita na úkor kvality

Jistý spád seriálu nechybí. Díky tomu, že jeden díl trvá 60 minut, se dozvídáme velké množství těžko stravitelných informací. A pokud jste fandy masek z hororů Sama Raimiho, které točil v 80. letech, určitě se vám budou líbit vlkodlaci. Proměna sama o sobě je bolestivá brnkačka. Někdy s vlkodlaky soucítíte, protože herci podávají přesvědčivé výkony a jejich proměna vypadá krutě.  Je mnohem lepší než konečná fáze – při té přichází další vlna smíchu.

Owen v troskách své osobnosti

Určitě zaujme herec Gregg Chillin, který ztvárnil snoubence mrtvé Annie. Jeho herecký výkon, kterému velice pomohlo jeho charisma, byl jedním z nejlepších. Jeho postava se v první sérii dokonale proměňuje a překvapuje zároveň. V určitých scénách se vyrovnává Russellu Toveymu, který je hnacím motorem celého seriálu.

Netradiční pojetí Ceny za lidskost

Netradiční pojetí těchto žánrů vás uvede do rozpaků, ale při dalších dílech si zvyknete. Musíte jednoduše počítat se vším, hlavně s návalem informací, kterých je za jeden díl příliš. Co určitě nezklame, je hudební složka seriálu.

 

Tvůrci se snažili o originalitu, která jim v žádném případě nevyšla. Například celý seriál nevíte, jestli je Annie duch, anděl strážný, nebo cokoliv jiného, protože v každém díle se její hmotná stránka chová jinak.

Druhá řada ochuzena o humor

Druhá řada je na tom o něco lépe. Hlavně z hlediska filmových postupů. Objevují se lepší efekty a propracovanější vyprávění – například skrze flashbacky. Zápletka na tom tak dobře není, ale aspoň si z vás scénáristé nedělají legraci a vypustili, ve svůj prospěch, klišé, která se objevovala v první sezóně. Při nich jste se aspoň mohli smát, v druhé vám nezbude nic jiného než kroutit hlavou nad nápaditostí autorů. Během druhé série přichází hlavní hrdinové na fakt, že být člověkem není jednoduché a tak cool, jak se domnívali. Jednodušší je poslouchat přírodu a zůstat se svým druhem.

Hlavní hrdinové na útěku

Seriál Cena za lidskost bude vysílat stanice AXN v říjnu. Scénárista Toby Whithouse si nechal zadní vrátka. Poslední díl druhé řady má několik otevřených konců. Momentálně se natáčí třetí řada. Můžeme jen hádat, co se z ní vyklube. Je tu několik možností – další vlny smíchu, parodii na fantasy žánry nebo vážně míněné pokračování? Uvidíme. Snad představitelka ztvárňující Annie dostane šanci rozvést svoji roli.

Název seriálu: Cena za lidskost (Being Human)
Délka: 2 série, připravuje se třetí (14 epizod po 60 min.)
Tvůrci seriálu: Toby Whithouse, Colin Teague, Charles Martin,Toby Haynes, Alex Pillai, Kenneth Glenaan, Matthew Bouch, Rob Pursey, Richard Wells
Kanál originálního vysílání: BBC Three
Kanál vysílání u nás: AXN (říjen 2010)
Hrají: Russell Tovey, Aidan Turner, Lenora Crichlowová, Annabel Scholey, Jason Watkins, Gregg Chillin

Hodnocení: *** (50%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena za lidskost: Netradiční pojetí (ne)slučitelných žánrů?