Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cena Pavla Kouteckého 2011 putuje do rukou Pozemšťanů

Redakce

Redakce

8. 6. 2011

FOTO: kouteckyJe tomu už šest let, co zemřel jeden z nejvýznamnějších českých dokumentaristů posledních tří dekád, Pavel Koutecký. A letos již popáté byla nejpovedenějším českým dokumentům na jeho počest udělena cena nesoucí jeho jméno.

FOTO: koutecky

Pavel Koutecký na archivní fotografii, Zdroj: ofic. stránky

Slavnostní večer spojený s vyhlášením vítězného snímku proběhl v přátelské, neformální atmosféře pražského divadla Archa. Do konečné nominace se ze stovky přihlášených dostalo sedm snímků. Od poměrně známých filmů, které se za podpory marketingové kampaně objevily v kinech (kupříkladu Vše pro dobro světa a Nošovic od mediálně provařeného Víta Klusáka), až po nízkorozpočtové, takřka amatérské počiny v čele s filmem Jana Papouška Česká Granada o české drogové komunitě ve španělské Granadě.

Vítězem se nakonec stal dokument Pozemšťané, koho budete volit? režisérky Lindy Jablonské a účastníků dokumentární dílny o.s. Inventura. Štáb lidí s lehkým mentálním hendikepem zde s hravostí mapuje předvolební kampaň do Poslanecké sněmovny 2010. Dá se  jen souhlasit s výrokem poroty, která o snímku prohlásila, že „podle jejich názoru nejaktuálněji, přitom s nadšením, humorem a hravostí vypovídá o současné české společnosti“.

Součástí závěrečného ceremoniálu byla nejen projekce vítězného filmu, ale i jednoho z krátkometrážních dokumentů Pavla Kouteckého Jarmilo, jak je prosím ten název?. Jak zdůrazňují zakladatelé této ceny, připomenout a promítat filmy Pavla Kouteckého je pro ně totiž stejně důležité jako cena samotná.

„Jedním z důvodů, proč jsme založili Cenu Pavla Kouteckého, je, abychom si každoročně v kruhu nejen přátel a filmařů připomněli a promítli nějaký z Kouteckého filmů. On měl jedinečné vidění světa, které dokázal ve filmech zobrazit. Chci, aby diváci měli možnost jeho snímky vidět,“ říká Jarmila Poláková, producentka filmu Občan Havel a jedna ze zakladatelů Ceny Pavla Kouteckého

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Pavla Kouteckého 2011 putuje do rukou Pozemšťanů