Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Cena Pavla Kouteckého je předána. Babička Boženy Němcové krká, srká a krade.

Cena Pavla Kouteckého je předána. Na Fresh Film Fest je  přihlášen rekordní počet snímků. České filmy soutěží v Šanghaji. Babička Boženy Němcové krká, srká a krade.

 

 

 

Film Nevítaní získal cenu Pavla Kouteckého

V pondělí 8. června byla během slavnostního večera v Divadle Archa předána cena Pavla Kouteckého za nejlepší dokument. Odnesl si ji režisér Tomáš Škrdlant za svůj snímek Nevítaní. Příběh se odehrává v komunistickém režimu a  zachycuje osudy několika dětí opuštěných svými rodiči už v porodnici. Děti vyrůstaly v ústavech izolovány od běžného života. Dnes již dospělým lidem se podařilo začlenit do společnosti, bydlí samostatně, pracují a mají vlastní rodiny. Tomáš Škrdlant, který natočil již desítky dokumentů, získal kromě ceny také peněžitou odměnu ve výši sto tisíc korun. Tu by rád investoval do nákladů spojených s distribucí filmu. Cena vznikla na počest tragicky zesnulého filmaře Pavla Kouteckého, režiséra snímku Občan Havel.

Nával na Fresh Film Fest

Letošní 6. ročník mezinárodního soutěžního filmového festivalu Fresh Film Fest proběhne od 12. do 16. srpna v karlovarském hotelu Thermal. Je zaměřen především na studentskou a debutovou tvorbu a pokračuje tak ve více než třicetileté tradici Mezinárodního festivalu studentských filmů CILECT RIFE. Organizátoři letos obdrželi 1127 snímků z 57 zemí, což je rekordní počet. Uvedeno bude však pouze 200 z nich, z toho 50 v oficiálních soutěžních sekcích. Udělí se pět hlavních cen. Vybraná díla budou představena na MFF Karlovy Vary v rámci přehlídky Pět filmových nadějí.

Raději Šanghaj než Moskva

Prestižní filmové festivaly mají jasná pravidla, jejichž součástí je i zákaz účasti jednoho filmu na dvou či více soutěžích. Proto se režisér Julius Ševčík musel rozhodnout, kam zamíří se svým thrillerem Normal. Příběh brutálního masového vraha Petra Kürtena řádícího v Německu v 30. letech minulého století byl totiž pozván na dva festivaly kategorie „A“ současně. Jeden se koná v čínské a druhý v ruské metropoli. Tvůrci nakonec zvolili Šanghaj, v Moskvě Normal představí alespoň ve speciální projekci. Na šanghajský festival byl přijat i středometrážní snímek Draci studenta FAMU Tomáše Vrány. Ten bude bojovat v sekci studentské tvorby.

Světlo světa spatří původní verze Babičky

Asi nejznámější dílo slavné spisovatelky Boženy Němcové Babička je podvrh. Ve skutečnosti bylo vše jinak. Němcová byla se svou verzí odmítnuta. Nakladatel ji přiměl knihu přepsat a nám známou verzi jí v podstatě nadiktoval. Z této teorie vychází skupinka nadšenců a amatérských herců pracující na parodii světoznámého románu. Jejich nápad není zcela nový. Babičku už po svém „upravili“ například Jaroslav Vrchlický nebo Karel Hynek Mácha. Tvůrci chystaného snímku však chtějí diváky překvapovat. A tak se v jejich zpracování kromě známých pasáží (příjezd babičky, příběh Viktorky, návštěva zámku atd.) objeví také výše zmiňovaný konflikt Boženy Němcové s vydavatelem. Sama babička pak učí děti krást, při jídle srká a krká a v kufru má schované nahaté obrázky a prak. Premiéra je plánována na podzim 2009 v Kouřimi, kde se film natáčel a výdělek bude věnován na podporu místního skanzenu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Cena Pavla Kouteckého je předána. Babička Boženy Němcové krká, srká a krade.