Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cena Jiřího Ortena: Hledá se nástupce Jany Šrámkové

Redakce

Redakce

28. 4. 2010

Cena Jiřího Ortena. Zdroj: sckn.cz

Michal Viewegh, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Petra Hůlová, Jonáš Hájek, nebo Jana Šrámková, to jsou někteří z držitelů Ceny Jiřího Ortena, která se uděluje česky píšícím autorům do 30 let. Kdo se jejím laureátem stane letos, to se dozvíme během veletrhu Svět knihy.

Cena Jiřího Ortena, zdroj

Cena Jiřího Ortena, Zdroj sckn.cz

Na  letošního laureáta, kterému Hlavní město Praha věnuje částku 50 tisíc korun, si musíme ještě počkat, ten bude totiž vyhlášen během knižního veletrhu Svět knihy, který se bude konat v Průmyslovém paláci v Praze. Ale čím je vlastně Cena Jiřího Ortena specifická?

Soutěžící a porotci

Přihlásit autora a jeho dílo do soutěže mohou jen nakladatelé, veřejné knihovny, redakce časopisů, novin, rozhlasu i televize.  Do toho letošního, již 23. ročníku bylo přihlášeno 19 děl. Porota, ve které zasedli Petr A. Bílek (jako předseda), dále pak Petra Hůlová, Jindřich Jůzl, Pavel Kosatík a Jiří Peňás, nominovala na cenu Jana Němce s povídkovou knihou Hra pro čtyři ruce, Jana Těsnohlídka ml. za své básnické dílo Násilí bez předsudků a Kateřinu Tučkovou se svým románem Vyhnání Gerty Schnirch.

Něco málo z historie

Cena se udílí už od roku 1997. Dlouhá léta  se tak dělo  pod vedením nakladatelství Mladá fronta, ale  nyní je Cena Jiřího Ortena udílena Svazem českých knihkupců a nakladatelů a Magistrátem hlavního města Prahy. Loňskou laureátkou je Jana Šrámková, jež byla nominována za knihu Hruškadóttir.

Samotné vyhlášení Ortenovy ceny se uskuteční 13. května v Praze v rámci veletrhu Svět knihy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Jiřího Ortena: Hledá se nástupce Jany Šrámkové