Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Cena Jindřicha Chalupeckého 2013 má finalisty. Vítěze ohlásí na podzim

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

21. 3. 2013

FOTO:Ales-Cermak-Fiction-and-Women_TZSpolečnost Jindřicha Chalupeckého zveřejnila finalisty čtyřiadvacátého ročníku prestižní výtvarné ceny. Zároveň ohlásila, že na letošní rok v rámci zvýšení popularity ceny chystá mnoho změn.

Finalisty vybrala mezinárodní sedmičlenná porota, které předsedá Christian Rattemeyer, předseda MoMA v New Yorku. Jsou mezi nimi autoři videí, instalací, objektů, performancí i uměleckých knih. Letos navíc byla s rekordním počtem 79 přihlášených konkurence nebývale velká.

Do finálového kola se nakonec zvládli probojovat Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl. Jejich společnou výstavu budete moci navštívit od 27. září v prostorách pátého patra Veletržního paláce, veřejnosti se ale finalisté také představí v rámci doprovodného programu s názvem 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst. Můžete se na ně těšit v Brně, Českých Budějovicích, Ostravě, Plzni a Praze.

Na vítěze si počkáte do podzimu

Na doprovodný program letos Společnost Jindřicha Chalupeckého hodně sází. Její předsedkyně a kurátorka Lenka Lindaurová je přesvědčena, že to soutěži pomůže ke zvýšení popularity. Chystá se tak například i výtvarná soutěž pro studenty a v současné době vzniká kolem společnosti Klub přátel. Ten má napomoci k rozšíření povědomí i v zahraničí.

Vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého porota vyhlásí 15. listopadu v rámci slavnostního ceremoniálu v Národní galerii. Nový laureát ceny získá sto tisíc korun na uspořádání výstavy či realizaci projektu v prestižní galerii, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a také výstavu v některém z Českých center.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Jindřicha Chalupeckého 2013 má finalisty. Vítěze ohlásí na podzim