Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Cena Jindřicha Chalupeckého aneb Co nám přinese dvacátý první ročník této prestižní soutěže

Redakce

Redakce

14. 11. 2010

FOTO: Dílo Michala Gabriela, jednoho z laureátů ceny Jindřicha ChalupeckéhoDvacátý první ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého má své finalisty. Přijďte si do Centra současného umění Dox prohlédnout jejich díla i všech dvaceti nositelů této prestižní ceny z let 1990 až 2009.

FOTO: Dílo Michala Gabriela, jednoho z laureátů ceny Jindřicha Chalupeckého

Sochařské dílo Michala Gabriela. Zdroj: doxprague.org

Mezinárodní porota letos z přihlášených vybrala tato jména: dvojice Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov, Václav Magid, Jakub Matuška, Alice Nikitinová a další dvojice David Böhm a Jiří Franta. Letošní cena bude předána na slavnostním ceremoniálu 23. listopadu, dramaturgii večera bude mít na starosti umělec Michal Pěchouček. Třetí výroční výstavou se stane historické připomenutí osobnosti Jindřicha Chalupeckého.

Cena Jindřicha Chalupeckého

Soutěž pojmenovaná po známém kritikovi je určena pro mladé české výtvarné umělce, kterým není víc než pětatřicet let. Laureát získá padesát tisíc korun na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a jedno sto tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu během roku 2010.

Cena byla založena v květnu 1990 z podnětu dramatika a spisovatele Václava Havla, malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Každým rokem ji uděluje nezávislá porota složena z kurátorů, rektorů a umělců.

Držitelé Ceny

První z dvaceti nositelů ceny byl v roce 1990 Vladimír Kokolia. O rok později to byl František Skála, jehož syn, Jiří Skála, vyhrál cenu v roce 2009. Mezi vítězi jsou také například Martin Mainer (1993), Michal Gabriel (1994), Petr Nikl (1995), Lukáš Rittstein (1999), Michal Pěchouček (2003), Kateřina Šedá (2005) a mnoho dalších.

FOTO: Dílo Kateřiny Vincourové na výstavě k udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého

Dílo Kateřiny Vincourové. Laureátky ceny z roku 1996

Finalisté soutěže

Do letošního ročníku soutěže bylo nominováno či přihlášeno celkem 80 výtvarníků a skupin, tedy nejvíce v dosavadní historii soutěže.

Václav Magid (1979)

V jeho případě porota ocenila konceptuální kvality práce, schopnost propojování souvislostí a referencí na vysoké intelektuální úrovni, kde s jemnou ironií podrobuje skutečnost racionální analýze a jeho soustředěný zájem o vybrané situace má i sociální přesahy. Porota také kladně zaznamenala jeho kurátorskou a teoretickou práci, která je, ať už v kontextu jeho vlastní tvorby, nebo i pro formování místní umělecké scény, klíčová.

Jakub Matuška (1981)

Matuška ve své práci uplatňuje streetartový přístup v rámci monumentálního malířství. Jeho zajímavá estetika a malířské schopnosti jsou patrné v klasických obrazech na plátně, které přesně kompozičně i formálně buduje. Dosahuje jasného, silného a bohatého výrazu s popově surrealistickým vyzněním. Porotu jeho dílo zaujalo a přesvědčilo svou malířskou kvalitou a osobitou poetikou.

Alice Nikitinová (1979)

Transformuje ve svých obrazech, objektech a instalacích každodenní zkušenosti. Vstup do jedné z jejích instalací působí jako bychom se dívali přes zvětšovací sklo. Vytváří abstraktní svět, který je redukovaný až k základům existence. Humorným způsobem a s použitím piktogramů jej vytváří jako protiklad záplavy pohyblivých obrazů a nepotřebných impulsů. Její přístup k malbě zaujal komisi díky soustředěnému přístupu a eliminaci nepotřebných prvků. V mnohých ohledech odkazuje na dílo Kazimira Maleviče a tím ke svému zázemí.

FOTO: Díla Alice Nikitiové

Pohled do instalace výstavy Alice Nikitinové

K výstavě bude vydán reprezentativní katalog shrnující dvacet let existence soutěže. K výročí založení Společnosti Jindřicha Chalupeckého se rovněž připravuje rozhlasový a filmový dokument. Doprovodný program výstavy bude mít podobu Besedy s finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého 2010 29. listopadu 2010 od 18 hodin v Centru současného umění Dox.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Jindřicha Chalupeckého aneb Co nám přinese dvacátý první ročník této prestižní soutěže