Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cena Jaroslava Seiferta se bude udílet už po čtyřiadvacáté

Český básník Jaroslav SeifertPsal se rok 1986. U nás v Československu vládl Gustav Husák, na Ukrajině vybuchl Černobyl a ve švédském Stockholmu Nadace Charty 77 založila Cenu Jaroslava Seiferta.

FOTO: Jaroslav Seifert

Seifertova reliéfní podobizna, jejímž autorem je Dalibor Plichta, Zdroj: commons.wikimedia.org

Jaroslav Seifert byl významný český básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu. Narodil se v roce 1901 a zemřel v lednu 1986. Krátce po jeho smrti vznikl nápad udílet literární cenu, která by nesla jeho jméno.

Zářijové výročí

Devět měsíců po Seifertově smrti se Dominik Tatarka stal prvním laureátem ceny. Od roku 1986 se ocenění uděluje každoročně. Ceremoniál se tradičně koná 22. září, v předvečer Seifertova narození.

Udílení ceny v roce 2009

Pavel Bém na udílení ceny v roce 2009, Zdroj: pavelbem.cz

Cenu Jaroslava Seiferta mohou získat čeští a slovenští autoři, jejichž dílo, které nesmí být starší víc jak tři roky, zaujme porotu nejvíce. Taková díla napsal například Ludvík Vaculík, Bohumil Hrabal, Milan Kundera nebo sám mluvčí Charty 77 Václav Havel. Cena se udílí také za dílo celoživotní, jak tomu bylo například v případě Ivana Martina Jirouse nebo Josefa Škvoreckého.

O porotě a ocenění pro laureáta

V porotě zasedají spisovatelé a literární kritici, ale její složení je každým rokem jiné. Loni v osmičlenné porotě jako předseda usedl literární historik Jiří Brabec, o vítězi dále rozhodovali například Jiří Peňás z Lidových novin, spisovatel Václav Jamek nebo bohemistka Miloslava Slavíčková.

Václav Havel - jeden z laureátů

Václav Havel - jeden z laureátů Ceny Jaroslava Seiferta, Zdroj: cs.wikipedia.org

Vítěz kromě diplomu získá také mramorovou nadační kostku, dílo českého designéra Petra Tučného a grafiku akademického malíře Emanuela Ranného. Od roku 2004 cenu sponzoruje skupina Pioneer Investments, která vítěze navíc ohodnotí třemi sty tisíci korunami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Jaroslava Seiferta se bude udílet už po čtyřiadvacáté