Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Cena Jaroslava Seiferta letos putuje do rukou Jáchyma Topola

Redakce

Redakce

22. 9. 2010

FOTO: Jáchym TopolDíky poslednímu románu Chladnou zemí jeho autor Jáchym Topol získal Cenu Jaroslava Seiferta. Ta se udílí už od roku 1986, kdy ji ve Stockholmu založila Nadace Charty 77. Topol je už pětadvacátým oceněným.

FOTO: Jáchym Topol

Jáchym Topol, laureát Ceny Jaroslava Seiferta, Foto: Günter Bartoš

Cena Jaroslava Seiferta se každoročně udílí v předvečer Seifertových narozenin, tedy 22. září. Na slavnostní vyhlášení si však Jáchym Topol musí počkat až do 5. října. V ten den v Rezidenci primátora v Praze převezme cenu od zakladatele Nadace Charty 77 Františka Janoucha.  Topol obdrží i odměnu 250 000 korun od finanční skupiny Pioneer Investments v ČR, která Cenu Jaroslava Seiferta od roku 2004 sponzoruje.

Porotci ocenili román Chladnou zemí

O výsledku letošního ročníku rozhodovala sedmičlenná porota v čele s historikem a kritikem Jiřím Brabcem. V porotě dále usedli Michal Bauer, Libuše Heczková, Marie Jirásková, Jiří Peňás, Miloslava Slavíčková a Michael Špirit.

„Osobnost Jáchyma Topola je v české literární tvorbě nepřehlédnutelná. Cením si jej nejen jako spisovatele, ale i pro jeho ediční a publicistickou činnost, před revolucí spjatou s okruhem undergroundu a samizdatu.“
(František Janouch)

Topolův román Chladnou zemí se věnuje tématům etického života a problematické víry v dobrotu člověka. Vyšel v loňském roce v nakladatelství TORST.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Jaroslava Seiferta letos putuje do rukou Jáchyma Topola