Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cela smrti na DVD: Rasistický stařík odhaluje svoji temnou minulost

Nela Christovová

Nela Christovová

23. 11. 2011

Zabil dva židovské chlapce a teď ho posílají do plynu. Co když se ale těsně před vykonáním trestu objeví nové skutečnosti? Cela smrti vypráví netypický příběh o tom, jak má někdy i poprava člověka  posloužit vyšším cílům.

FOTO: Cela smrti

Děda bručoun a snaživý vnouček, Zdroj: distributor filmu

Film

Filmoví tvůrci se obecně rádi pouštějí na tenký led. To proto, aby jejich téma bylo neotřelejší, zpracování zajímavější a konec nečekanější. Jenže i když se tohle všechno vydaří, pořád taky můžou pěkně narazit, jako se to povedlo Jamesi Foleymu.

Chris O’Donnell získal svoje herecké zkušenosti předváděním zboží klientům. Už od počátku své kariéry hraje idealistické mladíky, kteří musejí čelit neúprosné realitě. Proslavil se jako d’Artagnan ve zpracování Dumasových Třech mušketýrech z roku 1993 nebo jako Robin ve dvou batmanovských filmech, a to Batman navždy a Batman a Robin.

Cela smrti vznikla podle knižní předlohy Johna Grishama, autora právnických thrillerů. Od tématu se neodklonil ani tentokrát, příběh vypráví o mladém právníkovi, Adamu Hallovi (Chris O’Donnell), který se rozhodl pomoci svému rasistickému dědečkovi Samu Cayhallovi (Gene Hackman). Ten byl po atentátu, při kterém zemřely dvě děti, odsouzen na smrt a teď si ve vězení odpykává svoje poslední dny.

Ve filmu se neřeší oblíbené téma, jestli by trest smrti měl být zrušen, a primárně nejde ani o to, jestli atentát skutečně provedl Cayhall. Jedno je totiž jisté, ať už za útokem stojí kdokoliv, starý pán za všechno nese odpovědnost a nehodlá se z kriminálu na poslední chvíli dostávat.

V průběhu se ale poodhalují jisté skutečnosti, které ukazují na manipulaci s důkazy nebo lajdácký přístup vyšetřovatelů. Ovšem nejděsivější je příklad, jak si politici na jediném případu dokážou vybudovat svou kariéru – tak jako guvernér státu Mississippi. A proč by se namáhal s nějakým pozdržováním popravy, když právě ta mu zařídila pěkně vyhřáté místečko?

Zajímavý námět slibuje napínavou podívanou, ale ejhle! Kromě slabé režie, která se předvedla úplně bez nápadu, má film jeden velký háček – a ten se jmenuje Chris O’Donnell. Není velkým tajemstvím, že Chris neumí hrát, proto mě stále překvapuje, že ve slavné písničce z parodie Team America zaznívá „I need you like Ben Affleck needs acting school.“ Minimálně po tomhle filmu bych celý text na místě přepsala.

FOTO: Cela smrti

Za roli tety Lee si Faye Dunaway vysloužila nominaci na Zlatou malinu

Gene Hackman je jako vždycky skvělý, jenomže sám celý film utáhnout nemůže. Divákovy sympatie si získá, i když jako odchovanec Ku-Klux-Klanu svoje postoje jen tak nezmění. Nebo ano? Bohužel, hollywoodská klišé pronikla i sem a my budeme tomu zapšklému staříkovi přát, aby plynové komoře unikl.

DVD

Kromě samotného filmu se nedočkáme žádných bonusů. Dabing se v případě Gena Hackmana povedl, rozdíl v hlase je minimální, ale originál je jen jeden. Bohužel to samé se nedá tvrdit o dabérovi O’Donnella – zabarvení hlasu Pavla Vondry k subtilní postavě právníka Halla vůbec nesedí.

Cela smrti (The Chamber)

Drama / Thriller
USA, 1996, 113 min

Režie: James Foley
Hrají: Chris O’Donnell, Gene Hackman, Faye Dunaway, Robert Prosky, Raymond J. Barry, Lela Rochon, David Marshall Grant, Harve Presnell, Richard Bradford, Jane Kaczmarek, Millie Perkins, Josef Sommer, Jack Conley

Zvuk: 5.1 anglický, český
Titulky: české
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cela smrti na DVD: Rasistický stařík odhaluje svoji temnou minulost