Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2022

Čekání na Václava 2013: Klicperovo divadlo pohostí malé scény

Redakce

Redakce

21. 9. 2013

Nová divadelní sezóna Klicperova divadla v Hradci Králové odstartuje desátým ročníkem festivalu Čekání na Václava. Akce probíhá od svátku svatého Václava 28. září do Dne vzniku samostatného Československého státu 28. října. 

FOTO: Žebrácká opera z Klicperova divadla

Hra z pera jednoho z Václavů české historie – Václava Havla.
Na snímku z Žebrácké opery vidíte Jana Sklenáře v roli Macheatha a Pavlínu Štorkovou jako Jenny.
Zdroj: Patrik Borecký

Kromě repertoáru Klicperova divadla dává festival prostor studiovým, alternativním a progresivním malým scénám ze všech koutů České republiky. Zahájí ho Miroslav Táborský s Annou Polívkovou ve hře “…a na hrušce sedí diktátor“, ve které postavy diktátora a teroristky groteskně řeší neřešitelné.

Ještě tentýž večer do Hradce zavítá nový český komorní muzikál Touha jménem Einodis. Jeho příběh vypráví o skutečné historické osobnosti, hraběnce Sidonii Nádherné, mecenášce umění s pohnutým osudem. Její starší já ztvární Marta Kubišová, jíž byl muzikál věnován, a v roli mladšího já se na jevišti objeví Aneta Langerová.

Východočeské divadlo Pardubice přiveze na hradecký festival svoji Baladu pro Banditu od tvůrců Milana Uhdeho a Miloše Štědroně, kteří tento muzikál vytvořili na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Děj nás přenese na Podkarpatskou Rus do vesničky Koločava, kde za první světové války žil mladý rebel a zběh Nikola, který bohatým bral a chudým dával.

FOTO: Balada pro Banditu Pardubice

Petra Tenorová jako Eržika v náručí Jana Musila – Nikoly Šuhaje.
Zdroj: Jan Faukner

Z Brněnské Husy na provázku festival navštíví Tichý Tarzan, hra o jednom z nejvýznamnějších fotografů 20. století, Miroslavu Tichém. Jeho erotické fotografie dodnes slaví nevídané úspěchy. Tohoto kontroverzního muže si zahrála Ivana Hloužková, která byla za svůj výkon nominována na cenu Thálie i na cenu Alfréda Radoka.

Klicperovo divadlo uvede Žebráckou operu Václava Havla, divadelní adaptaci filmové komedie Julia Machulského Sexmise a dramatizaci slavného humoristického románu Karla Poláčka Bylo nás pět.
K vidění bude i muzikál Marylin nesoucí podtitul Překrásné děcko, který řeší otázku, kdo vlastně byla ta slavná Marilyn Monroe – sexbomba, psychicky labilní jedinec, rozmazlená filmová hvězdička, nebo všechny dohromady a mnohem víc?

FOTO: Marylin z Klicperova divadla

Manželský páreček Monroe a Miller ztvárněný Kamilou Sedlářovou a Františkem Staňkem.
Zdroj: Viktor Kronbauer

Plejádu představení (nejen výše zmiňovaných) plnou velkých jmen i velkých témat uzavře jazzový večer Jiřího Suchého a Jitky Molavcové Co na světě mám rád.
Festival tím pro rok 2013 skončí, na prknech Klicperova divadla však život poběží dál.

Čekání na Václava 2013, Klicperovo divadlo v Hradci Králové, 28. 9. – 28. 10.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čekání na Václava 2013: Klicperovo divadlo pohostí malé scény