Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Čekání na metro jako mrazivé představení (na festivalu 4+4 dny v pohybu)

Redakce

Redakce

13. 10. 2010

FOTO: 4+4dny Erik Olofsen!SPECIÁL! Stanice metra v mnohém připomíná jeviště. Každodenní malá gesta a rutinní pohyby lidí čekajících na nástupišti se mění v představení. Jedno z takových představení zaznamenal na digitální kameru umělec z Nizozemí Eric Olofsen. Svoji instalaci Public Figures představí na festivalu 4+4 dny v pohybu, který bude probíhat od 15. do 24. října v Praze – konkrétně v objektu bývalého ÚLUV (Ústředí lidové umělecké výroby) na Národní třídě č. 36. Video art je rovněž součástí druhého ročníku Festivalu nizozemské kultury NethWorks.cz.

FOTO: 4+4dny Erik Olofsen

4+4dny Erik Olofsen, Zdroj: Nethworks.cz

Eric Olofsen natáčel lidi čekající na nástupišti z metra, které přijíždí do stanice. Výsledkem je nekonečný záběr na osoby stojící na nástupišti. Přímo hypnoticky pak působí poklidný pohyb kamery a nehybnost portrétovaných osob. „Obraz, jenž obyčejně mizí s mrknutím oka, se tu stává živoucím výjevem a ukazuje detailní analýzu mezilidských vztahů v obličejích portrétovaných,“ napsala o instalaci Polina Stroganova z festivalu dokumentárních filmů a videí v německém Kasselu. Právě na tomto festivalu obdržel za Public Figures v roce 2007 Eric Olofsen cenu „The Golden Cube“.

První prestižní cenu za toto dílo získal však už na CanariasMediaFest ve španělském Las Palmas. „Dokument a fikce se v tomto přízračném díle nedají oddělit. Bojíme se, že tento scénář je součástí našeho každodenního života. Nástupiště je scénou a ti čekající jsou nedobrovolnými herci,“ dodává ve svém textu Polina Stroganova.

Eric Olofsen v České republice vystavoval už jednou – v roce 2008 měl expozici v rámci rezidenčího programu „State of Delusion“ (Vyjádření klamu) v pražské MeetFactory. Od 8. října budou v MeetFactory vystavovat jiné nizozemské umělkyně. Říkají si NICOLAENROOS a návštěvníkům představí díla na pomezí reality a fikce. Více informací naleznete zde (prolink na článek o NICOLAENROOOS?).

Patnáctý ročník festivalu 4+4 dny v pohybu se bude odehrávat v Divadle Archa, La Fabrice, Studiu Alt@ a v bývalém Ústředí lidové umělecké výroby. Vstupenky na různé výstavy a představení bude možné zakoupit v předprodejích přímo na místech konání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čekání na metro jako mrazivé představení (na festivalu 4+4 dny v pohybu)