Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Čechy navštíví Shakespeare či Dante, tak si je nenechte ujít

FOTO: William Shakespeare

V různých městech České republiky se budeme moci tento týden setkat, alespoň zprostředkovaně, s velikány literárního a hudebního světa. Dante Alighieri, William Shakespeare a Josef Mysliveček budou probíráni ze všech možných hledisek. Na Danteho je vyhrazen celý seminář a předpokládám, že ani beseda s autorkou knihy odhalující Shakespearovu identitu a přednáška hudebním skladateli Myslivečkovi se neodbudou během pár chvil.

FOTO: William Shakespeare

Jaký byl William Shakespeare? Zdroj: commons.wikimedia.org

Začínáme besedou s Pavlou Váňovou, která proběhne 10. března. Kniha s příznačným názvem Identita génia Shakespeare/Oxford naznačuje, kam se bude diskuze ubírat. Pavla Váňová se otázkou Shakespearovy autorské identity zabývá již od konce sedmdesátých let, kdy přeložila knihu J. T. Looneye Shakespeare identified. Je vůbec možné zbořit mýtus největšího dramatika všech dob? Na tuto otázku a jiné zajímavosti spojené se Shakespearem vám Pavla Váňová odpoví od 16 hodin v knihkupectví Barvič a Novotný (Česká 13, Brno).

Hudba nemá k literatuře daleko

S životem a dílem Josefa Myslivečka, významného českého klasicistického hudebního skladatele, posluchače seznámí Eva Kopčilová 14. března v Literární kavárně Městské knihovny Moravský Krumlov (náměstí T. G. Masaryka 35). Název přednášky Il divino Boemo – Božský Čech je připomínkou letošního dvou set třicetiletého výročí od úmrtí tohoto skladatele a Mozartova přítele. Akce se pojí s výstavou knih o Josefu Myslivečkovi a začíná ve 14 hodin.

U geniálních osobností tento týden zůstaneme až do konce. Třetí pozvánkou vás nalákáme na literární seminář s názvem Dante Alighieri, Božská komedie a její ilustrátoři, který se koná 15. března v sále havlíčkobrodské Staré radnice (Havlíčkovo náměstí, Havlíčkův Brod) od 9 hodin. Množstvím autorů jako jsou například Sandro Botticelli, William Blake, Eugéne Delacroix, Gustave Doré a Salvador Dalí, kteří se zabývali Božskou komedií a jejími ilustracemi i ostatními Dantovými díly a jeho životem, vás provede Hynek Bouchal.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čechy navštíví Shakespeare či Dante, tak si je nenechte ujít