Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Čechov, erotika i loutky. V Plzni začíná 19. ročník festivalu DIVADLO

Redakce

Redakce

16. 9. 2011

FOTO: M. Górnicka - M. Górnicka - Ženský chór (Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského, Varšava)Letošní Mezinárodní festival Divadlo Plzeň nabídne pestrý program. Na sedmi scénách vystoupí na třicet souborů z domova i ze zahraničí. K vidění bude alternativní, pohybové či loutkové divadlo, Čechov i současná dramatika. Festival potrvá od 14. do 22. září.

FOTO: M. Górnicka - M. Górnicka - Ženský chór (Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského, Varšava)

Ženský chór vyzkouší akustiku plzeňského Sálu Peklo, Zdroj: Festival Divadlo

Hlavní program festivalu ve středu večer slavnostně zahájí prestižními cenami ověnčená inscenace Strýček Váňa ruského dramatika A. P. Čechova, kterou nastudovalo moskevské Státní akademické divadlo Jevgenije Vachtangova v režii Rimase Tuminase. Své oceněné inscenace představí na festivalu i další zahraniční soubory.

Představí se mezinárodně uznávané inscenace

Slovenské národní divadlo přijede do Plzně s nejlepší slovenskou inscenací uplynulé sezóny Hollyroth, bratislavské P.A.T. a Štúdio 12 uvede monodrama o životě a díle divadelní režisérky Magdy Husákové Lokvencové M. H. L. v režii a hereckém podání autorky Slávy Daubnerové (cena Dosky za Objev sezony, Výroční cena Literárního fondu za režii a herecký výkon).

Inscenace Ženský chór varšavského Divadelního ústavu Zbigniewa Raszewského zase byla několikrát nominována na nejlepší polskou hudební inscenaci a nejlepší alternativní divadlo.

FOTO: V. Sorokin - Led (Národní divadlo Budapešť)

Kontroverzní inscenace Led Národního divadla Budapešť, Zdroj: Festival Divadlo

Festivalové publikum se pokusí šokovat budapešťské Národní divadlo dramatizací románu Vladimíra Sorokina Led v režii Kornéla Mundruczó, jenž má zkušenosti i s režií filmovou. Představení je kvůli přemíře erotických a násilných scén divákům do 18 let nepřístupno.

Nejlepší loňské domácí inscenace

Mezi vybranými domácími inscenacemi je zastoupena i mladá režisérská generace: Jan Mikulášek Korespondencí V+W Národního divadla Brno a Reduty, Daniel Špinar Čechovovým Rackem v podání činohry Městského divadla Kladno, Štěpán Pácl Ibsenovým veršovaným dramatem Brand/Oheň pražského Transteatralu či Anna Petrželková aktualizací Shakespearova Romea a Julie Divadla Petra Bezruče.

Hlavní program zakončí 18. září Verdiho Rigoletto v nastudování opery pořadatelského Divadla J. K. Tyla. Následovat bude třídenní festivalový Epilog s inscenacemi pražských divadel: Studia Ypsilon, Dejvického divadla, Divadla v Řeznické a Činoherního klubu.

FOTO: Echt Street Puppets

Členové Echt Street Puppets se svými „herci“ – čtyřmetrovými mechanickými loutkami, Zdroj: Festival Divadlo

Vedle hlavního programu, který budou hostit kamenné scény, se divadlo přesune do ulic i do budovy bývalého nádraží. Ve Smetanových sadech zahrají pod širým nebem Echt Street Puppets se čtyřmetrovými loutkami hru o smrti La Petit Mord, Proluka v Křižíkových sadech bude patřit tanečně-hudební performanci  Finis Terrae Divadla Continuo a road-movie Fitzli Putzli Geisslers Hofcomoedianten.

V rámci OFF programu najde v budově bývalého nádraží Jižní předměstí (Moving Station) útočiště alternativní a pohybové divadlo. Vystoupí zde například NANOHACH s tanečním představením Brut, Cirkus Mlejn se svou vzdušnou akrobacií Emílie nebo Ondřej Lipovský s autorským představením Jen zem, nebe já a čára obzoru.

Mezinárodní festival DIVADLO 2011
(Plzeň 14. – 22. září 2011)

Umístění jednotlivých scén

  • Velké divadlo (Smetanovy Sady 16)
  • Komorní divadlo, Klub Komorního divadla, Akreditační centrum (Prokopova 14)
  • Sál Peklo (Pobřežní 10)
  • Nádraží Plzeň Jižní předměstí – Moving Station (Němejcova ulice)
  • Divadlo Alfa (Rokycanská 7)
  • Proluka Theatrum Mundi v Křižíkových sadech
  • Smetanovy sady

TIP Topzinu
16. září: Echt Street Puppets – La Petit Mord (15.00 a 17.00, Smetanovy sady)
16. září: V. Sorokin – Led (20.00, Velké divadlo)
17. září: Cirkus Mlejn – Emílie (19.00, nádraží Plzeň Jižní předměstí)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čechov, erotika i loutky. V Plzni začíná 19. ročník festivalu DIVADLO