Čecha ocenila Královská společnost. Namaloval nejlepší autoportrét

Český malíř Jan Mikulka obdrží prestižní ocenění britské Královské společnosti portrétních malířů. Odbornou porotu zaujal jeho hyperrealistický autoportrét; odmění ho částkou dvacet tisíc liber.

„Mikulkova práce ohromuje technickou dokonalostí a sílou výrazu,“ odůvodnila rozhodnutí poroty Charlotte Mullins, její členka a zároveň editorka časopisu Art Quarterly. „Máte pocit, že stojíte přímo před umělcem a sledujete ho, jak se soustředí na vlastní podobiznu. Má zastřený, ale odhodlaný pohled a rty pevně semknuté soustředěním.“

Triumf českého výtvarníka oznámila Královská společnost portrétních malířů minulý týden. Charlotte Mullins dodala, že rozhodování mezi autoportréty bylo obzvlášť náročné. Kromě ní o vítězi rozhodli Will Gompertz, výtvarný kritik BBC, a historik Philip Hale.

Vítězná malba byla do konce března k vidění v Moravské galerii v Brně, nyní bude až do 24. května vystavena v londýnských Mall Galleries.

Hyperrealistické tvorbě se Jan Mikulka věnuje poslední dva roky, dříve se nechával inspirovat spíše barokním malířstvím. Jiný jeho obraz zvítězil už před třemi lety v návštěvnické anketě londýnské Národní galerie.

Čecha ocenila Královská společnost. Namaloval nejlepší autoportrét
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*