Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Čecha ocenila Královská společnost. Namaloval nejlepší autoportrét

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

13. 5. 2013

Český malíř Jan Mikulka obdrží prestižní ocenění britské Královské společnosti portrétních malířů. Odbornou porotu zaujal jeho hyperrealistický autoportrét; odmění ho částkou dvacet tisíc liber.

„Mikulkova práce ohromuje technickou dokonalostí a sílou výrazu,“ odůvodnila rozhodnutí poroty Charlotte Mullins, její členka a zároveň editorka časopisu Art Quarterly. „Máte pocit, že stojíte přímo před umělcem a sledujete ho, jak se soustředí na vlastní podobiznu. Má zastřený, ale odhodlaný pohled a rty pevně semknuté soustředěním.“

Triumf českého výtvarníka oznámila Královská společnost portrétních malířů minulý týden. Charlotte Mullins dodala, že rozhodování mezi autoportréty bylo obzvlášť náročné. Kromě ní o vítězi rozhodli Will Gompertz, výtvarný kritik BBC, a historik Philip Hale.

Vítězná malba byla do konce března k vidění v Moravské galerii v Brně, nyní bude až do 24. května vystavena v londýnských Mall Galleries.

Hyperrealistické tvorbě se Jan Mikulka věnuje poslední dva roky, dříve se nechával inspirovat spíše barokním malířstvím. Jiný jeho obraz zvítězil už před třemi lety v návštěvnické anketě londýnské Národní galerie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čecha ocenila Královská společnost. Namaloval nejlepší autoportrét