Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cáry starejch filmů i nejnovější snímky českých filmových škol

Redakce

Redakce

23. 4. 2010

PoutaV Plzni a Praze probíhá 23. ročník festivalu českých filmů Finále 2010. Program je velice rozmanitý a každý si určitě přijde na své. V nabídce jsou filmy z období undergroundu, a to v sekci Cáry starejch filmů, ale i nejslibnější snímky z českých filmových škol v programu Škola základ filmového života.

Film Pouta, Zdroj: 2media.cz

Film Pouta, Zdroj: 2media.cz

Na letošní ročník festivalu Finále přijela představit svoji estébáckou detektivku Pouta trojice tvůrců. Scénárista Ondřej Štindl, který je zatím známý spíše jako publicista, režisér Radim Špaček, který se zatím zaměřoval na nízkorozpočtové alternativní snímky ze současnosti jako třeba Rychlé pohyby očí, Mladí muži poznávají svět, a producent Vratislav Šlajer, který se specializuje na filmy mladých tvůrců. Úspěch posledně jmenovaného je i to, že na minulém ročníku festivalu Finále získal cenu Zlatého ledňáčka za film Kdopak by se vlka bál.

Cáry starejch filmů

Režisérka Jana Chytilová představila na plzeňském festivalu českých filmů Finále 2010 svůj dokument s názvem The Plastic People of the Universe. Tímto snímkem z roku 1970, pojednávajícím o této slavné undergroundové kapele, začal program s názvem Cáry starejch filmů. Jedná se o nashromážděné dokumenty, filmy nebo alespoň jejich torza, které se zachovaly z období samizdatu. Nasbíral je František Čuňas Stárek, jeden ze zakladatelů undergroundového hnutí, v rámci projektu Historie českého undergroundu na Ústavu pro studium totalitních režimů, kde v současnosti pracuje.

Kapela The Plastic People of the Universe, Zdroj: www.pragency.cz

Kapela The Plastic People of the Universe, Zdroj: pragency.cz

Škola základ filmového života

Centrum českého filmu sesbíralo dvanáct nejslibnějších snímků ve čtyřech domácích filmových školách a uvedlo je na festivalu v projektu Škola základ filmového života. Tyto snímky byly též vydány na DVD s názvem Czech Short Films vol.1 a do Plzně je přijeli představit zástupci vycházející filmařské generace. Byli to Michaela Prokopová, Josef Tuka, Lukáš Glaser a Vojta Kotek, který zde uvedl svůj krátký film CTRL Emotion.

Více o festivalu Finále najdete na filmfestfinale.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cáry starejch filmů i nejnovější snímky českých filmových škol