Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Carolina Herrera ví, jak udělat ženu krásnou

Petra Červená

Petra Červená

15. 3. 2011

FOTO: Módní návrhářka Carolina HerreraTvorba Caroliny Herrery je v módním světě už třicet let synonymem pro ženskou krásu. I když by rozhodujícím faktorem úspěchu návrháře mělo být umění nedostatky zahladit a propustit ženské přednosti, často je jím hlavně co nejvíc šokovat. Carolina se ale cestou extravagance ani jít nepokoušela.

FOTO: Butik Carolina Herrera

Snové modely Caroliny Herrery, Zdroj: youtube.com

Narodila se 8. ledna 1939 v Caracasu do rodiny, která patřila k venezuelské smetánce. Na nátlak rodičů se v 18 letech vdala za Guillerma Behrense Tella. I jeho rodina se řadila k místní elitě. Narodily se jim dvě dcery, ale manželství dlouho nevydrželo. Nedlouho po rozvodu Carolina nahlédla do třpytivého světa módy jako publicistka u italského návrháře Emilia Pucciho.

Se svým budoucím manželem Reinaldem Herrerou patřili mezi známé osobnosti, které navštěvovaly proslulý newyorský klub Studio 54. A právě díky němu se Carolina začala každoročně objevovat v mezinárodních žebříčcích nejlépe oblékaných žen. Ale teprve až v roce 1980 svoji zálibu v módě a navrhování oblečení zhmotnila do své první samostatné kolekce.

Dítě štěstěny

Protože její šaty měly nebývalý úspěch, přestěhovala se s celou rodinou do New Yorku, kde založila vlastní módní značku s jednoduchým názvem Carolina Herrera. Umění být ve správný čas na správném místě s tou pravou nabídkou, která dokáže pokrýt momentální hladovou poptávku, se někdy zdá být nemožné dosáhnout. Nebo je to vše jen náhoda, možná osud.

FOTO: Carolina Herrera, kolekce jaro/léto 2011

Jarní kolekce Caroliny Herrery

Ať tak či tak, Carolinina značka se brzy stala velmi žádanou ve specializovaných obchodech a bohaté ženy propadly kouzlu slavnostních modelů. Na nich je znát, s jakou uvolněnou hravostí a nesvázaná konvencemi dala Carolina svým zákaznicím jednu z nejpoužívanějších ženských zbraní. Na svých modelech ponechává místo pro fantazii, pro objevování zahaleného tajemství. Pro touhu objevit tu záhadnou záhadu.

Jarní kolekce

Na zářijovém týdnu módy v Paříži představila návrhářka svou kolekci pro sezónu, která už neodbytně klepe na dveře. Inspirací jí byl tradiční korejský oděv z osmnáctého století. Na modelech se často objevovaly potisky květin vyzývající po procházce botanickou zahradou. Jemné křehké orchideje, lilie, ale i obyčejné luční květiny jako třeba kopretiny, sedmikrásky nebo blankytné pomněnky.

FOTO: Carolina Herrera, kolekce jaro/léto 2011

Inspirace východní kulturou

Výraznými doplňky se staly originální pásky a hlavně široké slaměné klobouky. V Koreji obvykle zdobí hlavy mužům, ale když rovnoprávnost, tak proč ji nemít i u klobouků, byť hrají vedlejší roli. Ta hlavní patřila vyšívaným halenkám asymetrického střihu, hedvábným halenkám s vázačkou, pouzdrovým šatům, korzetům a dlouhým róbám. Carolina při inspiraci Koreou neopomněla ani její voňavou barevnost.

V roce 2004 získala od CFDA ocenění Návrhářka roku v kategorii ženského oblečení. Nejlépe její práci vystihují slova samotné Caroliny: „Mám ráda myšlenku elegance a komplikovanosti, ale pokud je součástí oblečení nebo parfému, musí ta komplikovanost vypadat jednoduše.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Carolina Herrera ví, jak udělat ženu krásnou