Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Čarodějův učeň na DVD: Nedotažený film na nedotaženém disku

Eliška Nová

Eliška Nová

9. 1. 2011

Čarodějův učeň se tváří fešácky. Nicolas Cage s dlouhými vlasy v dlouhém černém kabátě, Jay Baruchel jako jeho zmatený učedník. K tomu všemu krásná blonďatá slečna a Alfred Molina jako zloduch připomínající velkého Hercula Poirota. No a ty triky, jedna báseň. S tím vším se ale už utopily i zajímavější scénáře. Ono to prostě nestačí.

Čaroděj Cage a jeho učeň Baruchel, Zdroj: distributor filmu

Film

Vždyť to všichni známe. Jeden dobrý čaroděj, jeden špatný čaroděj. Za rohem čeká nejtemnější zlo v podobě mocí opojené ženské. A to může porazit jen následovník dobrého Merlina. Jenže nikdo neví, kde je, ani v jaké době. K tomu si přimyslete malou lovestory staré i mladé generace, pro kterou ta stará nakonec přece musí najít pochopení. Teď už asi každý tuší, jak to dopadne.

Nečekaného se totiž zase nedočkáme. Vše se totiž hraje podle starých pravidel, která zkrátka nepřipouští originalitu. Cageovi se nedá vytknout nic. Skvěle mu přisluhuje i Baruchel, který je nejpříjemnějším překvapením celé podívané. Sem tam přiletí i slušný vtip. Nějaká akce proběhne, aby se neřeklo. No a k tomu efekt sem a efekt tam.

Nicholas Cage jako Balthazar

Největší údiv pak přichází nad délkou celého snímku. Bezmála dvě hodiny utečou, aniž by člověk řekl švec a běží závěrečné titulky. Příčinou ale není to, že by se člověk bavil jak nikdy v životě. Divák pořád čeká, co se z dané zápletky vytříská, a jediné, co nakonec zbyde, je pachuť jakési nedotaženosti.

Příběh s celkem jednoduchou kompozicí totiž šetří odbočkami, aby snad nebyl nesrozumitelný. Toho se patrně tvůrci zalekli, když zjistili, že vyplivli shluk informací v úvodních pěti minutách, kdy představí background všech patálií vzniknuvších následovně.

Čarodějův učeň není ze své podstaty špatný film. Jen mu něco chybí. Něco zvláštně významného.

DVD

Vrána k vráně sedá. S dívídíčkem se to má tak, jako se samotným filmem. Na první pohled pecka, na ten druhý vám čelist pomalu sklapne. Ještě, že je to tak skvěle maskováno. Bonusy jsou v nabídce čtyři, použitelné jsou dva. Jeden z natáčení, druhý – ošizený – s jednou vymazanou scénou. Zbylé dva jsou reklamy, které zaplaťpánbůh nejsou inzerované na přebalu. Aspoň, že tak.

Čarodějův učeň (Sorcerer’s Apprentice)

Akční/Dobrodružný/Drama/Fantasy

USA, 2010, 109 min

Režie: Jon Turteltaub

Hrají: Nicolas Cage, Jay Baruchel, Monica Bellucci, Alfred Molina, Toby Kebbell, Ethan Peck, Teresa Palmer, Peyton List, Omar Benson Miller, Jake Cherry, Gregory Woo, Manish Dayal, Ian McShane

Zvuk: Dolby Digital 5.1: čeština, angličtina, polština, maďarština

Titulky: české, slovenské, anglické, polské, maďarské, srbské, chorvatské, slovinské

Bonusy: Jak se natáčel Čarodějův učeň, Vynechaná scéna: Balthazar najímá Davea

Hodnocení filmu: 3***

Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čarodějův učeň na DVD: Nedotažený film na nedotaženém disku