×
TOPZINE.cz

Čaroděj Merlin řádí v seriálu. Pitky a bitky dospívání

Žádný mladík, ať už je jakkoli velký, nemůže znát svůj osud. Nemůže tušit svou úlohu ve slavném příběhu, který se má teprve odehrát. Musí žít a učit se jako každý jiný. A tak tomu bude i v případě mladého čaroděje přicházejícího k branám Kamelotu.

Hlavní hrdina Merlin, Zdroj: distributor filmu

Artušovská legenda má v angloamerickém světě stále stejnou popularitu. Seriál Merlin přináší nový a neokoukaný pohled na to, jak statečný Artuš a moudrý Merlin stoupali bok po boku v cestě za nesmrtelnou slávou  a vytvořením království spravedlnosti a pochopení. Rozdíl je v tom, že Merlin, ač se má stát Artušovým mentorem, ochráncem a učitelem, zde vystupuje jako mladík, který ve velkém světě nic neznamená a své místo po Artušově boku si musí teprve vydobýt. Stejně tak musí obnovit víru v magii, která je od temných časů v království zapovězena pod trestem smrti.

Ve správné fantasy nesmí chybět drak, Zdroj: distributor filmu

O celý nápad a realizaci se postaralo kvarteto tvůrců ve složení Julian Jones, Jake Michie, Johnny Capps a Julian Murphy, kteří se velice dobře znají ze své práce na seriálu Hex a dva z nich, konkrétně Capps a Murphy se setkali již při tvorbě televizní minisérie Deamons. K tomuto kvartetu se připojilo ještě duo producentů a to Julie Gardner, známá svou prací na Doktorovi Who a Torchwoodu a Bethan Jones.

Místo starce chlapec a místo hrdiny namyšlený floutek

Merlina hraje Colin Morgan, kterého jsme mohli zahlédnout v Doktorovi Who, kde se tento mladý herec letmo mihl. V Merlinovi ztvárňuje roli perspektivního a velice ambiciózního mladíka, který se teprve pere o své místo po boku Artuše a snaží se uplatnit na něj svůj vliv a vychovat z něj budoucího vládce, vojevůdce a mírotvorce. Avšak používá k tomu velmi podivné prostředky. Protože je Merlin mladý, můžeme u něj pochopit některé výstřelky, které jsou pro náctileté běžné, ovšem v takové míře jaké se objevují zde, to nepřipomíná ani tak středověkou fantasy, jako spíš dnešní střední školu a tento tah na přiblížení se dnešní mládeži, nemá v takovém seriálu co dělat.

Budoucí král Artuš, Zdroj: distributor filmu

Artuš (Bradley James) je zpočátku nafoukaným a namyšleným synem krále, který musí být ve všem nejlepší a rád se vytahuje před druhými. Postupně se však ukazuje, že to není tak úplně pravda. Nacházíme v něm nejistotu, obavy a dokonce i strach z neúspěchu a to vše ho přibližuje k normálním živým bytostem. Postupem času, kdy se s Merlinem sbližují a roste jejich přátelství, se mění i jeho postoj k okolí. Není již tím na nervy jdoucím a panovačným dědicem trůnu a začínají se u něj objevovat vlastnosti vládce z původní Artušovské legendy.

Kráska a zvíře v jedné osobě

Poněkud kontroverzní postavou v porovnání s Artušovskou legendou je Morgana, kterou ztvárnila Katie McGrath známá svou rolí Bess z Tudorovců. Původní Morgana La Fey z Legendy o Artušovi byla zlá čarodějnice a největší Merlinova protivnice, zde se zpočátku zdá, že jde o obyčejnou chráněnku Artušova otce, avšak i v ní se po čase probudí sklony k magii tak jako se probouzí u Merlina a pomalu ale jistě se z ní stává jedna z hlavních záporných postav a Merlin, jakožto jediný mág na Kamelotu, s ní bude mít opravdu plné ruce práce.

Katie McGrath v roli Morgany, zdroj: distributor filmu

V porovnání s jinými seriálovými projekty obsahuje Merlin povedené zvláštní efekty a dobové kostýmy, na nichž je obzvlášť vidět spousta práce a vypadají velice věrohodně. Příjemné okamžiky zajistí též hudba věrná době a využitá k podbarvení okamžiku, nikoli aby ho překryla a zastínila. Jejími autory jsou Rohan Stevenson (Fanny Hill) a Rob Lane (Pes Baskervilský), který rovněž zkomponoval tematickou hudbu celé série. Za zmínku stojí i šermířské souboje, na nichž je vidět snaha o autentičnost, takže boj vypadá opravdu jako boj a ne jako když se herci mlátí lopatami.

Anglický seriál Merlin v sobě snoubí atmosféru známého příběhu, avšak představuje jej ve zcela jiném světle a úhlu pohledu, z něhož nebudou zastánci původní Artušovské legendy dvakrát nadšení. Omlazení jednoho z hlavních hrdinů a pokus o přiblížení mladším generacím je hezké gesto a možná někde padlo i na úrodnou půdu, ale chování ve stylu amerických středních škol do středověké fantasy opravdu nepatří. Pomyslné jazýčky na vahách vyrovnávají velice kvalitní kostýmy a hudba, která je místy až magická a zvýrazňuje atmosféru celého Artušovského světa. Merlin je volbou spíše pro mladší generace a diváky, kteří nehledají přesné vyobrazení těchto legendárních postav. Těm se totiž bude tento seriál určitě zamlouvat.

Název: Merlin
Délka: 3 série (každá 13 dílů po 45 min)
Tvůrci: Julian Jones, Jake Michie, Johnny Capps, Julian Murphy
Kanál originálního vysílání: BBC One
Kanál vysílání u nás: Zatím nevysíláno
Hrají: Colin Morgan, Bradley James, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Richard Wilson.

Hodnocení: ***

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..