Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Čaroděj Merlin řádí v seriálu. Pitky a bitky dospívání

Jan Neuman

Jan Neuman

18. 2. 2011

Žádný mladík, ať už je jakkoli velký, nemůže znát svůj osud. Nemůže tušit svou úlohu ve slavném příběhu, který se má teprve odehrát. Musí žít a učit se jako každý jiný. A tak tomu bude i v případě mladého čaroděje přicházejícího k branám Kamelotu.

Hlavní hrdina Merlin, Zdroj: distributor filmu

Artušovská legenda má v angloamerickém světě stále stejnou popularitu. Seriál Merlin přináší nový a neokoukaný pohled na to, jak statečný Artuš a moudrý Merlin stoupali bok po boku v cestě za nesmrtelnou slávou  a vytvořením království spravedlnosti a pochopení. Rozdíl je v tom, že Merlin, ač se má stát Artušovým mentorem, ochráncem a učitelem, zde vystupuje jako mladík, který ve velkém světě nic neznamená a své místo po Artušově boku si musí teprve vydobýt. Stejně tak musí obnovit víru v magii, která je od temných časů v království zapovězena pod trestem smrti.

Ve správné fantasy nesmí chybět drak, Zdroj: distributor filmu

O celý nápad a realizaci se postaralo kvarteto tvůrců ve složení Julian Jones, Jake Michie, Johnny Capps a Julian Murphy, kteří se velice dobře znají ze své práce na seriálu Hex a dva z nich, konkrétně Capps a Murphy se setkali již při tvorbě televizní minisérie Deamons. K tomuto kvartetu se připojilo ještě duo producentů a to Julie Gardner, známá svou prací na Doktorovi Who a Torchwoodu a Bethan Jones.

Místo starce chlapec a místo hrdiny namyšlený floutek

Merlina hraje Colin Morgan, kterého jsme mohli zahlédnout v Doktorovi Who, kde se tento mladý herec letmo mihl. V Merlinovi ztvárňuje roli perspektivního a velice ambiciózního mladíka, který se teprve pere o své místo po boku Artuše a snaží se uplatnit na něj svůj vliv a vychovat z něj budoucího vládce, vojevůdce a mírotvorce. Avšak používá k tomu velmi podivné prostředky. Protože je Merlin mladý, můžeme u něj pochopit některé výstřelky, které jsou pro náctileté běžné, ovšem v takové míře jaké se objevují zde, to nepřipomíná ani tak středověkou fantasy, jako spíš dnešní střední školu a tento tah na přiblížení se dnešní mládeži, nemá v takovém seriálu co dělat.

Budoucí král Artuš, Zdroj: distributor filmu

Artuš (Bradley James) je zpočátku nafoukaným a namyšleným synem krále, který musí být ve všem nejlepší a rád se vytahuje před druhými. Postupně se však ukazuje, že to není tak úplně pravda. Nacházíme v něm nejistotu, obavy a dokonce i strach z neúspěchu a to vše ho přibližuje k normálním živým bytostem. Postupem času, kdy se s Merlinem sbližují a roste jejich přátelství, se mění i jeho postoj k okolí. Není již tím na nervy jdoucím a panovačným dědicem trůnu a začínají se u něj objevovat vlastnosti vládce z původní Artušovské legendy.

Kráska a zvíře v jedné osobě

Poněkud kontroverzní postavou v porovnání s Artušovskou legendou je Morgana, kterou ztvárnila Katie McGrath známá svou rolí Bess z Tudorovců. Původní Morgana La Fey z Legendy o Artušovi byla zlá čarodějnice a největší Merlinova protivnice, zde se zpočátku zdá, že jde o obyčejnou chráněnku Artušova otce, avšak i v ní se po čase probudí sklony k magii tak jako se probouzí u Merlina a pomalu ale jistě se z ní stává jedna z hlavních záporných postav a Merlin, jakožto jediný mág na Kamelotu, s ní bude mít opravdu plné ruce práce.

Katie McGrath v roli Morgany, zdroj: distributor filmu

V porovnání s jinými seriálovými projekty obsahuje Merlin povedené zvláštní efekty a dobové kostýmy, na nichž je obzvlášť vidět spousta práce a vypadají velice věrohodně. Příjemné okamžiky zajistí též hudba věrná době a využitá k podbarvení okamžiku, nikoli aby ho překryla a zastínila. Jejími autory jsou Rohan Stevenson (Fanny Hill) a Rob Lane (Pes Baskervilský), který rovněž zkomponoval tematickou hudbu celé série. Za zmínku stojí i šermířské souboje, na nichž je vidět snaha o autentičnost, takže boj vypadá opravdu jako boj a ne jako když se herci mlátí lopatami.

Anglický seriál Merlin v sobě snoubí atmosféru známého příběhu, avšak představuje jej ve zcela jiném světle a úhlu pohledu, z něhož nebudou zastánci původní Artušovské legendy dvakrát nadšení. Omlazení jednoho z hlavních hrdinů a pokus o přiblížení mladším generacím je hezké gesto a možná někde padlo i na úrodnou půdu, ale chování ve stylu amerických středních škol do středověké fantasy opravdu nepatří. Pomyslné jazýčky na vahách vyrovnávají velice kvalitní kostýmy a hudba, která je místy až magická a zvýrazňuje atmosféru celého Artušovského světa. Merlin je volbou spíše pro mladší generace a diváky, kteří nehledají přesné vyobrazení těchto legendárních postav. Těm se totiž bude tento seriál určitě zamlouvat.

Název: Merlin
Délka: 3 série (každá 13 dílů po 45 min)
Tvůrci: Julian Jones, Jake Michie, Johnny Capps, Julian Murphy
Kanál originálního vysílání: BBC One
Kanál vysílání u nás: Zatím nevysíláno
Hrají: Colin Morgan, Bradley James, Angel Coulby, Katie McGrath, Anthony Head, Richard Wilson.

Hodnocení: ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čaroděj Merlin řádí v seriálu. Pitky a bitky dospívání