Menu
TOPZINE.cz
Sport

Capoeira, Musado, Hwarangdo, Iaido: Nahlédněte do světa bojových umění

Redakce

Redakce

21. 9. 2010

FOTO: bojové uměníBojová umění mají svou vlastní historii. Pro většinu lidí je to i duševní učení a styl života. Z některých stylů boje se ale staly sporty s pevnými pravidly a soutěžemi.

FOTO: bojové umění

Ilustrační foto, bojové umění Zdroj: bojova-umeni.blog.cz

Capoeira

Tento bojový sport pochází z Brazílie. Černošští otroci ho dříve používali k obraně proti zlodějům slepic, násilníkům a lupičům. V roce 1707 capoeiru bílí otrokáři zakázali. Otroci se ale nenechali odradit a směs elegantních pohybů a akrobacie praktikovali jako bojový tanec. Z jeho moderní podoby se dnes vyvinul breakdance v americkém Bronxu. Po dlouhém zákazu se capoeira roku 1972 stala uznávaným bojovým uměním a dnes je v Brazílii druhým nejoblíbenějším sportem.

Vybrané výrazy:

• aluno – žák capoeiry
• ataque – útočný pohyb
• batizado – slavnostní udělování technických stupňů (pásků)
• cocorinha – podřep
• ginga – základní pohyb capoeiry, práce nohou
• golpe – úder, útok
• jogador – bojovník
• jogo – hra, boj dvou capoeiristů v rodě
• roda – místo pro capoeiru, kruh z capoeiristů, v jehož středu se hraje jogo
• berimbau – základní hudební nástroj v capoeiře

Musado

Jde o účinnou sebeobranu určenou především policistům a vojákům. Naučí člověka řešit krizové situace a použít při boji každý dosažitelný předmět jako zbraň. Najdeme v něm prvky karate, juda, jiu-jitsu a dalších.

Musado vyučuje nejen fyzickou stránku, ale i duševní. Každý student musí znát kodex cti válečníka Musado, který obsahuje pět částí:

1. Věrnost vlastní zemi
2. Věrnost učení i učiteli a úcta k rodičům
3. Důvěra a bratrství mezi přáteli
4. Odvaha vůči nepříteli
5. Nikdy bezdůvodně nezabít

Dále je nutné dodržovat devět ctností: humanitu, spravedlnost, zdvořilost, moudrost, důvěru, dobrotivost, pravdivost, věrnost a odvážnost.

Zakladatelem byl Němec Herbert Grudzenski. Ve 12 letech začal trénovat judo. Postupem času se dostal do reprezentace a již ve 20 letech získal černý pásek. Po návratu z dobrovolné vojenské služby založil svou vlastní školu asijských umění. Na začátku 80. let 20. století utřídil své znalosti a vytvořil nové bojové umění s názvem Musado Military Vombat Systém (Vojenský bojový systém Musado).

Hwarangdo

Je asijské bojové umění, které pochází z Koreje. V překladu to znamená květina mužnosti. Na jednom z korejských ostrovů byla před 2 000 lety založena klášterní škola intelektuálního a vojenského myšlení a umění. Měla naučit bránit se proti silnějším obyvatelům okolních ostrovů. Hlavním učitelem, a tedy i zakladatelem, byl Won Kwang Bopsa.

Postupem času tento bojový systém upadl a Hwarangdo bylo zakázáno. Uznáváno bylo pouze intelektuální umění a vědy. Válečníci se tedy s hwarangdem ukryli do buddhistických klášterů. Až v 50. letech začali dva bratři (Joo Bang Lee a Joo Sang Lee) opět studovat toto umění a přivezli ho do USA. Tím se stalo znovu známým a dnes se jeho techniky využívají v boji muže proti muži.

Iaido

Je název pro některé způsoby japonského šermu. Do češtiny bychom to mohli přeložit jako cesta duševní rovnováhy a okamžité reakce. Již samotným vytažením meče z pochvy je možné protivníka blokovat či dokonce úplně porazit.

Tréninkem a osvojováním principů se člověk učí přiměřeně reagovat na situace kolem sebe a tím udržovat rovnováhu ve svém okolí. Součástí učení je provedení technik, posilování ducha a charakteru, soustředění, dýchání, ovládání těla… Student si procvičuje trpělivost, pozornost, klid a rozvahu.

Nejdříve se cvičí s dřevěným mečem a plastovou pochvou. Podle učenlivosti žáka se pak používá skutečný meč, nejdříve tupý, později ostrý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Capoeira, Musado, Hwarangdo, Iaido: Nahlédněte do světa bojových umění