Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Calvin a Hobbes: Pod postelí něco slintá, šustí a odmlouvá

Redakce

Redakce

8. 9. 2010

Kluk a jeho tygr pokračují v cestě životem a v pouti za otázkami života, vesmíru, vůbec a toho, proč je nutné jíst zdravé věci nebo proč jsou vztahy mezi ženami a muži komplikované nehledě na věk aktérů.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Druhá kniha stripů Billa Wattersona Pod postelí něco slintá o malém klukovi Calvinovi s velkou fantazií a jeho plyšovém tygrovi Hobbesovi, který žije, ale jenom když není na blízku nikdo jiný, opět nabízí exkurzi do světa bez hranic. Na ústřední dvojici čeká řešení potíží kosmonauta Sekáče s palivem, tygrem psané domácí úkoly a pak přijde možná výzva největší – oslava narozenin u Susie, Calvinovy kamarádky ze školy. Dvojice se hádá, často nenávidí, dojde i na trochu fyzického násilí, to když se Calvinovi podaří dívku nakrknout a pak dostane nářez, ale znáte to, co se škádlívá…

Je neuvěřitelné, kam až sahá fantazie malého Calvina, tedy jeho duchovního otce. I když se stripy odehrávají na tradičních místech jako je školní nebo domácí jídelna, dvorek za domem a postel, ústřední dvojice v nich zažívá na ploše několika obrázků velkolepé příhody a dobrodružství. Představivost a imaginace soustředěné do tak malé plochy jsou důmyslnou ukázkou Wattersova talentu, protože udělat dobrý strip o délce tří až čtyř obrázků je omnoho těžší, než napsat regulérní sešit, kde má scenárista větší plochu na manévrování.

Neméně důležité je, že si Watterson stripy také kreslí, takže si jako autor může ohlídat svůj projekt kompletně sám. Jeho jednoduchá černá linka dovede v kombinaci s náznakem prostředí vdechnout život nejen výjevům z Calvinovy fantazie, kterým dominují obrovští dinosauři, nebo odpudiví mimozemšťané, ale také obrazům z reálního světa. Zde předvádí cit pro zachycení mimiky, gest a nálady, což je na poli stripů hodně důležitá věc.

Stripová série Billa Wattersona je (vedle u nás rovněž vydávaných Garfielda a Snoopyho) nejen skvělou zábavou, ale také jakousi mapou světa, respektive života vůbec. Všichni slavní stripoví hrdinové, více či méně lidští, si kladou stejné otázky jako my, a stejně tak jako i my, se často nedočkají uspokojivých odpovědí. Tato série není tak cynická jako příhody tlustého kocoura, není tak melancholická, jako psí život, ale za to se kvalitou a originálním náhledem na svět svým známějším kolegům dokáže vyrovnat.

Knížka Pod postelí něco slintá se stejně, jako její předchůdce vydaný na konci minulého roku, dá vnímat ze dvou různých pohledů. U toho prvního se čtenář baví nad malým šíleným filozofem a jeho neskutečným řáděním či hláškami. U toho druhého zase nevěřícně kroutí hlavou nad malým šíleným filozofem a raději si promyslí, zda si někdy v budoucnu bude chtít pořídit rodinu. Pomyšlení na to, že si domů z porodnice přiveze cosi, co by mu ničilo nervy stejně jako Calvin svým rodičům, je totiž strašlivé.

Originální název: Something Under the Bed Is Drooling
Český název: Calvin a Hobbes – Pod postelí něco slintá
Scénář a kresba: Bill Watterson
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 132
Vydavatel: Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 189 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Calvin a Hobbes: Pod postelí něco slintá, šustí a odmlouvá