×
TOPZINE.cz

Bývalý frontman Sex Pistols bude jmenován Ikonou hudby

FOTO: Sex Pistols
John Lydon (vlevo) za mladých let se Sidem Viciousem. Zdroj: sexpistolsofficial.com

Johnny Rotten, bývalý frontman kultovní punk rockové kapely Sex Pistols, bude oceněn za své přispění hudbě organizací hudebních práv BMI navzdory tomu, že předešlá ocenění rezolutně odmítal.

John Lydon (vlevo) za mladých let se Sidem Viciousem. Zdroj: sexpistolsofficial.com

Sedmapadesátiletý John Lydon, přezdívaný Johnny Rotten (vlastně Honza Shnilý), bude BMI oceněn jako Ikona na galavečeru v Londýně 25. srpna.

Lydonovi, s jeho typicky oranžovými vlasy, a Sex Pistols je připisován vznik punku v Británii. Svým přidrzlým hudebním výrazem a nekompromisním protestem proti společenskému systému inspirovali v sedmdesátých letech minulého století celou řadu dalších hudebníků.

„John Lydon je skutečná ikona, jejíž vliv na hudbu, módu a umění byl znát po celém světě,“ řekl ve svém prohlášení Del Bryant, prezident BMI a CEO. BMI uvedla, že její cena Ikony je udělována hudebníkům, kteří měli „mimořádný a nesmazatelný vliv na generace hudebních tvůrců“. V minulosti tuto cenu obdrželi Van Morrison, Bryan Ferry a Queen.

Lydon se v průběhu let zklidnil

Bývalý frontman Sex Pistols byl v souladu s poselstvím své původní kapely znám svým odporem k institucím a oceněním. V průběhu času však jeho vzdor začal postupně polevovat. V roce 2004 se objevil v televizní reality show „Jsem celebrita, dostaňte mě odsud!“, ve které účastníci čelili podmínkám džungle.

V roce 2008 se objevil v často kritizované reklamě na máslo (video na konci článku). Později trval na tom, že je hrdý na zlepšení image britské značky.

Sex Pistols – Anarchy in the UK

Sex Pistols vznikli v roce 1975 a vyvolali celou řadu kontroverzí. V roce 1977 například BBC odmítla pustit píseň God Save The Queen vydanou v době stříbrného jubilea královny Elizabeth. Jejich vystoupení často končila výtržnostmi.

Debutové a zároveň jediné album kapely Never Mind The Bollocks, Here’s The Sex Pistols z roku 1977 se mezi kritiky i fanoušky těší kultovnímu statusu.

Lydon opustil kapelu v roce 1978 a založil svou vlastní skupinu Public Image Ltd. Ta se v roce 1990 rozpadla, aby se dala v roce 2009 opět dohromady a v loňském roce vydala první album po dvaceti letech.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..