Bývalý frontman Sex Pistols bude jmenován Ikonou hudby

FOTO: Sex Pistols
John Lydon (vlevo) za mladých let se Sidem Viciousem. Zdroj: sexpistolsofficial.com

Johnny Rotten, bývalý frontman kultovní punk rockové kapely Sex Pistols, bude oceněn za své přispění hudbě organizací hudebních práv BMI navzdory tomu, že předešlá ocenění rezolutně odmítal.

FOTO: Sex Pistols
John Lydon (vlevo) za mladých let se Sidem Viciousem. Zdroj: sexpistolsofficial.com

Sedmapadesátiletý John Lydon, přezdívaný Johnny Rotten (vlastně Honza Shnilý), bude BMI oceněn jako Ikona na galavečeru v Londýně 25. srpna.

Lydonovi, s jeho typicky oranžovými vlasy, a Sex Pistols je připisován vznik punku v Británii. Svým přidrzlým hudebním výrazem a nekompromisním protestem proti společenskému systému inspirovali v sedmdesátých letech minulého století celou řadu dalších hudebníků.

„John Lydon je skutečná ikona, jejíž vliv na hudbu, módu a umění byl znát po celém světě,“ řekl ve svém prohlášení Del Bryant, prezident BMI a CEO. BMI uvedla, že její cena Ikony je udělována hudebníkům, kteří měli „mimořádný a nesmazatelný vliv na generace hudebních tvůrců“. V minulosti tuto cenu obdrželi Van Morrison, Bryan Ferry a Queen.

Lydon se v průběhu let zklidnil

Bývalý frontman Sex Pistols byl v souladu s poselstvím své původní kapely znám svým odporem k institucím a oceněním. V průběhu času však jeho vzdor začal postupně polevovat. V roce 2004 se objevil v televizní reality show „Jsem celebrita, dostaňte mě odsud!“, ve které účastníci čelili podmínkám džungle.

V roce 2008 se objevil v často kritizované reklamě na máslo (video na konci článku). Později trval na tom, že je hrdý na zlepšení image britské značky.

Sex Pistols – Anarchy in the UK

Sex Pistols vznikli v roce 1975 a vyvolali celou řadu kontroverzí. V roce 1977 například BBC odmítla pustit píseň God Save The Queen vydanou v době stříbrného jubilea královny Elizabeth. Jejich vystoupení často končila výtržnostmi.

Debutové a zároveň jediné album kapely Never Mind The Bollocks, Here’s The Sex Pistols z roku 1977 se mezi kritiky i fanoušky těší kultovnímu statusu.

Lydon opustil kapelu v roce 1978 a založil svou vlastní skupinu Public Image Ltd. Ta se v roce 1990 rozpadla, aby se dala v roce 2009 opět dohromady a v loňském roce vydala první album po dvaceti letech.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Vlastimil Boháč

Narodil se roku 1981. Vystudoval Sociální pedagogiku na HTF UK. Do redakce Topzine.cz nastoupil v dubnu 2013.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*