Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Bylinné čaje jsou účinné. S šípkem o zkouškovém neusnete

Redakce

Redakce

9. 4. 2012

FOTO: Šípkový čajBylinkové čaje mají na náš organismus blahodárné účinky. Některé pomohou s hubnutím, jiné vás zbaví únavy. Podívali jsme se do českých luhů a hájů a vybrali ty byliny, ze kterých si čaj můžete snadno sami udělat.

FOTO: Šípkový čaj

Šípkový čaj povzbudí., Zdroj: sxc.hu

Čaje patří již páté tisíciletí mezi nejoblíbenější nápoje ve světě. Jsou oblíbené nejen pro svoji chuť, ale i pro léčivé účinky, které mají blahodárný vliv na náš organismus.

Jitrocelový čaj zatočí s kašlem

Na záněty sliznic hrtanových a ústních je tu čaj z jitrocele, takže pokud vás trápí kašel, je tím pravým pomocníkem. Omezuje rozmnožování bakterií a působí protizánětlivě. Vážit by si ho měli i kuřáci, protože podle některých výzkumů čistí zakouřené plíce. A navíc skvěle chutná.

Lipový čaj zažene stres

Čaj z lípy se pije především jako prevence nachlazení. Pomáhá ale také zahnat stres a uklidňuje mysl. Kdo trpí nespavostí, jistě ocení, že se po čaji dobře usíná. Navíc krásně voní a jeho chuť je opravdu lahodná. Účinky se ovšem projevují později, proto se čaj doporučuje pít dlouhodobě.

Kopřivou proti škodlivým látkám v těle

Kopřivový čaj doporučujeme hlavně při kožních vyrážkách, alergiích (senné rýmě) a astmatických záchvatech. Účinek se ale nedostaví hned po prvním šálku. Je třeba jej pít pravidelně a dlouhodobě. Listy kopřivy působí také močopudně a je alternativou urologického čaje při zánětu močových cest.

FOTO: Máta peprná

Listy máty peprné, Zdroj: sxc.hu

Máta zlepší soustředění

Mátový čaj má ostrou pronikavou chuť, která osvěží dech. Je také vhodným doplňkem při poruchách trávení či nechutenství. Trávení podporuje a zároveň zklidňuje metabolismus. Inhalací mátového odvaru se zbavíte bolesti hlavy a budete se lépe soustředit.

Mateřídouška vás uklidní

Pokud vás trápí záněty uší nebo nosní dutiny, rozhodně si uvařte mateřídouškový čaj. Po pár šálcích se vám uleví. Odvar si můžete přidat také do koupele, která vás pak příjemně osvěží.

Zklidňující meduňka

Koho trápí časté migrény, jistě ocení léčivé účinky meduňky. Působí totiž jako sedativum a zmírňuje bolesti hlavy. Meduňka potlačuje psychické napětí a po pár šálcích se zbavíte strachu a úzkosti. Pravidelným pitím se nebudete cítit vyčerpaně a přepracovaně.

Po šípku neusnete

Šípková Růženka se píchla o trn a usnula. Vy si ale při trhání šípků dáte jistě pozor a po vypití čaje rozhodně neusnete, protože odvar z šípku působí proti únavě. Obsahuje mnoho vitamínů, a jelikož zvyšuje potenci, potěší i muže. Takže pánové, pokud jste nepili čaje, je možné, že jste si to právě teď rozmysleli.

Čaj můžete udělat z čerstvě nasbíraných i sušených bylinek. Čím více jich použijete, tím bude čaj silnější. Byliny přelijte horkou vodou a nechte asi 15 minut louhovat, poté sceďte. Můžete je také povařit, a to přibližně 10 minut. Po vychladnutí odvar sceďte. Dochutit jej můžete podle libosti medem nebo cukrem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bylinné čaje jsou účinné. S šípkem o zkouškovém neusnete