Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Byla objevena ponorka Nautilus. Kapitán Nemo šel ke dnu s ní

Eva Chytková

Eva Chytková

1. 4. 2012

Nyní mají vědci jasno. Jules Verne se opravdu ve svém románu 20 tisíc mil pod mořem inspiroval skutečností. Mytický kapitán Nemo a jeho geniální ponorka existovali. Byla objevena ve vodách Atlantiku.

FOTO: Nautilus

Takto vypadá předpokládaná rekonstrukce ponorky. Zdroj: wikimedia.org

Mořští geologové z Kolumbijské univerzity z New Yorku prozkoumávali dno Atlantického oceánu a k jejich překvapení objevili nejméně 150 let starou ponorku. Po bližším prozkoumání dokonce zjistili její název, který byl na staré kovové konstrukci vyražen – Nautilus, a to spolu  jeho slavným mottem – Mobilis in mobili.

Ihned začala polemika o tom, zda se opravdu jedná o notoricky známou románovou ponorku. Bližší prozkoumání provedl Úřad pro námořní plavbu a ostrahu pobřeží a při konečném výsledku potvrdil, že se vážně jedná o Nautilus. Vědci totiž porovnali údaje z Verneovy knihy s konstrukcí stroje, a dospěli k závěru, že se víceméně shodují.

Ponorka šla ke dnu i se svým kapitánem

FOTO: interiér Nautilu

Verneovy nákresy interiérů ponorky jsou s těmi skutečnými téměř identické.

Posledním určujícím důkazem bylo nalezení kostry v útrobách Nautilu. Dle prvních poznatků se jedná o jejího legendárního kapitána Nema. Kostra se totiž dochovala ve výborném stavu, a to i se zbytky lodní uniformy s pozůstatkem kapitánova jména.

Interiér plavidla byl dokonale zachovaný. Potápěči měli možnost vidět knihovnu s několika tisíci svazky, kapitánovu kajutu, sbírky dosud neznámých mořských živočichů a rostlin a dokonce i vězení pro nezvané hosty.

Zkáza Nautilu je zatím záhadou

Nyní už jen zbývá zjistit, co poslalo slavnou ponorku nenávratně ke dnu. Jednou z příčin může být mořský vír, který popisuje sám autor knihy, nebo jiné selhání, např. omezení pohonných zdrojů či nedostatek kyslíku.

Teď už můžeme jen čekat, co vědci objeví příští rok 1. dubna.

Apríl

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Byla objevena ponorka Nautilus. Kapitán Nemo šel ke dnu s ní