Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Byla jednou jedna kapela… Slyšeli jste už (o) Foals?

Redakce

Redakce

10. 8. 2010

FOTO: FoalsTahle pohádka o hříbatech (překlad názvu kapely) začíná pěkně. Na debutové album kapely se v roce 2008 netrpělivě čekalo, po jeho vydání se Foals stali objevem roku. Letos jsou se svou druhotinou Total Life Forever nominováni na album roku v rámci prestižní Barclaycard Mercury Prize 2010.

FOTO: Foals

Foals, zdroj: myspace.com

Ještě před vydáním prvního alba, roku 2007, na sebe kapela strhla pozornost hudební veřejnosti dvěma skvělými singly Hummer a Mathletics. Ty pak na debut neumístili. Snažili se prý zachytit, jak kapela zní v době natáčení alba. Nechtěli se vracet do minulosti. Je to trochu škoda, protože na Antidotes jsou dvě výrazné skladby, zbytek je vata. Ale to trochu předbíhám. Vraťme se znovu před rok 2007.

Jak to všechno začalo?

Yannis Philippakis a Jack Brevan spolu na škole založili mathrockový projekt The Egmund Fitzerald. Po určité době projekt rozpustili. Zdál se jim být příliš vážný a duo se chtělo muzikou především bavit. Na hudbu nezanevřeli. Přejmenovali se na Foals a časem se ustálili ve složení Yannis, Jack, Jimmy Smith, Edwin Congreave a Walter Gervers. Kromě Jimma všichni skoncovali se školou a podepsali smlouvu s Transgressive Records. Prvním zářezem u zmíněného indie labelu byla skladba Hummer.

20. srpna 2007 pak světu představili dvojku Mathletics. Klip svým minimalistickým pojetím, nepřirozenou vyčištěností a chladem evokuje pocit izolovanosti. Nedostatkem smyslových podnětů a následkem vyčerpání začíná mít Yannis zrakové halucinace.

Po těchto dvou peckách hudební svět netrpělivě čekal, čím kapela překvapí na debutu. Mastering nahrávky Antidotes měl mít na starosti Dave Sitek z uznávaných TV On the Radio (mimo jiné také producent Yeah Yeah Yeahs či Liars), kapela mu dala vale. Album po Daveových úpravách znělo, slovy Yannise, jako by bylo nahráno v Grand Canyonu, a tak se kluci rozhodli nahrát jej sami doma. Z desky existují tři videoklipy; Balloons, Cassius a Olympic Airways.

Čaj o páté, pokoj plný květovaných tapet, mrtvých motýlků a kabaretních tanečnic. Výstřední romantika v podání Foals, to je videoklip ke skladbě Balloons.

Foals aka artschool dropouts

Na youtube jsem k videu Cassius četla zajímavý komentář jedné slečny, která se o kapele Foals vyjádřila jako o artschool dropouts (vyhozených z umělecké školy). Napsala: „Miluju to video. Těží v něm ze svého nedokončeného vzdělání v umělecké oblasti.“ Myslím, že velmi výstižně postihla bizarně kreativní ladění jejich videí.

Olympic Airways pak co do podivnosti a výstřednosti z řady nijak nevybočuje.

Život úplný a navždycky

Album s číslem dvě, Total Life Forever, nahráli Foals ve Švédsku. V souvislosti s deskou jsou často používány přívlastky potemnělé, odcizené, tedy pojmy často užívané pro severskou hudbu. Sám Yannis se pak o albu vyjadřuje jako o expresivnějším, osobnějším a méně kalkulativním než Antidotes.

Před vydáním dvojky vypustili do světa jako první klip k písni Spanish Sahara. Yannis poměrně hojně experimentuje se svou vizáží. Ve Spanish Sahara jeho tvář honosící se plnovousem evokuje zarostlého seveřana zmítaného nepříznivým podnebím.

Oficiálním singlem číslo jedna je ale až This Orient. Téměř monochromatické plochy jsou narušovány přítomností členů kapel či záběry na rozkvetlou třešeň.

Koncem školního roku jsme mohli zaznamenat klip k pecce Miami. Temné, osmdesátky evokující melodie a vizuální složka plná enormně velkých svalů, umělých poprsí a nabotoxovaných rtů. Střet dvou diametrálně odlišných a zároveň tolik si podobných světů získává konkrétní podobu v klipu od Foals. A nebo v Miami?

Hříbata prý mají odkazovat k příjmení frontmana Philippakkise, které v překladu z řečtiny znamená něco jako malý milovník koní, zároveň mají symbolizovat nikdy neutuchající mladistvou energii, která pohání jejich muziku. Snad bude energie dost na to, aby pohádka o anglických hřebečcích ještě dlouho neskončila.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Byla jednou jedna kapela… Slyšeli jste už (o) Foals?