Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Byl papež Jan ve skutečnosti žena? Muzikál Papežka odkryje legendu

Redakce

Redakce

1. 2. 2012

FOTO: Muzikál PapežkaVíce než dvě stě papežů se vystřídalo v čele Svaté stolice. Dávná legenda praví, že jeden z nich byl ve skutečnosti žena. Městské divadlo Brno uvádí úspěšný muzikál, který odhaluje životní příběh papežky Jany.

FOTO: Muzikál Papežka

Je papežka Jana legendou, nebo součástí historie? Zdroj: mdb.cz

Koprodukční muzikál Papežka v režii Stanislava Moši se přesouvá z Německa na Moravu. Představení zaznamenalo u německých sousedů nadšený ohlas a nyní se chystá ovládnout také brněnskou scénu.

Nepřehlédněte: Jak Papežka uchvátila německé publikum

První únorovou sobotu se na jevišti Městského divadla Brno poprvé odehraje dramatický příběh ženy, která se rozhodla vzepřít společenským pravidlům. Stala se papežem. Dodnes není jasné, zda se jedná o legendu či skutečnou událost. Historický muzikál Papežka nehledá pravdu, pouze vypráví příběh, který se možná kdysi stal.

Těhotný papež

Malá Jana už od narození disponovala obrovským talentem. Bohužel, středověk 9. století dovoloval inteligenci rozvíjet pouze chlapcům. Úděl dívek byl vdát se a být dobrou manželkou a matkou.

FOTO: Papežka

Jana toužila prosadit se ve světě mužů, Zdroj: Jef Kratochvil, MdB

Nadaná Jana však měla vyšší ambice. Proto začala využívat mužský převlek, který jí umožnil dál studovat a pracovat. Legenda hovoří o tom, že se nakonec stala papežem Janem Anglicusem.

Jako papež byla mezi lidmi velmi oblíbená a vykonala pro ně mnoho dobrého. Nedokázala však potlačit svou ženskost a zamilovala se do muže, který byl její jedinou spřízněnou duší. Na svou lásku nakonec doplatila životem, když během procesí v bolestech porodila mrtvé dítě. Sama na místě zemřela, přímo před zraky šokovaného davu.

Mýtus, nebo historický fakt?

Historikové existenci ženské papežky spíše popírají, přesto můžeme najít důkazy o opaku. Například obrazy zachycující porod ženy v papežském rouše, rituál zkoušky pohlaví nového papeže nebo fakt, že trasa papežského procesí se vyhýbá místu údajného porodu. Kontroverzní téma lidi fascinuje, což pro muzikál Papežka znamená předpoklad úspěchu.

Muzikál slibuje příběh plný napětí, vášně a temných tajemství. V hlavních rolích uvidíte Svetlanu Slovákovou v alternaci s Hanou Holišovou, Petra Gazdíka, Roberta Jíchu a další.

FOTO: Papežka

Velkolepá scéna slibuje velkolepou podívanou

Podle tvůrců muzikálu se můžete těšit na krásné kostýmy a výpravu a emocionálně vypjaté herecké výkony. „Doufáme, že se nám díky dynamickému a citově extrémně angažovanému dílu podaří zaujmout diváky, stejně jako tomu bylo v Německu,“ řekl k představení režisér Stanislav Moša.

Česko-německý úspěch

Muzikál vznikl v česko-německé koprodukci podle románu americké spisovatelky Donny W. Crossové. Kniha se stala bestsellerem a nechal se jí inspirovat německý skladatel a textař Dennis Martin, který v minulosti již několikrát navštívil brněnská představení.

FOTO: Papežka

Zopakuje Brno německý úspěch?

V červnu 2011 měl muzikál premiéru v německém městě Fulda a zaznamenal opravdu obrovský úspěch. Lístky byly vyprodané takřka ihned po premiéře a Papežka se stala Muzikálem roku 2011.

Na českém představení spolupracuje stejný tým jako v Německu a očekává se i podobný ohlas. „Koprodukce nám samozřejmě přináší určité výhody, například nemusíme znovu nákladně vyrábět scénu či kostýmy,“ vyjádřil své potěšení Moša.

Podívejte se také na video k muzikálu Jekyll a Hyde

Zásadní rozdíl mezi českým a německým pojetím představuje hudba, která bude v Brně hrát naživo v podání orchestru. Již tuto sobotu se Papežka poprvé představí divákům. Účast na premiéře přislíbila spisovatelka Crossová i tvůrce muzikálu Martin. Uvidíme, zda české publikum bude následovat nadšené ovace německých sousedů.

Papežka

Městské divadlo Brno

Režie: Stanislav Moša
Hrají: Svetlana Slováková, Hana Holišová, Petr Gazdík, Robert Jícha, Ladislav Kolář a další
Cena: 500–560 korun

Premiéra: v sobotu 4. února 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Byl papež Jan ve skutečnosti žena? Muzikál Papežka odkryje legendu