Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Byl jednou jeden život

Hana Vítová

Hana Vítová

10. 12. 2009

Určitě si všichni dobře pamatujete na seriál Byl jednou jeden život. Chtěli byste trošku zavzpomínat a přitom si užít spoustu legrace? Máte jedinečnou příležitost stát se červenou krvinkou Hemo, okysličit tělo Psí, bojovat proti zákeřným virům a hlavně si trochu potrápit mozkové buňky při odpovídání na otázky týkající se lidského těla.

Byl jednou jeden život - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Tisíc podob život mívá, kdo ho chce znát, ať se dívá. Vím jak světem jít, životem svým tepe blízko nás, má všechno co má mít… Opět se Hemo a Globin ocitli v plicích, aby si mohli konečně trochu odpočinout, protože nošení takového oxidu uhličitého je přece jenom velká dřina. Chuděrky červené krvinky v tuto chvíli dostávají svému názvu do posledního písmene. Jsou tak rudě červené, že zralé jahody v porovnání s nimi připomínají vybledlé sněženky. Představte si, že byste celý den na zádech nosili pytel železa. Tak se asi teď cítí oba naši kamarádi, kteří netrpělivě vyhlíží čerstvý kyslík, s nímž už budou moci zase radostně skotačit. Společně s ostatními spořádaně putují cévami a pomáhají dodávat buňkám životodárné modré bublinky kyslíku.

Dnes čeká Hema velké nečekané dobrodružsví. Ale pšššt, ještě o tom neví. Jakmile všichni dorazili do plicních kapilár, mohli se konečně zbavit oxidu, který s radostí vysypali na kupičku. Vzápětí se soutěživě rozeběhli pro bledě modrý kyslík a rázem změnili barvu na světlounce červenou. Byla tam najednou taková tlačenice, že se Hemo zamotal ke skupince červených nosičů, které vůbec neznal. Jeho nejlepší kamarádka Globin se mu ztratila. Bohužel, jak už to tak u krvinek bývá, nemohl se otočit a putovat proti proudu. Naposledy když se spolu bavili, mluvili o cestě do mozku, což znamená pro krvinky poslání zásobovat přímo velkého Maestra, který se shora o vše pilně stará. Naštěstí byl Hemo na začátku svého života v průzkumnickém oddílu, a tak znal zkratky malými arteriemi. Ale i přesto pro něj bude nalezení jeho kamarádky nadkrvinkový výkon, musí totiž hledat mezi dvaceti čtyřmi tisíci milionů červených buněk.

 

Byl jednou jeden život - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Rozhodl se, že sejde ze zaběhaných tras, a zkusí štěstí s několika málo odvážlivci. Většinou byl průchod těmito cévami velmi úzký, stěží se sem vešla krvinka. Spořádaně tak putoval neznámo kam, doufajíc, že najde Globin.  Najednou narazil na divné žlutozelené stvoření, které se mu začalo plést pod nohy. Hemo si nemohl vzpomenout, kde jen ho viděl, ale jeho zvídavost mu nedala. Zeptal se tedy bílé krvinky, poručíka Baculíka. Ještě že to udělal, policista okamžitě vyhlásil poplach, protože divný tvor byl zákeřný virus, kterého naštěstí včas bílí nenasytové z imunitního systému zlikvidovali. Tak náš kamarád odvrátil pohromu, hrozící zákeřnou infekci, a mohl se na své pouti vydat dál.

Cestou potkal velmi ukecaný protein, roztomilé hopsající žluté psíky, od kterých se dozvěděl, že jsou z tuku, a moře dalších velmi zajímavých bytostí. Pěšina začala pomalu klesat, z mírného kopečku se stával prudší a prudší, až už se Hemo nedokázal udržet na nohou a znenadání ujížděl po zvláštně se točící arterii dolů jako po tobogánu. Na dně ho čekalo měkké přistání, protože jako koule narazil do hromady červených kuželek, ze kterých se vyklubali jeho přátelé. Globin se na něj sice chvíli mračila, ale dlouho to nevydržela a nakonec ho radostně přivítala. Musela mu přece povyprávět, jaké dobrodružství zažili u mitrální chlopně. A tak vyrazili zase ruku v ruce vstříc novým příhodám.

Byl jednou jeden život - Globin a tuk, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Byl jednou jeden život – Globin a tuk, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

V obchodní síti se často setkáváme s deskovými hrami, které jsou inspirované filmem nebo seriálem. Bohužel se většinou jedná jen o nějaký marketingový doplněk, kopírující známé herní principy a vydání hry má prakticky pouze jedinou funkci: vydělat na fenoménu hrdinů, které známe z televize nebo kin. Naštěstí to ale plošně neplatí pro všechny vydavatele, najdou se totiž i světlé výjimky a o těch se samozřejmě stojí za to zmínit.

Firma BH promo na český trh přináší dlouho toužebně vyhlížené DVD s francouzskými seriály Byl jednou jeden život/člověk/planeta. Kromě toho se rozhodla zadaptovat pro naši malou zemičku také deskovou hru, která vznikla na motivy zmíněného dobrodružství odehrávajícího se uvnitř lidského těla. Původní verze spatřila světlo světa v roce 2007 a jsou pod ní podepsaní Raphaël Ollé Cervera a Sébastien Dubois. A právě tato hra se nám dnes dostává do hledáčku.

Byl jednou jeden život - plíce a hlava, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Byl jednou jeden život – plíce a hlava, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Už samotná váha balení naznačuje, že máme co do činění s něčím rozsáhlým. Po zvědavém rozložení herní desky koukáte na téměř metr dlouhou plochu pomalovanou krásnými ilustracemi, které důvěrně znáte ze seriálu. Model lidského těla se vyvedl a okolní ilustrace jen doplňují atmosféru. Kromě plánu najdete v krabici čtyři postavičky Hema, odlišených různobarevnými podstavci. To bude jediná chvilka, kdy trošku zalitujete – určitě by bylo lepší mít čtyři odlišné figurky, znázorňující každá jiného hrdinu. Ale nevadí.

Zvědavě vytáhnete také dva pytlíčky, které obsahují molekuly kyslíku. Tedy… kromě toho skutečného i jeho nadživotní zvětšeniny – průhledné bleděmodré žetonky. Jejich protivníky zadržuje druhý sáček po okraj naplněný červenými zlověstnými viry rýmy.

Byl jednou jeden život - viry, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Byl jednou jeden život – viry, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Uprostřed krabice si triumfálně trůní bílá šestistranná kostka a je obklopena hromadami zabalených kartiček. Těch je celkem 330, všechny jsou popsány z obou stran, najdete na nich celkem osm otázek včetně odpovědí uvedených ve spodní části a jsou tematicky rozděleny vodotiskem do pěti hromádek – viry, bakterie, imunitní, krevní a nervový systém.

Otázku musíte zodpovědět vždy, když svojí figurkou Hema dojdete na políčko s některým z obrázků. Na začátku hry si zvolíte jednu ze čtyř obtížností, první je určena dětem a její obtížnost je přiměřená minimálnímu věku šesti let, druhá je určena pro znalce seriálu, kterými mnohé starší děti budou. Třetí a čtvrtá je určena pokročilým a nad některými otázkami se zapotí i dospělí.

Byl jednou jeden život - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Byl jednou jeden život – rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Průchodem přes políčka hrací desky dodržujete neustálý koloběh, zásobujete kyslíkem orgány a běháte pro další do plic, než je ho všude dostatek. U každé tažené kartičky si dejte záležet na tom, co odpovíte. Špatné odpovědi vás nejen připravují o nesené molekuly kyslíku, ale především přidávají viry rýmy do plic Psí. Pokud ve svém poslání neuspějete, obě plíce zčervenají a malá holčička dostane rýmu.

Celá hra budí dobrý dojem, že její tvůrci si na ní dali opravdu záležet. Co je ovšem (k rodičům) méně příznivé, je cena. Ta přesáhla magickou hranici tisíce korun a přes opravdu vynikající zpracování všech herních komponent se nám zdá trošku vyšší než by nutně musela být. Přesto by vás tento parametr neměl zastavit, protože hra vás díky počtu otázek jen tak neomrzí.

Byl jednou jeden život - karty, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Byl jednou jeden život – karty, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Deskovka Byl jednou jeden život skvěle rozšiřuje všemi milovaný seriál a výborně doplňuje výuku o lidském těle. Díky důrazu na kooperaci navíc pomáhá mladším rozvíjet jejich komunikační dovednosti a tvoří skvělý dárek pro všechny malé vědátory.

Název hry: Byl jednou jeden život
Typ hry: desková, kvízová
Výrobce: Atomic Mix
Distributor pro ČR: BH promo (bhpromovie.cz)
Cena: 1099 korun
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 30 minut
Doporučený věk: od 6 let

Hodnocení: **** (4,4 / 5)

Klady:

+ vynikající provedení
+ velké množství kvalitních otázek
+ inspirace oblíbeným seriálem
+ mohou hrát malí i velcí

Zápory:

– vyšší cena

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Byl jednou jeden život