Menu
TOPZINE.cz
Studium SŠ

Bydlení na internátě nabízí nové lidi, zatímco v bytě si můžeme vybrat

Redakce

Redakce

12. 9. 2012

Domluvit se s kamarády na společném bydlení je nejsnazší cesta, Zdroj: sxc.hu

Kdo se kdy musel odstěhovat z dosahu rodinného krbu, musel přitom myslet na bydlení. Nejčastější jsou dvě možnosti. Buď zvolit internát, nebo byt s dalšími studenty.

Domluvit se s kamarády na společném bydlení je nejsnazší cesta, Zdroj: sxc.hu

Domluvit se s kamarády na společném bydlení je nejsnazší cesta, Zdroj: sxc.hu

Tak jako tak, nejspíš poznáte nové lidi na obou místech. I když u studentského bytu může být situace jiná.

Internát ne vždy jako levnější varianta

Pro každého představuje výhodu bydlení na internátě něco jiného. Někdo sem jde kvůli nižším cenám, jiný má pocit, že se lépe seznámí s lidmi ze stejné školy a někdo další je zase rád, že může vylétnout z rodného hnízda.

Internát však nemusí být vždy výhodnější volbou z hlediska peněz. U Venduly, která takto bydlí již několik let v Brně, se platba měsíčně pohybuje sice okolo 1.500 Kč, ale obědy ani večeře do toho nejsou započítány: „Měli jsme jen varnou konvici, někdy toustovač a na patře jsme měli jednu mikrovlnku, takže byly dost omezené možnosti toho, co jste si mohli dát k jídlu.“

Soukromí se na internátě vytrácí

V takovém úzkém prostoru, jako je jeden pokoj pro tři, se samozřejmě vytrácí i soukromí. Ze začátku problémy zpravidla nebývají, a to právě kvůli tomu, že se lidé neznají. Ale jakmile zjistí, co si můžou dovolit, pak  nastávají hádky: „Stačily úplné hlouposti, jako třeba kdo vynese koš, umyje nádobí atd.,“ dokládá Vendula.

Oproti bydlení v bytě, má internát vychovatelky. „S nimi to bylo pořád něco, od začátku do konce, ale nakonec jsem si zvykla a nebylo to až tak zlé.“

Přesto má Vendula spíše pozitivní pocity, proto by celé bydlení doporučila: „Hodně záleží na lidech, se kterými se tam člověk potká, na vychovatelích a pravidlech, které má každý intr jinak.“

U studentského bytu rozhoduje velikost

U studentského bytu velmi záleží na velikosti bytu. Pokud má někdo menší, může být soukromí srovnatelné s  internátem. Samozřejmě s tím, že v bytě si může prakticky dělat, co chce, a nikdo jej nehlídá.

Byty jsou dostupné od malých až po ty největší, Zdroj: sxc.hu

Byty jsou dostupné od malých až po ty největší, Zdroj: sxc.hu

Evelína původem z Moravské Třebové bydlí se třemi kamarádkami v bytě 2+kk. Ještě loni bydlela v jiném bytě s pěti kamarádkami. Chceme-li si obstarat co nejlevnější bydlení v bytě, je dobré sehnat více lidí. Co se týče nájmu, ten by se měl vždy dělit rovným dílem.

Bydlení s dalšími lidmi má bezesporu své výhody: „Když mi třeba nějaký předmět nejde, ale mám kamarádku, které jde, tak si navzájem pomůžeme,“ vysvětluje Evelína. Ale má to na druhou stranu i stejnou nevýhodu jako internát. Ztráta soukromí a s tím související učení: „Občas je tam hodně plno a není tam klid na učení.“

Velkou výhodou oproti bydlení na internátě je, že  si společný byt domluvíte s kamarády a poté se nemusíte bát, že si nesednete se spolubydlícími. „Hádky se nám vyhýbají, protože jsme všechny stejně naladěné.“

Odstěhování od rodičů je velký krok, nikdo ze začátku pořádně neví, co ho čeká. Na internátu si navíc nemůže být jistý chováním lidí, se kterými bydlí. Stejně je to však jako vždy tak, že každému vyhovuje něco jiného a podle toho si také vybere pro sebe tu nejlepší cestu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bydlení na internátě nabízí nové lidi, zatímco v bytě si můžeme vybrat