Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Buster Nixon: Funky nového milénia

Petra Červená

Petra Červená

22. 5. 2009

Plzeňská funková loď Buster Nixon se odrazila od mola Plzeňského kraje a pomalu vyplouvá na širé moře. V prvním ročníku soutěže RGM Live Space postoupila kapela z celkových 431 přihlášených skupin až mezi poslední pětadvacítku.

To, zda Buster Nixon postoupí do semifinále, se rozhodne 10. května. Jeden výrazný úspěch už ale za sebou kapela má z loňského roku, kdy se v mezinárodním žebříčku hudební soutěže Coca-Cola Popstar umístila na první příčce s písní Sunshine v kategorii jazz-funk.

Tvorba Buster Nixon není jen čistě funky, je směsicí koření jazzu, latiny se špetkou hip hopu. Jejich skladby jsou přímo napěchované energií např. I’ll show you mine, naproti tomu v pomalejší, houpavější vlně se nese již zmíněná Sunshine. Za hudbou stojí zakladatel formace Vašek Křivanec a dvorní textařkou je zpěvačka Anya. Kapela si každé vystoupení maximálně užívá a sálající energie se velmi záhy přenese na rozpohybované fanoušky.

„Hrajeme převážně svoji tvorbu, ale samozřejmě občas okořeníme naše vystoupení něčím zatím známějším,“ říká Jan Somolík.

Frontman Buster Nixon Vašek Křivanec (kytara a zpěv) stál u zrodu kapely Burma Jones, pro kterou vymyslel nejen název, ale je i autorem nejznámějších skladeb jako Samba v kapkách deště, Cesta je dlouhá, Everybody’s Dancing a mnoha dalších. Koncem roku 1994 kapelu opustil a nějaký čas se věnoval pouze studiovým projektům, které prokládal hraním v různých skupinách (např. Pestalozzi, Dan Kohout band). Pak přišel rok 2000 a s ním narození Buster Nixon.

Skupina zaznamenala mezi členy docela slušný pohyb, působili v ní M. Hupač (M.Y.Music), M. Šlesinger (Hibaj), A. Zimmel, J. Mottl, J. Kučera (Elvis Gott Superstar, Antabus), I. Habernal (Alice, Jazz Mistake) a další. Hned v počátcích se kapele podařilo rozhýbat stojaté vody plzeňské hudební scény svojí tvorbou, jež byla často přirovnávána k Monkey Bussines. Avšak i přes slibné vyplutí z přístavu loď Buster Nixon, o dva roky později, uvízla na mělčině.

Vašek Křivatec se ale po seznámení s talentovaným baskytaristou Janem Somolíkem ze skupiny Woodoowood, rozhodl pro renovaci kapely. K nim se přidal bubeník Jirka Kučera a zpěvačka Anya Křivancová, ke které po čase přibyly Máca Hepfelová a Romana Šašková. Dechová sekce se v současnosti opírá o saxofonistu Horsta Pilze a trumpetistu Zdeňka Žočka. První koncert obnovených Buster Nixon v roce 2006 měl velký ohlas u fanoušků, který ani po třech letech neopadá, ba naopak. Nejbližší koncert, na kterém si fanoušci naplno vychutnají nejen hudbu, ale i jejich nápadně bláznivé kostýmy, se koná 5. července 2009 na festivalu Staré Sedliště.

Buster Nixon je kapela, na kterou se rozhodně nezapomíná. Nepatří mezi skupiny a interprety, které vám další den po koncertě splynou s davem. V současném hudebním světě, kde je mnoho napodobenin té či oné hvězdičky, začíná být nadlidské síly najít originalitu. Znuděnost hudební šedí se u Buster Nixon rozhodně nesetkáte.

Přepadla-li vás touha vědět a vidět víc, podívejte se na www.busternixon.com.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Buster Nixon: Funky nového milénia