Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Burácející show na brněnské přehradě

Hana Vítová

Hana Vítová

5. 6. 2009

Ignis Brunensis, velkolepá brněnská ohňostrojová show s hudebním doprovodem, která každoročně přiláká na břehy brněnské přehrady a pod hradby hradu Špilberk statisíce diváků. Jedná se již o 12. ročník mezinárodní soutěže s účastí týmů z Rakouska, Španělska, Portugalska a České republiky, kteří se honosí řadou mezinárodních ocenění.

Ve středu 3. června ukončil ohňostroj portugalské skupiny GRUPO LUSO PIROTECNIA  s názvem Velký třesk soutěžní část festivalu, kterého se účastnily celkem čtyři střelecké týmy.  Soutěže se mohly účastnit skupiny, které splnily nutnou podmínku, zakomponovat do sledu hudby část z Ody na radost od Ludwiga van Beethovena.  Celková doba trvání světelné show byla 22 minut. Po úvodním slovu primátora Brna Romana Onderky byl ohňostroj odpočítán davem přihlížejících diváků. Portugalsko slibovaným názvem Velký třesk nejen ohromilo velkolepými různobarevnými výbuchy, ale i zvukově navodilo atmosféru vzniku vesmíru za použití hudby Richarda Strausse, která se objevila i ve filmu Vesmírná Odyssea. I když je nyní brněnská přehrada upuštěna pod obvyklý stav, diváci nepřišli o úžasnou podívanou na zrcadlící se hladině.

„Hlavní cenu odborné poroty získali portugalští ohňostrůjci GRUPO LUSO PIROTECNIA za soutěžní ohňostroj Velký třesk. Portugalští ohňostrůjci získali současně cenu České televize. Cenu Českého rozhlasu udělila odborná porota společnosti PYROVISION z Rakouska, “ uvedli pořadatelé letošního ročníku soutěže.

Celý festival s heslem Brno – město uprostřed Evropy má kromě hlavní ohňostrojové části i několik doprovodných akcí. Oficiální začátek proběhl 16. května úspěšným dnem otevřených dvěří nesoucí název Muzejní noc.  Tento pátek (5.června) se na hradu Špilberk letos podruhé představí v grandfinále čeští ohňostrojoví střelmistři z FLASH BARRANDOV SFX, kteří kralují festivalu Ignis Brunensis po mnoho let.  Velkolepým zakončením uzavřou oblíbenou ohňostrojovou část, avšak o víkendu budou oslavy v Brně pokračovat 140. výročím městské hromadné dopravy v Brně, na kterém budou k vidění i svezení historická přepravní vozidla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Burácející show na brněnské přehradě