Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Bungee jumping? Skočte si i vy!

Zuzana Černá

Zuzana Černá

9. 4. 2010

Bungee jumping je dnes již legendární aktivita nabitá adrenalinem, při níž tuhne krev v žilách i velmi odvážným.“ To všechno slibují provozovatelé bungee jumpingu a lákají ty, kdo milují překonávání sama sebe k jedinečným zážitkům.

I když to tak možná nevypadá, bungee jumping je jeden z nejbezpečnějších adrenalinových sportů. Kombinuje v maximální míře strach a odvahu, nabízí překonání vlastních možností, a dává tím neuvěřitelný pocit lehkosti.

V České republice se v současnosti skáče především z mostu přes údolí Hačky v severních Čechách z výšky 62 metrů. Pětačtyřicetimetrový skok vás čeká na Zvíkově v Jižních Čechách, kde se zastavíte těsně nad vodní hladinou Orlíku. Provoz na Loketském mostě (55 m) byl z důvodu výstavby rychlostní komunikace R6 a rekonstrukce mostu ukončen na podzim 2008. Většina míst, která k bungee jumpingu přímo vyzývala, byla však v devadesátých letech či na přelomu tisíciletí uzavřena (Bechyně, Brněnská přehrada, Dalešice, Doksy – Máchovo jezero, Ostrava, Rabyně, Ústí nad Labem, Znojmo a další).

Pokud vám ještě nebylo 18 let, ale džampnout byste si chtěli a nechcete nijak otálet, pak musíte mít souhlas svého zákonného zástupce. Platí to i u skoku v tandemu a i tak si ho vyzkoušíte jen s instruktorem. Cena se pohybuje kolem tisícikoruny za jeden skok, pokud si skoků zakoupíte víc, nabízí prodejci slevu!

Skáče se nejen z mostů, ale i z jeřábů. Zdroj: www.piemonte-online.com

Skáče se nejen z mostů, ale i z jeřábů. Zdroj: www.piemonte-online.com

Single nebo v tandemu?

Jednou z možností je skok s postrojem. Jestliže zvolíte tuto variantu, budete mít volné ruce i nohy a lano se uchytí za postroj na hrudi. Sedák zajistí, že po dohoupání zůstanete vsedě, nikoliv hlavou dolů. Instruktor se vás zeptá, jestli chcete skákat čelem dolů nebo pozadu. Při skoku popředu vás v momentu zachycení volného pádu bungee lano otočí půlsaltem do sedu. Při seskoku pozadu skáčete po nohách a prožíváte vůbec nejsilnější adrenalinové pocity. Tepová stoupá a zážitky jsou neopakovatelné!

Nejčastěji se však skáče s úvazem na nohou. I tentokrát si vybíráte variantu čelem nebo zády. Při skoku popředu vnímáte volný pád k zemi, protože vidíte, kam skáčete. Při pádu pozadu logicky nevidíte, co vás čeká, a tudíž se vám dostává většího napětí.

Speciální variantou je tandemový skok, při němž skáčou dva lidé najednou. Oba jsou uvázaní za nohy. Tento typ bungee jumpingu je ideální pro zamilované páry – je přece důležité vědět, že se o toho druhého můžeme opřít! Seskok je však omezen váhou a celková hmotnost nesmí překročit 120 kg!

Nejčastěji se skáče s kotníkovým úvazem. Zdroj: yourunion.wordpress.com

Nejčastěji se skáče s kotníkovým úvazem. Zdroj: yourunion.wordpress.com

Ať už tak či onak, nejhorší je udělat krok do volného prostoru. Nikdo vás sice ani nahoře na mostě či jeřábu nebude ke skoku nutit, jen vy se musíte rozhodnout, zda se skutečně oddáte stavu bez tíže. A pak už jen volný pád, fotka a certifikát nad postel.

V čem chcete, ale zdraví!

Bungee jumping se skáče za každého počasí a nepotřebujete k němu žádné speciální oblečení. V čem si jedinečný stav bez tíže vychutnáte, je tak čistě na vás. Přísná pravidla se však týkají zdravotního stavu. Bungee jumping můžete absolvovat, pokud vážíte mezi 50 a 110 kg (max 120 kg).

Instruktoři se většinou chrání podepisováním prohlášení, ve kterém účastník stvrzuje, že netrpí například kardiovaskulárními onemocněními, epilepsií, vadou páteře, závratěmi, duševními poruchami, vážnou oční vadou, neutrpěl úrazu, nemá omezenou pohyblivost ani vážné poruchy krevního tlaku či onemocnění nervového systému. Vrhat se z mostů dolů samozřejmě nesmí ani těhotné ženy či osoby pod vlivem alkoholu ani jiných omamných látek.

Bungee jumping. Zdroj: www.exelement.co.uk

Bungee jumping. Zdroj: www.exelement.co.uk

Liána a rozzlobený manžel

Počátky bungee jumpingu jsou opředeny legendou přežívající na ostrově Pentecost v Melanésii v Jižním Pacifiku. Traduje se poněkud extravagantní příběh vyprávějící o ženě, která chtěla utéct před manželem. Vyšplhala na strom a uvázala si kolem kotníků liánu. Když viděla, že jí je muž v patách, vrhla se střemhlav dolů. Muž ji následoval, liánový úvaz však nepoužil a zabil se. Příběh měl dát vzniknout rituálu, kterým si tamní domorodci zajišťovali potravu. Vztyčovali proto skokanské věže a rozhrabávali půdu a zbavovali ji kamínků, aby byla kyprá.

V posledních letech s nárůstem zájmu o extrémní sporty a adrenalinové zážitky roste také počet těch, kteří skok na laně darují svým dětem, rodičům, protějškům a přátelům. Od roku 1993, kdy se u nás začalo ve větší míře skákat, jsou to už tisíce nadšenců.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bungee jumping? Skočte si i vy!