Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Buffy: Ne vaše obvyklá upířina

Redakce

Redakce

15. 4. 2010

buffy-the-vampire-slayer-1Za sedmero horami a sedmero řekami žil v jistém Hollywoodu muž jménem Joss Whedon. Plný nadějí jednou napsal scénář s titulem Buffy, zabíječka upírů, a dokonce docílil jeho zfilmování. Byla to fraška. Vzal tedy Buffy do televize (tentokrát jako přemožitelku upírů), a tak se zrodil kult. Zní to jako pohádka. Akorát pro dospělé. A s mnohem vyšším stupněm úmrtnosti.

Zdroj: Distributor

Zdroj: distributor seriálu

Než se do seriálu pustíte, musíte vstřebat jeden zásadní fakt: svět je plný upírů, démonů a jiných sil zla. Nemilá představa, že? Naštěstí existuje i přemožitelka. Jedna dívka, která je vyvolená, aby svět před nimi chránila, občas odvrátila nějakou tu apokalypsu, prostě normálka. Jakmile přemožitelka zemře, jiná je aktivována. A tou současnou je právě Buffy Summersová (Sarah Michelle Gellar).

Kdo je Buffy? Populární blondýnka, roztleskávačka. Až na to, že boj za záchranu světa vás jaksi změní, a Buffy se tak v nové škole ocitá na druhé straně bariéry, mezi těmi největšími outsidery. Během dospívání je navíc všechno boj, a to i bez různých stvoření temnoty. Přežít samotnou střední bývá někdy o hubu.

„Chci zachránit svět.“ „Okay. Nezapomněls, že jsi upír, že ne?“

Joss Whedon nebo prostě Joss, jak mu familiérně říká skoro každý jeho fanda, měl od začátku v plánu bořit žánrová klišé: „V každém hororu jde blondýnka do temné uličky, kde ji hned zabijí. S Buffy jsem tu představu chtěl převrátit a udělat hrdinu z někoho, kdo byl až do teď vždycky oběť.“

Nezůstal jen u toho. Po první sérii, nesoucí se v duchu laciných efektů a jednoduchých zápletek, jich následuje šest dalších, plných komplexních postav a morální šedi, což Jossovi zajistilo kultovní status u diváctva i televizních kritiků.

Zdroj: Distributor

Zdroj: distributor seriálu

Whedon si u své prvotiny skutečně pohrál, což nejlépe reflektují tři epizody, které se zcela vymykají televizním normám: v jedné není použita žádná doprovodná hudba, v další zase hraje hudba vedle herců klíčovou roli, neboť postavy na většinu dílu přijdou o hlas. Ta poslední je formou muzikálu.

Mám, či nemám?

Pokud chcete hlavně hororovou šou s nadpřirozenem, hledejte dál. Pokud ale máte chuť na postavové drama s jedinečným humorem a, nevyhnutelně, nadpřirozenem, může být Buffy seriál právě pro vás. Jen mějte na paměti jisté doznání jeho tvůrce: „Lidé milují happy-ending. Každou epizodou tedy zas a znovu vysvětluji, že lidi nemám rád.“ Bavte se!

Buffy, přemožitelka upírů (Buffy the Vampire Slayer)

Akční / Drama

USA, 1997, 44 min

Režie: Joss Whedon, Bruce Seth Green, David Greenwalt, David Solomon, James Whitmore, Jr., David Grossman, Marti Noxon, David Fury

Hrají: Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, James Marsters, Emma Caulfield, Michelle Trachtenberg, Charisma Carpenter, David Boreanaz, Amber Benson, Seth Green, Marc Blucas, Eliza Dushku

A tady na závěr srovnání dvou upírských legend.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Buffy: Ne vaše obvyklá upířina