Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Buďte plní energie po celý rok. Jak na to?

Redakce

Redakce

23. 6. 2023

Cítit se stále nabitý energií je pro mnohé z nás výzvou, kterou je náročné splnit. Často nás totiž ubíjí stres, nedostatek spánku a špatné stravovací návyky. Ale to tak být nemusí! Stačí do svého každodenního života začlenit nové návyky, které podpoří vaše tělesné a duševní zdraví a díky nimž se budete cítit plní energie po celý rok. O jaké návyky se jedná?

Správná výživa pro zdraví a vitalitu

Není pochyb o tom, že kvalitní strava hraje klíčovou roli při udržení energie a vitality. Lidské tělo potřebuje širokou škálu živin, a pokud mu tyto živiny nedodáte v potřebném množství, projeví se to na vašem fyzickém i psychickém stavu.

První krok ke zdravému stravování spočívá v zahrnutí dostatečného množství čerstvého ovoce a zeleniny do denního jídelníčku. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které tělo potřebuje pro optimální funkci. Navíc ovoce a zelenina dokážou díky vysokému obsahu vlákniny skvěle zasytit a nebudou vás tak například přepadat chutě na nezdravé svačiny.

Vůbec nejvyšší syticí schopnost mají bílkoviny neboli proteiny, které jsou navíc základními stavebními kameny svalů, a proto by se kvalitní bílkoviny rozhodně měly v jídelníčku objevovat v hojné míře. Spoustu bílkovin obsahují například ryby, drůbež, vejce nebo ořechy. Zmíněné živočišné suroviny se hodí jako hlavní jídla dne, ořechy jsou skvělé k svačině. Ořechy jsou navíc plné zdravých tuků a vlákniny, takže dokážou opravdu dobře navodit pocit sytosti.

Tip: Nevíte, jak na zdravé stravování, abyste se cítili lépe? Vyzkoušet můžete osvědčenou dietu pro lepší kondici.

Doplňky stravy napraví menší nedostatky ve stravování

Někdy je těžké přijmout dostatek všech potřebných látek z běžné stravy, a to je důvod, proč mohou přijít vhod doplňky stravy. Oblíbené jsou třeba proteinové prášky, s jejichž pomocí snáze dosáhnete doporučeného denního příjmu bílkovin.

Zajímavou volbou jsou také doplňky stravy pro zlepšení imunity, které zpravidla slouží k doplnění vitamínů a minerálních látek a posilují tak imunitní systém a přispívají ke správnému fungování všech procesů v těle. Vždy však užívejte kvalitní a ověřené produkty. Není od věci se ohledně užívání doplňků stravy poradit svým lékařem.

Spánek – základ zdraví a pohody

Pro udržení zdraví a psychické pohody je zásadní spánek. Dostatečně dlouhý a nerušený. Pokud spánku není dostatek nebo jeho kvalita nesplňuje potřeby těla, bude to mít negativní vliv na hladinu vaší energie, což ovlivní vaše výkony v průběhu celého dne.

Jak lze zlepšit kvalitu spánku?

  • Zaměřte se na svou spánkovou hygienu.
  • Pevně si nastavte čas, kdy budete každý den chodit do postele a kdy budete vstávat.
  • Délka spánku by se měla pohybovat mezi 7 a 9 hodinami.
  • Omezte vliv modrého světla ve večerních hodinách – vyhýbejte se sledování nejrůznějších displejů, monitorů a obrazovek, případně si alespoň pořiďte brýle proti modrému světlu.
  • Prostředí na spaní má být chladné, tmavé a tiché.
  • Pokud se probouzíte rozlámaní, pravděpodobně za to může vaše matrace. Pohodlná matrace může výrazně zlepšit kvalitu spánku. Při jejím výběru berte v úvahu své osobní preference a potřeby – někdo upřednostňuje tužší matraci, zatímco jiný měkkou.

Pohybem k doplnění energie

Fyzický pohyb nejenže zlepšuje fyzické zdraví, ale také pomáhá udržovat mysl čistou a plnou energie. Nejde o to každý den zničit tělo téměř do selhání v posilovně, bohatě stačí, když do svého denního programu zařadíte procházky nebo jógu. Sportovci ovšem samozřejmě mohou zajít do posilovny, zaběhat si nebo se věnovat nějakému týmovému sportu.

Důležitou součástí pohybu je také odpočinek. Po náročnějším tréninku nezapomeňte na protahování a odpočiňte si například u knihy. Čas od času si dopřejte profesionální masáž.

Dodržujte pitný režim

Voda je klíčem k udržení správného průběhu tělesných funkcí, včetně regulace tělesné teploty, přepravy živin k buňkám a udržování orgánů v optimálním stavu, takže se ujistěte, že každý den pijete dostatek vody.  Vedle pití čisté vody s hydratací pomůže ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody, jako je meloun, okurka nebo citrusové plody.

Pravidelné pití vody během dne pomáhá udržovat organismus hydratovaný, což se projeví i zvýšenou hladinou energie. Naopak dehydratace způsobuje únavu, ztrátu koncentrace a celkově sníženou fyzickou a mentální výkonnost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Buďte plní energie po celý rok. Jak na to?