Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Buďte kreativní! Jak a proč rozvíjet kreativitu?

Kreativita, vágně překládaná jako tvořivost, je jedním z nejčastějších požadavků v pracovních inzerátech. Využijeme ji však i v jiných oblastech života – v těch, ve kterých se hodí přicházet s novými nápady. Proč je důležité být kreativní a jak ze sebe kreativitu vydolovat, jestliže nám nebyla dána do vínku?

Proč být kreativní?

Výraz kreativita bývá definován jako schopnost, která umožňuje výkon umělecké nebo jiné tvůrčí činnosti. Kreativita je však mnohem více – přináší také možnost řešit problémy zajímavým a neobvyklým způsobem a podívat se na věc z různých úhlů pohledu. Již to je samo o sobě v mnoha ohledech užitečné. Nespornou výhodou také je, že kreativita, respektive hledání alternativních řešení problémů či provádění různých tvůrčích činností náš život činí mnohem zábavnějším.

Během kreativních činností, mezi které se řadí nejen umění, nýbrž jakákoliv činnost, při níž dáme průběh naší tvořivosti, se navíc vyplavují endorfiny. Tvořivé počínání tak můžeme s trochou nadsázky označit za lék proti stresu a špatné náladě.

Jak v sobě kreativitu probudit?

Hledáte způsoby, jak se stát kreativnější? Pak vyzkoušejte níže zmíněné činnosti, které ve vás kreativitu zcela jistě probudí.

Zasněte se

Někteří odborníci na lidské štěstí tvrdí, že schopnost zasnít se člověku umožňuje uvažovat způsobem, kterého žádný jiný živočich není schopen. V našich snech je možné vše, proto můžeme popustit uzdu fantazii a přicházet na nové nápady. Předpoklad, že denní snění povzbuzuje kreativitu, potvrdil výzkum Benjamina Bairda z roku 2012.

Čtěte fantasy

Je dobře známo, že fantasy knihy a další beletristická díla rozvíjí představivost a fantazii, navíc představují ideální příležitosti k úniku od reality. Dle výzkumu uskutečněného na Torontské univerzitě jsou příznivci literární fikce kreativnější v myšlení a otevřenější novým názorům než ti, kteří fiktivní příběhy nečtou.

Zacvičte si

Pokud chcete být kreativnější, začněte pravidelně cvičit. Fyzická aktivita, zejména aerobní cvičení, totiž zlepšuje prokrvení mozku a napomáhá jeho okysličení, díky čemuž se zlepšují kognitivní schopnosti. Naše hlava se během cvičení navíc dokonale vyčistí a nabídne prostor pro nové představy a nápady.

Kreslete si

Tvůrčí činnost sama o sobě dokáže povzbudit kreativní myšlení a navíc je skvělou relaxací. Vraťte se na okamžik do dětských let. Vezměte papír, pastelky a začněte kreslit, aniž byste předem uvažovali o tom, jak má obrázek vypadat. Výsledné dílo nejspíš i vás samotné překvapí.

Zahrajte si videohru

Výzkum provedený na Michiganské univerzitě odhalil spojitost mezi kreativitou a hraním videoher – děti a mladiství, kteří je hráli častěji, byli kreativnější při psaní příběhů a kreslení obrázků. Pokud jste hraní videoher dosud považovali za zahálku, odteď už rozhodně nemusíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Buďte kreativní! Jak a proč rozvíjet kreativitu?