Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Budoucí otec Vojtěch Dyk namluvil Povídky o zvířatech od Jaroslava Haška

Hana Mazancová

Hana Mazancová

14. 4. 2013

Povídky o zvířatech – kniha z pera spisovatele Jaroslava Haška se dočkala audioknihy. V režii Dimitrije Dudíka ji namluvil budoucí otec Vojtěch Dyk, který si vyzkoušel pohádky pro děti nanečisto.

FOTO: Vojtěch Dyk namluvil audioknihu

Budoucí otec Vojtěch Dyk namluvil Povídky o zvířatech od Jaroslava Haška. Zdroj: Supraphon

Humorný text Povídky o zvířatech čte Vojtěch Dyk s ironií v hlase a pochopením pro vrcholnou grotesknost příběhů. Posluchače a posluchačky baví nejen obsah knihy, ale i Dykův přednes. Četbu rámují archivní nahrávky dvou hospodských písní o zvířatech z 30. let: Pejsku můj zpívá František Blahník a Eda Gratz, píseň Je to vůl, je to kůň, je to kráva nazpíval Ferenc Futurista.

Jak si založit kynologický ústav

Když Jaroslav Hašek nemohl najít místo jako literát-humorista, stal se redaktorem časopisu Svět zvířat. Náhle byl kynologem i zoologem, jehož novinová rubrika přinášela čtenářům každý den informace o nejrůznějších zvířecích druzích.

Haškova fantazie a hravost se však okamžitě projevily, takže si řadu zvířat vymýšlel a s chutí mystifikoval odbornou veřejnost. Následovala ovšem výpověď z redakce a Hašek znovu řešil svou existenci.

Založil tedy vlastní obchod se zvířaty, honosně nazvaný Kynologický ústav. Najal si sluhu Čížka, předobraz Švejka, který byl nejen zkušený zloděj psů, ale i velký vypravěč.

Humorné příhody, jež se Čížkovi dějí při jeho výpravách za obstaráváním psů v povídce Můj obchod se psy, jsou téměř popisem skutečnosti. Radko Pytlík, jeden z největších znalců Haškova díla, jenž je zároveň otcem interpreta Vojtěcha Dyka a autorem sleeve-note k nové audioknize, píše, že jde v podstatě o literaturu faktu.

Ve druhé nahrané povídce, ve vyprávění o psohlavém paviánovi Julče, Haškův zvířecí humor exceluje katastrofickým výčtem všeho, co mu byl tento pavián schopen provést. Autor se dokázal vcítit do zvířecího světa, porovnával jejich svět se světem lidí a v naivní čistotě zvířat hledal odlesk lidského chování.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Budoucí otec Vojtěch Dyk namluvil Povídky o zvířatech od Jaroslava Haška