Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Budete-li hledat pamětní desku Maxe Broda, najdete ji v Haštalské

FOTO: pamětní deska Maxi Brodovi!Reportáž! Praha, Haštalská ulice č. 25. Naprosto obyčejná ulice a ještě obyčejnější dům. Ale jen na první pohled a jen do minulé středy. Dnes každý všímavec, který kolem projde, spatří pamětní desku Maxi Brodovi. Ten se před 127 lety v Haštalské ulici narodil.

FOTO: pamětní deska Maxi Brodovi

Všichni důležití před novou pamětní deskou, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Jinak nudná ulice, která se rozprostírá bezprostředně za Ministerstvem průmyslu a obchodu, ve středu 26. ledna najednou ožila. Na menší křižovatce se sešlo zhruba padesát lidí, kterým dominovali představitelé Společnosti Franze Kafky, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, velvyslanci z Izraele, Německa a Rakouska a radní z Prahy.

Samá slova chvály

Největší podíl na realizaci pamětní desky Maxi Brodovi má Společnost Franze Kafky. Finančně jí pomohla Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Úvodní slovo podle očekávání pronesla ředitelka Společnosti Markéta Mališová. Kromě vzácných hostů představila také autorku desky, architektku Marcelu Steinbachovou.

[album:

Před tím, než z domu zmizel bílý pruh látky skrývající desku, literární historik, překladatel a jeden z členů Společnosti Franze Kafky, Josef Čermák, Maxe Broda krátce představil. Kromě jeho života a děl se nezapomněl zmínit o jeho blízkém vztahu k Franzi Kafkovi, který označil za prototyp literárního přátelství. „Max Brod byl přesvědčený o Kafkově talentu. I přes autorův nesouhlas vydal jeho díla a stal se tak propagátorem Kafky nejen v Čechách, ale i v zahraničí,“ řekl Čermák a dodal, že díky Brodovi v širší známost vešla také díla hudebního skladatele Leoše Janáčka nebo Švejk Jaroslava Haška. „Nyní může být oblíbené putování po stopách Franze Kafky doplněno o další záchytný bod,“ spokojeně zakončil svou řeč.

Slova chvály přítomní přes hluk projíždějících aut zaslechli také od pražských radních pro kulturu. Lukáš Kaucký z pražského magistrátu zauvažoval nad tím, že by nová pamětní deska mohla přispět k větší znalosti zahraničních návštěvníků města o Kafkovi. „Cizinci si z Prahy odvážejí trika s nápisem I love Kafka, ale Maxe Broda z nich zná jen málokdo.“

V jednoduchosti je krása

FOTO: Pamětní deska Maxi Brodovi

Pamětní deska, která visí v Haštalské ulici, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Že si Max Brod zaslouží naši vděčnost a pozornost podotkla také Karolína Polverini ze zastupitelstva Prahy 1. Slavnostnímu odkrytí ještě předcházel projev Karla Schwarzenberga, který přítomné pobavil historkou z Kafkova a Brodova života.

Pak už chyběl jen samotný akt odkrytí desky. Za provázek kromě Markéty Mališové zatáhl také Josef Čermák, Karel Schwarzenberg, místopředseda výboru Společnosti Franze Kafky Vladimír Železný a další. Společnými silami odstranili látku a jednoduchá, ale rozhodně ne nezajímavá pamětní deska věnovaná Maxi Brodovi, spatřila světlo světa.

Max Brod (1884) je židovský pražský rodák, který svá díla psal v němčině. Byl také hudebním skladatelem a organizátorem kulturního života. Mezi jeho díla patří Zámek Nornepygge, Tychona Brahe cesta k Bohu nebo Boj o pravdu. Dnes je Brod známý především proto, že po Kafkově smrti publikoval jeho nevydaná díla.  Zemřel v roce 1968 v izraelském Tel Avivu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Budete-li hledat pamětní desku Maxe Broda, najdete ji v Haštalské