Budete-li hledat pamětní desku Maxe Broda, najdete ji v Haštalské

FOTO: pamětní deska Maxi Brodovi!Reportáž! Praha, Haštalská ulice č. 25. Naprosto obyčejná ulice a ještě obyčejnější dům. Ale jen na první pohled a jen do minulé středy. Dnes každý všímavec, který kolem projde, spatří pamětní desku Maxi Brodovi. Ten se před 127 lety v Haštalské ulici narodil.

FOTO: pamětní deska Maxi Brodovi
Všichni důležití před novou pamětní deskou, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Jinak nudná ulice, která se rozprostírá bezprostředně za Ministerstvem průmyslu a obchodu, ve středu 26. ledna najednou ožila. Na menší křižovatce se sešlo zhruba padesát lidí, kterým dominovali představitelé Společnosti Franze Kafky, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, velvyslanci z Izraele, Německa a Rakouska a radní z Prahy.

Samá slova chvály

Největší podíl na realizaci pamětní desky Maxi Brodovi má Společnost Franze Kafky. Finančně jí pomohla Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Úvodní slovo podle očekávání pronesla ředitelka Společnosti Markéta Mališová. Kromě vzácných hostů představila také autorku desky, architektku Marcelu Steinbachovou.

[album: https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/pametni-deska-maxe-broda/]

Před tím, než z domu zmizel bílý pruh látky skrývající desku, literární historik, překladatel a jeden z členů Společnosti Franze Kafky, Josef Čermák, Maxe Broda krátce představil. Kromě jeho života a děl se nezapomněl zmínit o jeho blízkém vztahu k Franzi Kafkovi, který označil za prototyp literárního přátelství. „Max Brod byl přesvědčený o Kafkově talentu. I přes autorův nesouhlas vydal jeho díla a stal se tak propagátorem Kafky nejen v Čechách, ale i v zahraničí,“ řekl Čermák a dodal, že díky Brodovi v širší známost vešla také díla hudebního skladatele Leoše Janáčka nebo Švejk Jaroslava Haška. „Nyní může být oblíbené putování po stopách Franze Kafky doplněno o další záchytný bod,“ spokojeně zakončil svou řeč.

Slova chvály přítomní přes hluk projíždějících aut zaslechli také od pražských radních pro kulturu. Lukáš Kaucký z pražského magistrátu zauvažoval nad tím, že by nová pamětní deska mohla přispět k větší znalosti zahraničních návštěvníků města o Kafkovi. „Cizinci si z Prahy odvážejí trika s nápisem I love Kafka, ale Maxe Broda z nich zná jen málokdo.“

V jednoduchosti je krása

FOTO: Pamětní deska Maxi Brodovi
Pamětní deska, která visí v Haštalské ulici, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Že si Max Brod zaslouží naši vděčnost a pozornost podotkla také Karolína Polverini ze zastupitelstva Prahy 1. Slavnostnímu odkrytí ještě předcházel projev Karla Schwarzenberga, který přítomné pobavil historkou z Kafkova a Brodova života.

Pak už chyběl jen samotný akt odkrytí desky. Za provázek kromě Markéty Mališové zatáhl také Josef Čermák, Karel Schwarzenberg, místopředseda výboru Společnosti Franze Kafky Vladimír Železný a další. Společnými silami odstranili látku a jednoduchá, ale rozhodně ne nezajímavá pamětní deska věnovaná Maxi Brodovi, spatřila světlo světa.

Max Brod (1884) je židovský pražský rodák, který svá díla psal v němčině. Byl také hudebním skladatelem a organizátorem kulturního života. Mezi jeho díla patří Zámek Nornepygge, Tychona Brahe cesta k Bohu nebo Boj o pravdu. Dnes je Brod známý především proto, že po Kafkově smrti publikoval jeho nevydaná díla.  Zemřel v roce 1968 v izraelském Tel Avivu.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kateřina Ciborová
Narodila jsem se na podzim roku 1989 v Hradci Králové, kde jsem vystudovala šestileté gymnázium. Nyní studuji žurnalistiku na Karlově Univerzitě. Pro Topzine do rubriky Literatura píšu od února 2010, od ledna 2011 jsem zástupkyní editorky této rubriky.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*