Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Budete-li hledat pamětní desku Maxe Broda, najdete ji v Haštalské

FOTO: pamětní deska Maxi Brodovi!Reportáž! Praha, Haštalská ulice č. 25. Naprosto obyčejná ulice a ještě obyčejnější dům. Ale jen na první pohled a jen do minulé středy. Dnes každý všímavec, který kolem projde, spatří pamětní desku Maxi Brodovi. Ten se před 127 lety v Haštalské ulici narodil.

FOTO: pamětní deska Maxi Brodovi

Všichni důležití před novou pamětní deskou, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Jinak nudná ulice, která se rozprostírá bezprostředně za Ministerstvem průmyslu a obchodu, ve středu 26. ledna najednou ožila. Na menší křižovatce se sešlo zhruba padesát lidí, kterým dominovali představitelé Společnosti Franze Kafky, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, velvyslanci z Izraele, Německa a Rakouska a radní z Prahy.

Samá slova chvály

Největší podíl na realizaci pamětní desky Maxi Brodovi má Společnost Franze Kafky. Finančně jí pomohla Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Úvodní slovo podle očekávání pronesla ředitelka Společnosti Markéta Mališová. Kromě vzácných hostů představila také autorku desky, architektku Marcelu Steinbachovou.

FOTO: Pamětní deska Maxi Brodovi

Pamětní deska, která visí v Haštalské ulici, Foto: Petra Jansová, Topzine.cz

Že si Max Brod zaslouží naši vděčnost a pozornost podotkla také Karolína Polverini ze zastupitelstva Prahy 1. Slavnostnímu odkrytí ještě předcházel projev Karla Schwarzenberga, který přítomné pobavil historkou z Kafkova a Brodova života.

Pak už chyběl jen samotný akt odkrytí desky. Za provázek kromě Markéty Mališové zatáhl také Josef Čermák, Karel Schwarzenberg, místopředseda výboru Společnosti Franze Kafky Vladimír Železný a další. Společnými silami odstranili látku a jednoduchá, ale rozhodně ne nezajímavá pamětní deska věnovaná Maxi Brodovi, spatřila světlo světa.

Max Brod (1884) je židovský pražský rodák, který svá díla psal v němčině. Byl také hudebním skladatelem a organizátorem kulturního života. Mezi jeho díla patří Zámek Nornepygge, Tychona Brahe cesta k Bohu nebo Boj o pravdu. Dnes je Brod známý především proto, že po Kafkově smrti publikoval jeho nevydaná díla.  Zemřel v roce 1968 v izraelském Tel Avivu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Budete-li hledat pamětní desku Maxe Broda, najdete ji v Haštalské