Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Bude královna Nefertiti opět vrácena do Egypta?

Šárka Braumová

Šárka Braumová

29. 1. 2011

Busta královny Nefertiti byla z Egypta odvezena jako bezcenný kus sádry a vystavena v Německu. Od té doby se mezi egyptskou a německou vládou vedou spory o tom, komu busta vlastně patří a jestli by měla být do Egypta vrácena.

FOTO: Nefertiti

Nefertiti, Zdroj: Šárka Braumová, Topzine.cz

Slavná busta byla poprvé vystavena v roce 1912 v Německu. Z Egypta ji podvodem dovezl archeolog Ludwig Borchardt. V celních dokumentech popsal slavnou bustu jako bezcenný kus sádry. Německé Neue Museum vystavuje Nefertiti od roku 1923 a od té doby žádá Egyptská Nejvyšší rada pro památky navrácení pokladu do Egypta. Německo se však brání faktem, že slavná busta byla vyvezena s vědomím egyptských úřadů. Egypt však protestuje, že se tak stalo podvodem.

Královna Nefertiti
Celým jméném Neferneferuaton Nefertiti, žila v 18. dynastii v době Nové říše. FOTO: NefertitiJejí původ není příliš jasný. První přesné zprávy přicházejí až s jejím manželem – kacířským faraonem Achnatonem (původním jménem Amenhotep IV), který odmítl původní egyptské náboženství a za jediného boha uznal Atona. Nefertiti svému manželovi porodila šest dcer, a možná právě proto upadla v jeho nemilost. Achnaton neměl svého nástupce a královnu nejspíše vyhostil.

Další hypotéza tvrdí, že Nefertiti svého muže přežila a vládla Hornímu i Dolnímu Egyptu silnou rukou. V Údolí králů byla objevena mumie, která by mohla patřit Nefertiti. Žádná expertíza to však zatím neprokázala.

Do složité situace se také přidala zvěst o nepravosti busty. Její stáří nelze vědecky určit, protože kamenný předmět je pokryt sádrou. Otázkou také zůstává, proč archeologové při jejím objevením neprovedli podrobnější zkoumání a popis Nefertiti. Ani styl zpracování neodpovídá typickým znakům staroegyptské architektury. Chybí jí levé oko, což by byla pro Egypťany nemyslitelná představa. Věřili, že socha představuje osobnost a duši dotyčného, proto musela být podoba více než přesná.

Někteří historici poukazují na secesní prvky v královnině obličeji a sám Ludwig Borchardt byl známý svými experimenty se starobylými pigmenty, které se při zdobení používaly.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bude královna Nefertiti opět vrácena do Egypta?